fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Dārgmetālu tirgus pārskats par 2020. gadu

Zelta cena (XAU-EUR)
2163,04 EUR/oz
  
- 1,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
1,00 EUR/oz
  
- 0,00 EUR
Dārgmetālu pārskats par 2020
Dārgmetāli decembri noslēdza ar vērtību pieaugumu, bet zelta un sudraba gada pieaugums bija augstākais pēdējo desmit gadu laikā.
  • Decembra pirmajās dienās zelta un sudraba vērtība nostiprinājās. To veicināja koronavīrusa gadījumu skaita pieaugums un ASV dolāra vājināšanās.
  • Investori arīdzan gaidīja ASV Federālo rezervju sistēmas lēmumu par papildu ekonomikas stimulēšanas paketi, ar mērķi apkarot pandēmijas sekas. Publicētie dati par bezdarba līmeni ASV, ES un Kanādā uzrādīja nelielus uzlabojumus, taču rādītāji joprojām saglabājas augsti.
  • 7. decembrī dārgmetālu cenas ievērojami pieauga, pamatojoties uz cerībām sagaidīt jaunus stimulus ASV ekonomikai. Saskaņā ar informāciju Kongress jau tuvojas noslēgt likumprojektu par 908 miljardu dolāru lielas summas finansiālu atbalstu uzņēmumiem un privātpersonām, kuri izjutuši spiedienu pandēmijas laikā.
  • Situācija ar koronavīrusu pasaulē neuzlabojas, Amerikas Savienotās Valstis, Kanāda, Eiropa un Lielbritānija turpina sasniegt arvien negatīvākus saslimstības rādītājus, kas noved pie jauniem lokdauniem un ievērojamiem ierobežojumiem valstīs, kas savukārt grauj ekonomiku. Izstrādātās vakcīnas pret COVID-19 stimulē izaugsmi un rada cerības uz atveseļošanos, taču pakāpeniskums vai neiespējamība veikt operatīvu vakcināciju atstāj bažas par iespējām noslēgt pandēmiju pēc plāna.
  • Eiropas Centrālās bankas prezidente Kristīne Lagarde atkārtoti uzsvēra, ka centrālā banka ievēros vismaigāko monetāro politiku un papildus negatīvajām procentu likmēm tiks apspriesti papildu stimulēšanas pasākumi.
  • 10. decembrī tika paziņots Eiropas Centrālās bankas lēmums par naudas piedāvājuma-kredīta politiku. Galvenās procentu likmes saglabājušās bez izmaiņām: bāzes procentu likme palika pie nulles atzīmes, noguldījumu likme -0.5% un maržinālo aizdevumu likme saglabājās 0.25%. Tika arī nolemts paplašināt PEPP (Pandemic emergency purchase programme) ekonomikas stimulēšanas programmu par 500 miljardiem eiro līdz 1850 miljardiem eiro, un programma ilgs līdz 2022. gada aprīlim.
  • 20. decembrī Kongress beidzot pieņēma likumprojektu par ekonomikas stimulēšanu 892 miljardu ASV dolāru apmērā. Tāpat, ņemot vērā bažas par jauno koronavīrusa celmu, kas īsā laikā strauji izplatījies pa valstīm, tā rezultātā tirgū radies apjukums – kritās gan akciju tirgus, gan dārgmetālu tirgus.

Dārgmetāli 2020. gadā uzrādīja ārkārtīgi augstu vērtību kāpumu. Šis gads ir bijis piepildīts ar svarīgiem un negaidītiem notikumiem, kas ilgu laiku kalpojuši par galveniem virzītājspēkiem tirgos. Gada sākumā lielāka uzmanība tika pievērsta tirdzniecības kariem starp ASV un Ķīnu, un tad stafeti pārņēma pandēmija. Koronavīruss ir ieviesis milzīgas pārmaiņas pasaules ekonomikā. Pasaule nebija gatava pandēmijai, kas ļoti īsā laikā pārņēma visu pasauli, negatīvi ietekmējot uzņēmējdarbību, kas galu galā noveda pie štatu samazinājumiem un bezdarba pieauguma. Centrālās bankas operatīvi sāka atbalstīt ekonomiku, nepieredzētā tempā mīkstinot monetāro politiku. Cīņa pret sekām turpināsies 2021. gadā, un galvenā uzmanība tiks pievērsta COVID-19 vakcinācijas panākumiem un tempam.

Zelts

XAU/USD (+6,53% decembrī un 24,78% par gadu)

Zelts dolāros decembrī nostiprinājās un atguva novembrī zaudētās pozīcijas. 2020. gadā zelts ir atjaunojis vēsturiskos maksimumus, un pasaules ekonomiskā situācija norāda uz lielāku varbūtību, ka mazāk riskanti aktīvi nostiprināsies arī turpmāk. No tehniskajiem līmeņiem papildus iepriekš minētajam 1765-1770 $/oz apgabalam, uzmanība jāpievērš 1689 $/oz robežai un tad tam sekos 1550 $/oz.

Tehniski pāris atrodās tuvu saviem maksimumiem. Turpmākas izaugsmes gadījumā 2030-2074 $/oz apgabals funkcionēs kā pretestība, un, ja nostiprināsies iepriekš minētā robeža, varēs sagaidīt turpmāku vērtību kāpumu. No mazāk nozīmīgajiem pretestības līmeņiem var atzīmēt 1960 $/oz, nostiprināšanās virs dotā līmeņa pavērs ceļu uz vēsturiskiem maksimumiem.

No atbalsta līmeņiem ir vērts atzīmēt 1880 $/oz un 1775 $/oz.

XAUUSDDaily

XAUUSDMonthly

XAU/EUR (+3,98% decembrī un 14,57% par gadu)

Zelts eiro valūtā jau 2020. gada sākumā atjaunoja vēsturiskos maksimumus. Pāris gada garumā ir pārliecinoši atjaunojis maksimumus. Jāatzīmē, ka, neskatoties uz vērtību kāpumu, cenu korekcija skārusi pāri ik pēc katra kāpuma, kas norāda uz turpmākas izaugsmes iespēju bez dziļākām korekcijām.

Tagad pāri no kāpuma ierobežo 1595 €/oz līmeni, ja nostiprināsies augstāk, pārim pavērsies ceļš līdz vēsturiskiem maksimumiem – 1720-1736 €/oz.

No atbalsta līmeņiem vērts atzīmēt 1487, 1545 un 1380 €/oz.
XAUEURDaily

XAUEURWeeklySudrabs

XAG/USD (+16,22% decembrī un 47,37% par gadu)

No visiem apskatītajiem pāriem sudrabs dolāros uzrādījis vislielāko vērtību kāpumu gan decembrī, gan 2020. gadā kopumā. Gada pieaugums sastādīja gandrīz 50%, taču pastāv arī liels turpmākas izaugsmes potenciāls, pamatojoties uz citu dārgmetālu cenu augsto līmeni un to, ka sudrabs ir tālu no vēsturiskiem maksimumiem.

Pāris gadu iesāka pretestības līmeņa 28 $/oz tuvumā, un, ja nostiprināsies augstāk, pāris pavērs ceļu vērtību kāpumam līdz pat 34,50 $/oz.

No atbalsta līmeņiem uzmanība jāpievērš 22,50, 20,25 un 18,50 $/oz.
XAGUSDDaily

 

XAGUSDWeeklyXAG/EUR (+13,44% decembrī un 35,26% par gadu)

Arī sudrabs eiro valūtā strauji nostiprinājās 2020. gadā un to vērtība pieauga par vairāk nekā 35%.

Pāris pusgadu tirgojas 18,90 – 24,80 €/oz diapazonā. Šie divi līmeņi notur pāri no nozīmīgām  ārējām kustībām. Ja viens no līmeņiem tiks pārvarēts, tas norādītu uz turpmāku virzību, bet, pamatojoties uz pašreizējām ekonomiskām reālijām, loģiskāks un cerīgāks izskatās dārgmetālu vērtības pieaugums.XAGEURWeekly

 

 

World Gold Council ir izstrādājusi principus, kuriem būtu jāatbilst zelta dīleriem. Lasiet šajā rakstā kādi ir izvirzītie principi un vai Tavex tiem atbilst (raksts tiek papildināts).

Lasīt dārgmetālu tirgus pārskatu par novembri.
___________________________

Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Zelta cena (XAU-EUR)
2163,04 EUR/oz
  
- 1,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
1,00 EUR/oz
  
- 0,00 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī