Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Analizējiet tendences un sekojiet līdzi pasaules tirgiem. Tavex dārgmetālu cenu grafiki nodrošina iespēju pētīt tirgus cenu svārstības un pieņemt pārdomātus lēmumus. Veidojiet individuālus cenu grafiku iestatījumus un baudiet analīzes vienkāršumu.

Cenas atjaunotas pirms 50 sek.
Zelts
Perioda sākums: -
Perioda beigas: -
Zemākā cena: -
Augstākā cena: -
Šī brīža cena %
Sudrabs
Perioda sākums: -
Perioda beigas: -
Zemākā cena: -
Augstākā cena: -
Šī brīža cena %
Tavex ID

Izveidojiet drošu un bezmaksas Tavex ID investīciju portfeli, lai pievienotu tam jaunas vai kādreiz iegādātās monētas un stieņus, kā arī saņemtu pirmo pasūtījumu bez maksas, demo portfeli un citus rīkus. Tavex ID - drošs palīgs zelta un sudraba investīciju pārvaldīšanā.

Izveidot Tavex ID
Tavex ID

Izveidojiet drošu un bezmaksas Tavex ID investīciju portfeli, lai pievienotu tam jaunas vai kādreiz iegādātās monētas un stieņus, kā arī saņemtu pirmo pasūtījumu bez maksas, demo portfeli un citus rīkus. Tavex ID - drošs palīgs zelta un sudraba investīciju pārvaldīšanā.


Biežāk uzdotie jautājumi

Kāpēc investēt zeltā?

Zelts investīciju zelts monētas un stieņi

Investīciju zelts ir ieguldījums reālā un taustāmā aktīvā, kura daudzums dabā ir ierobežotā apjomā. Zelts ir unikāls dārgmetāls, tāpēc joprojām tiek dēvēts par “pasaules valūtu”. Pēdējo 20 gadu laikā zelta cena ir pieckāršojusies.

Šeit ir apkopoti galvenie iemesli, kāpēc zelts visā pasaulē tiek iekļauts investīciju portfelī vai vienkārši tiek uzkrāts bērnu nākotnei, pensijai vai mantiniekiem:

1. Neatkarība

Investējot zeltā, jums ir iespēja patstāvīgi kontrolēt visu procesu: kad, cik daudz, kādas un no kā iegādāties monētas vai stieņus. Kā arī patstāvīgi izlemt, kā un kur glabāt, un kad un kur pasaulē pārdot. Zelta cena pasaulē nevar būt ietekmēta, piemēram, ar Latvijas vai citas atsevišķas valsts valdības lēmumiem.

2. Risku diversifikācija

Diversifikācija pasargā investoru no riska, ka viena aktīva vērtības krituma rezultātā tiks zaudēta ievērojama portfeļa daļa. Klasiski investīciju zelts tiek pievienots investīciju portfelī 10-20% apmērā, bet pasaules ekonomikas satricinājumu laikos – līdz pat 50%.

3. Zelts – reāls un taustāms aktīvs

Fiziskais zelts ir 100% jūsu īpašums, jūs varat to turēt rokās, pārvietot, glabāt un rīkoties pēc saviem ieskatiem. Zelts nav kādas atsevišķas iestādes solījums nodrošināt jūsu ieguldījuma vērtību, pieejamību un esamību. Jūsu ieguldījums nevar pazust līdz ar iestādes darbības pārtraukšanu, piemēram, likvidējot banku. Drošības riski tiek pārvaldīti patstāvīgi.

4. Pieejams maziem un lieliem investoriem

Zelts ar zemu spredu ir pieejams, sākot no ~250 €, piemēram, pasaulē slavenā monēta Lielbritānijas Suverēns. Zelta stieņi un monētas ar zemu spredu ir pieejamas ļoti plašā svara diapazonā, izplatītākais zelta monētas svars ir 1 oz, piemēram, Austrijas Filharmoniks, stieņiem – 50 grami, piemēram, Šveices ražotāja Valcambi. Nav noslēpums, ka neliela daudzuma akciju iegāde dažreiz paredz nesamērīgi augstas komisijas maksas ieturēšanu iegādes brīdī, kā arī regulāras ikmēneša vērtspapīru konta apkalpošanas maksas, kas ne vienmēr ir piemērota situācija mazam investoram. Piemēram, vienas Apple akcijas iegāde ~175 $ apmērā izmaksās: aptuveni 2% no summas EUR/USD konvertācijas brīdī, papildu bankas komisijas maksa ~25-30 $, kā arī ikmēneša vērtspapīru konta pārvaldīšanas maksa % vai min. 1-2 € atkarībā no bankas cenrāža.

5. Kompakts un vērtīgs ieguldījums

investīciju zelta vērtība золото как инвестиция

Attēlā monētu izmēri saglabāti reālajā mērogā

Zelts ir unikāls materiāls, jo tam ir viens no augstākajiem blīvumiem 19,32 g/cm³, tas nozīmē, ka metāls ir smags, bet neaizņem daudz vietas. Maza izmēra investīciju zelta monēta vai stienis ir ar augstu vērtību metāla svara dēļ, tāpēc to ir  ērti un izdevīgi glabāt. Piemēram:

6. Nav periodiskas aktīvu pārvaldīšanas/komisijas maksas

Atšķirībā no vērtspapīru kontiem, uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas vai cita veida investīcijas, fiziskam zeltam nav citu izmaksu/komisijas maksu kā iegādes brīdī. Iegādājoties zeltu, jums jāņem vērā monētas vai stieņa spreds – 2.5 – 5% apmērā, kas ietver dīlera atlīdzību un izmaksas, lai nogādātu zeltu no ražotāja līdz jums.

7. Zeltam ir augsta likviditāte

Zelta stieņi un monētas tiek plaši tirgoti visā pasaulē. Lielākie tirgi atrodas Āzijas valstīs, ASV un ES. Latvijā augstas likviditātes nodrošināšanas funkciju jau vairāk nekā 15 gadu uzņemas Tavex – pērk un pārdod pasaules slavenāko zelta ražotāju monētas un stieņus no Šveices, Ķīnas, Austrālijas, ASV, Kanādas un citām valstīm.

8. Klasisks papildinājums vai alternatīva pensijai

Daudzi uzskata zeltu par labu papildinājumu vai arī alternatīvu pensijai nākotnē, uzticoties pasaules reāliem un taustāmiem aktīviem. Par iemeslu tam visbiežāk uzskata nākotnes nenoteiktību, mūsdienās notiekošais pasaules ekonomikas attīstībā ir eksperiments, kas nav aprakstīts mācību grāmatās. Pasaules attīstīto valstu valsts parādu ilgtspēja ir apšaubāma, kas reiz var izraisīt nopietnu finanšu un ekonomikas krīzi.

Jums ir jāizvēlas – uzticēties zelta dabīgai stabilitātei vai valdības locekļu godīgumam un inteliģencei. Ar visu cieņu pret šiem kungiem, taču tikmēr pastāv kapitālistiskā sistēma, es izvēlos zeltu.

Bernards Šovs, 1928. gads

9. Viegli mantojams

Līdzīgi kā cits īpašums atbilstoši ģimenes tiesībām, investīciju zelta monētas un stieņus var nodot mantojumā. Mantošanas faktu ir svarīgi noformēt juridiski pie notāra, reģistrējot zelta vērtību mantošanas brīdī kapitāla pieauguma nodokļa aprēķina nolūkiem nākotnē.

10. Zelts ir centrālo banku, institucionālu un privātu ieguldītāju īpašums

Latvijas bankas zelta rezerves investīciju zelts золотые резервы центрального банка

Investīciju zelts ir pieprasīts visos līmeņos. Vēsturiski kopš zelta standarta laikiem dārgmetāls ir daļa no centrālo banku rezervēm, arī mūsdienās centrālās bankas palielina zelta rezerves, pēdējā desmitgadē aktīvi iepircēji ir Ķīna, Krievija, Indija un citas valstis. Zelts tiek iekļauts investīciju fondos, kā arī visā pasaulē cilvēki diversificē savus investīciju portfeļus ar zelta monētām un stieņiem.

Pašlaik Latvijas Bankai ir 7.7 tonnas zelta, no kurām 1.1 tonna iekļauta Eiropas Centrālās bankas rezervēs.

Latvijas Bankas zelta vēsture

11. Ierobežots zelta piedāvājums tirgū

Zelta iegūšana, kā arī jaunu ieguves vietu atklāšana un izpēte ir dārgs un sarežģīts process. Iegūtā zelta apjomu nevar palielināt/samazināt ar lēmumu, līdzīgi kā tas notiek naftas tirgū. Kā arī atšķirībā no papīra naudas zeltu nav iespējams papildus izdrukāt. Pēc aptuveniem aprēķiniem, pasaules vēstures laikā no zemes dzīlēm tika iegūta mazāk nekā 1 unce zelta uz vienu pasaules iedzīvotāju.

12. Investoru drošības spilvens

Jebkura aktīva vērtība atsevišķā laika posmā ir atkarīga no sabiedrības attieksmes pret to. Brīdī, kad iestājas finanšu vai ģeopolitiskie riski, tiek ietekmēti atsevišķu valstu, reģionu vai arī plašākā mērogā – pasaules ekonomikas elementi – valūtu kursi, akciju cenas, izejvielu vērtība. Kad investori saskata paaugstinātus riskus un pastāv  notikumu attīstības nenoteiktība, zeltam kā “pasaules valūtai” tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, kas izvēršas kā investīciju portfeļa struktūras izmaiņas par labu zeltam.

13. Plašs zelta pielietojums vai dārgmetāla duālā daba

Aptuveni 60% no ikgadējā zelta piedāvājuma apjoma tiek patērēti ne investīciju jomā. Primāri zelts ir izejviela juvelierizstrādājumu tirgū, kā arī neatņemama industriālās pasaules daļa. Šādas duālas dabas nav nevienam citam aktīvam. Tātad zelts vienmēr būs pieprasīts, neatkarīgi no kopējā fona investoru vidū.

Lasi vairāk: Kas ir pasaules zelta tirgus?

14. Investīciju zelts ir ilgtermiņa ieguldījums

Fiziskā zelta monētu un stieņu turēšana investīciju portfelī nav mērķēta uz īstermiņa spekulāciju. Zeltam līdzīgi kā citiem finanšu instrumentiem var būt vērojams liels cenas svārstību koridors, jo zelts tiek tirgots biržā. Klasiski arī zelta tirgus var būt “buļļa” (bull market) vai “lāča” (bear market) stadijā, kad notiek tirgus korekcijas, toties ilgtermiņā zelts saglabā kapitāla vērtību un pirktspēju, jo zelta virszemes daudzuma pieaugums ievērojami atpaliek no finanšu tirgus instrumentu un naudas piedāvājuma eksponenciālā pieauguma. Zelta tirgū nav komandas “Drukāt”.

Jums varētu interesēt arī:
Cik daudz vietas zeltam ir manā investīciju portfelī?

cik-daudz-vietas-zeltam-portfeli

Diversifikācija ir svarīgs investora veiksmes priekšnosacījums, īpaši krīzes laikos cilvēki mēdz iegaumēt praksē, ka nebūtu vēlams visas olas likt vienā grozā. Investīciju veidu dažādošana pasargā investoru no riska, ka viena aktīva vērtības krituma rezultātā tiks zaudēta ievērojama portfeļa daļa.

Lai cik finanšu analītiķi nestrīdētos viens ar otru, investīciju portfeļa struktūras ideālā formula neeksistē, tā lielā mērā ir atkarīga no investora rakstura, finanšu pratības, uzskatiem un riska apetītes. Visbiežāk tiek pausts viedoklis, ka portfelim jābūt sabalansētam, tātad jāiekļauj gan riskantie aktīvi ar augstu ienesīgumu, gan zema riska un neliela ienesīguma instrumenti ar mērķi nodrošināt iespējamo zaudējumu amortizēšanu ar cita veida aktīvu peļņu.

Cik daudz zelta jābūt portfelī? Jautājums var būt ļoti strīdīgs, un katram ir savi uzskati par šo tēmu. Zelts nav investīcija ar regulāru un fiksētu ienākumu, toties pasaulē tam tiek pievērsta īpaša loma investīciju portfelī kā līdzeklim ar vērtības saglabāšanas funkcijām ilgtermiņā.

Daudzi šo dārgmetālu ierasti uztver kā vienu no ieguldījumu iespējām satricinājumu periodos, dažādojot un mazinot riskus.

Latvijas Banka, raksts “Zelts kā ieguldījums”

Esam apkopojuši dažādus viedokļus par to, cik daudz vietas portfelī var atvēlēt investīciju zeltam:

1. 10-15% no investīciju portfeļa

Investori bieži atzīst, ka pārmērīga portfeļa diversifikācija vēlāk var izvērsties kā apgrūtinājums portfeļa pārvaldīšanai un analīzei, tāpēc praktiķi iesaka izvēlēties no 7 līdz 10 dažādiem instrumentiem tādā proporcijā, kas vislabāk piedien investora riska profilam. Ja investors ar piesardzību raugās uz pasaules ekonomikas attīstību nākotnē, zelts ir viens no instrumentiem.

2. Fiksēts zelta daudzums

Pastāv uzskats, ka lielāka nozīme ir nevis zelta proporcijai investīciju portfelī, bet tā esamībai kā tādai. Krīzes situācijā zelts var kalpot ne tikai par investora “miera ostu”, bet arī par maiņas līdzekli. Tāpēc dažreiz investori, rūpējoties par sevi un savu ģimeni, izvēlas noteiktu zelta monētu vai stieņu skaitu, piemēram, vismaz 1 unci vai viena cita svara zelta monētu vai stieni uz vienu ģimenes locekli.

3. Zelta daudzums uz vienu planētas iedzīvotāju

Pēc World Gold Council aprēķiniem, pasaules vēstures laikā no zemes dzīlēm tika iegūti aptuveni 190 000 tonnu zelta, kas ir mazāk nekā 1 unce zelta uz vienu pasaules iedzīvotāju (~25 grami). Ja ņem vērā tikai privāto investīciju statistiku, tad šis rādītājs ir aptuveni 5 grami zelta uz vienu iedzīvotāju. Zelta daudzums katru gadu pieaug aptuveni par 1.5%, un pasaules iedzīvotāju skaita pieaugums ir 1.1%. Skaidrs, ka šādi aprēķini sniedz tikai priekšstatu par to, cik patiesībā ir maz zelta pasaulē attiecībā pret iedzīvotāju skaitu. Kā arī, ņemot vērā ļoti dažādo labklājības līmeni un bagātības sadalījumu pasaules valstīs, ir iespējams pieņemt šo lielumu tikai kā indikāciju zelta daudzumam investīciju portfelī.

4. Valsts parāda vērtība uz vienu valsts iedzīvotāju

Lielākā daļa pasaules valstu ilgstoši ir dzīvojusi un turpina dzīvot pāri budžeta līdzekļiem. Piemēram, viens no ES Māstrihtas kritērijiem dalībvalsts pievienošanai savienībai ir valsts parāda attiecība pret IKP – ne lielāka par 60%¹. 2002. gadā²  šo priekšnosacījumu izpildīja gandrīz visas tā laika ES dalībvalstis. 2007. gada finanšu krīze atstāja ievērojamu ietekmi uz valstu parādiem, šobrīd vismaz 16 no 28 dalībvalstīm neizpilda sākotnējo kritēriju, kā arī vidējais ES dalībvalstu valsts parāda rādītājs 2017. gadā ir bijis 83.50% no IKP. Uz ES valstu fona Latvijas valsts parāds vēl aizvien ir viens no zemākajiem – 9.7 miljardi eiro jeb 4948.97 € uz vienu Latvijas iedzīvotāju.

Pastāv uzskats, ka negatīvas pasaules notikumu attīstības gadījumā personīgajā investīciju portfelī ir vērts turēt zeltu par vērtību, kāds ir valsts parāda apmērs uz vienu iedzīvotāju. Latvijas gadījumā tās būtu aptuveni 4 unces zelta, savukārt ASV iedzīvotājiem jārēķinās ar aptuveni 46 zelta uncēm.

5. Zelta tirgus kapitalizācijas īpatsvars

Saskaņā ar statistiku zelta tirgus kapitalizācija ir ~7.5 miljardi ASV dolāru, kas ir aptuveni 4% no zelta, akciju un obligāciju tirgus kapitalizācijas.³  Šis rādītājs var būt atskaites punkts zelta proporcijas definēšanā jūsu investīciju portfelī.

6. Zelta īpatsvars centrālo banku ārējo rezervju struktūrā

Izvēloties zelta proporcijas lielumu, var vērtēt centrālo banku attieksmi pret šo dzelteno metālu. Pasaules valstu centrālās bankas un starptautiskās organizācijas ir lielākie zelta turētāji. Šobrīd šādu subjektu valdījumā ir aptuveni 18% no visa iegūtā zelta. Zelts ir tikai daļa no kopējām rezervēm, tā īpatsvars ir visai dažāds. Vidēji pasaules valstu centrālās bankās zelts ir 14.7% no kopējām rezervēm, 38 valstu gadījumā īpatsvars ir zem 5%, 24 valstu gadījumā – diapazonā no 5-10%, citu 19 valstu gadījumā – no 10-20%. Protams, centrālo banku rezervēm, t.sk. zeltam, ir nedaudz citas funkcijas nekā zeltam privātā investora portfelī, tomēr arī tas var kalpot par indikāciju proporcijas izvēlē.

Lasi vairāk: Kāpēc centrālajām bankām ir zelta rezerves?

7. Ne cik. 0% no portfeļa

Šāds viedoklis visbiežāk ir investoriem, kuri dažādu iemeslu dēļ visai skeptiski raugās uz zeltu kā investīciju veidu, jo ir ļoti optimistiski attiecībā par nākotni. Nereti šādu apgalvojumu nākas dzirdēt arī no kāda bankas investīciju eksperta vai padomdevēja, kurš, ļoti iespējams, alkst pēc investoru uzticētā kapitāla regulāras pārvaldīšanas komisijas maksas (kas netiek saņemta no investīcijām zeltā).

Lasi vairāk: Mīti, meli un klišejas par investīciju zeltu.

Iepriekš minētie piemēri ir tikai informatīvā indikācija, kas var palīdzēt saprast, cik daudz un vai vispār ir nepieciešams investēt zeltā. Viss ir atkarīgs no jūsu riska tolerances.

Iespējams, jūs interesēs arī:

_____________________________

¹ European Commission, https://ec.europa.eu/

² Google search, https://www.google.lv

³ Market Watch, https://www.marketwatch.com/

Kāpēc Tavex ir iespēja piedāvāt tik zemas cenas?

Tavex_kontakti_Latvia_контакты_адрес

Tavex ir daļa no Tavex Group koncerna, kura darbība notiek astoņās valstīs (Zviedrijā, Dānijā, Norvēģijā, Somijā, Polijā, Bulgārijā, Igaunijā un Latvijā). Tavex Group ir lielākais dārgmetālu tirdzniecības uzņēmums Ziemeļeiropā, un tā produktu klāsts ir ļoti apjomīgs. Turklāt mēs esam partneris tādiem labi zināmiem zelta ražotājiem: Valcambi, PAMP, Pērtas Monētu kaltuvei (Perth Mint), Austrijas Monētu kaltuvei un China Great Wall Coins Investments. Lielu daļu produkcijas Tavex Group piegādā tieši no ražotājiem. Piegādes ķēdē nav citu starpnieku, tāpēc mēs spējam piedāvāt īpaši konkurētspējīgas cenas.

Lasīt visu

Nosūtīt e-pastā