Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kāpēc investēt zeltā?

Publicējis Tavex sadaļā Finanšu pratība: zelts un sudrabs 19.03.2018
Zelta cena (XAU-EUR)
2569,20 EUR/oz
  
- 10,51 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,56 EUR/oz
  
- 0,94 EUR
gold-bar

Investīciju zelts ir ieguldījums reālā un taustāmā aktīvā, kura daudzums dabā ir ierobežotā apjomā. Zelts ir unikāls dārgmetāls, tāpēc joprojām tiek dēvēts par “pasaules valūtu”. Pēdējo 20 gadu laikā zelta cena ir pieckāršojusies.

Šeit ir apkopoti galvenie iemesli, kāpēc zelts visā pasaulē tiek iekļauts investīciju portfelī vai vienkārši tiek uzkrāts bērnu nākotnei, pensijai vai mantiniekiem:

1. Neatkarība

Investējot zeltā, jums ir iespēja patstāvīgi kontrolēt visu procesu: kad, cik daudz, kādas un no kā iegādāties monētas vai stieņus. Kā arī patstāvīgi izlemt, kā un kur glabāt, un kad un kur pasaulē pārdot. Zelta cena pasaulē nevar būt ietekmēta, piemēram, ar Latvijas vai citas atsevišķas valsts valdības lēmumiem.

2. Risku diversifikācija

Diversifikācija pasargā investoru no riska, ka viena aktīva vērtības krituma rezultātā tiks zaudēta ievērojama portfeļa daļa. Klasiski investīciju zelts tiek pievienots investīciju portfelī 5-20% apmērā, bet pasaules ekonomikas satricinājumu laikos – līdz pat 50%.

Lasi viedokļus: Cik daudz zelta jābūt investīciju portfelī?

3. Zelts – reāls un taustāms aktīvs

Fiziskais zelts ir 100% jūsu īpašums, jūs varat to turēt rokās, pārvietot, glabāt un rīkoties pēc saviem ieskatiem. Zelts nav kādas atsevišķas iestādes solījums nodrošināt jūsu ieguldījuma vērtību, pieejamību un esamību. Jūsu ieguldījums nevar pazust līdz ar iestādes darbības pārtraukšanu, piemēram, likvidējot banku. Drošības riski tiek pārvaldīti patstāvīgi.

4. Pieejams maziem un lieliem investoriem

Zelts ar zemu spredu ir pieejams, sākot no ~250 €, piemēram, pasaulē slavenā monēta Lielbritānijas Suverēns. Zelta stieņi un monētas ar zemu spredu ir pieejamas ļoti plašā svara diapazonā, izplatītākais zelta monētas svars ir 1 oz, piemēram, Austrijas Filharmoniks, stieņiem – 50 grami, piemēram, Šveices ražotāja Valcambi. Nav noslēpums, ka neliela daudzuma akciju iegāde dažreiz paredz nesamērīgi augstas komisijas maksas ieturēšanu iegādes brīdī, kā arī regulāras ikmēneša vērtspapīru konta apkalpošanas maksas, kas ne vienmēr ir piemērota situācija mazam investoram. Piemēram, vienas Apple akcijas iegāde ~175 $ apmērā izmaksās: aptuveni 2% no summas EUR/USD konvertācijas brīdī, papildu bankas komisijas maksa ~25-30 $, kā arī ikmēneša vērtspapīru konta pārvaldīšanas maksa % vai min. 1-2 € atkarībā no bankas cenrāža.

5. Kompakts un vērtīgs ieguldījums

Zelts ir unikāls materiāls, jo tam ir viens no augstākajiem blīvumiem 19,32 g/cm³, tas nozīmē, ka metāls ir smags, bet neaizņem daudz vietas. Maza izmēra investīciju zelta monēta vai stienis ir ar augstu vērtību metāla svara dēļ, tāpēc to ir  ērti un izdevīgi glabāt. Piemēram:

6. Nav periodiskas aktīvu pārvaldīšanas/komisijas maksas

Atšķirībā no vērtspapīru kontiem, uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas vai cita veida investīcijas, fiziskam zeltam nav citu izmaksu/komisijas maksu kā iegādes brīdī. Iegādājoties zeltu, jums jāņem vērā monētas vai stieņa spreds – 2.5 – 5% apmērā, kas ietver dīlera atlīdzību un izmaksas, lai nogādātu zeltu no ražotāja līdz jums.

7. Zeltam ir augsta likviditāte

Zelta stieņi un monētas tiek plaši tirgoti visā pasaulē. Lielākie tirgi atrodas Āzijas valstīs, ASV un ES. Latvijā augstas likviditātes nodrošināšanas funkciju jau vairāk nekā 15 gadu uzņemas Tavex – pērk un pārdod pasaules slavenāko zelta ražotāju monētas un stieņus no Šveices, Ķīnas, Austrālijas, ASV, Kanādas un citām valstīm.

8. Klasisks papildinājums vai alternatīva pensijai

Daudzi uzskata zeltu par labu papildinājumu vai arī alternatīvu pensijai nākotnē, uzticoties pasaules reāliem un taustāmiem aktīviem. Par iemeslu tam visbiežāk uzskata nākotnes nenoteiktību, mūsdienās notiekošais pasaules ekonomikas attīstībā ir eksperiments, kas nav aprakstīts mācību grāmatās. Pasaules attīstīto valstu valsts parādu ilgtspēja ir apšaubāma, kas reiz var izraisīt nopietnu finanšu un ekonomikas krīzi.

Jums ir jāizvēlas – uzticēties zelta dabīgai stabilitātei vai valdības locekļu godīgumam un inteliģencei. Ar visu cieņu pret šiem kungiem, taču tikmēr pastāv kapitālistiskā sistēma, es izvēlos zeltu.

Bernards Šovs, 1928. gads

9. Viegli mantojams

Līdzīgi kā cits īpašums atbilstoši ģimenes tiesībām, investīciju zelta monētas un stieņus var nodot mantojumā. Mantošanas faktu ir svarīgi noformēt juridiski pie notāra, reģistrējot zelta vērtību mantošanas brīdī kapitāla pieauguma nodokļa aprēķina nolūkiem nākotnē.

10. Zelts ir centrālo banku, institucionālu un privātu ieguldītāju īpašums

Latvijas bankas zelta rezerves investīciju zelts золотые резервы центрального банка

Investīciju zelts ir pieprasīts visos līmeņos. Vēsturiski kopš zelta standarta laikiem dārgmetāls ir daļa no centrālo banku rezervēm, arī mūsdienās centrālās bankas palielina zelta rezerves, pēdējā desmitgadē aktīvi iepircēji ir Ķīna, Krievija, Indija un citas valstis. Zelts tiek iekļauts investīciju fondos, kā arī visā pasaulē cilvēki diversificē savus investīciju portfeļus ar zelta monētām un stieņiem.

Pašlaik Latvijas Bankai ir 7.7 tonnas zelta, no kurām 1.1 tonna iekļauta Eiropas Centrālās bankas rezervēs.

Latvijas Bankas zelta vēsture

Lasi vairāk: Kāpēc centrālajām bankām ir zelta rezerves?

11. Ierobežots zelta piedāvājums tirgū

Zelta iegūšana, kā arī jaunu ieguves vietu atklāšana un izpēte ir dārgs un sarežģīts process. Iegūtā zelta apjomu nevar palielināt/samazināt ar lēmumu, līdzīgi kā tas notiek naftas tirgū. Kā arī atšķirībā no papīra naudas zeltu nav iespējams papildus izdrukāt. Pēc aptuveniem aprēķiniem, pasaules vēstures laikā no zemes dzīlēm tika iegūta mazāk nekā 1 unce zelta uz vienu pasaules iedzīvotāju.

Lasi vairāk: Kas ir pasaules zelta tirgus?

12. Investoru drošības spilvens

Jebkura aktīva vērtība atsevišķā laika posmā ir atkarīga no sabiedrības attieksmes pret to. Brīdī, kad iestājas finanšu vai ģeopolitiskie riski, tiek ietekmēti atsevišķu valstu, reģionu vai arī plašākā mērogā – pasaules ekonomikas elementi – valūtu kursi, akciju cenas, izejvielu vērtība. Kad investori saskata paaugstinātus riskus un pastāv  notikumu attīstības nenoteiktība, zeltam kā “pasaules valūtai” tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, kas izvēršas kā investīciju portfeļa struktūras izmaiņas par labu zeltam.

13. Plašs zelta pielietojums vai dārgmetāla duālā daba

Aptuveni 60% no ikgadējā zelta piedāvājuma apjoma tiek patērēti ne investīciju jomā. Primāri zelts ir izejviela juvelierizstrādājumu tirgū, kā arī neatņemama industriālās pasaules daļa. Šādas duālas dabas nav nevienam citam aktīvam. Tātad zelts vienmēr būs pieprasīts, neatkarīgi no kopējā fona investoru vidū.

Lasi vairāk: Kas ir pasaules zelta tirgus?

14. Investīciju zelts ir ilgtermiņa ieguldījums

Fiziskā zelta monētu un stieņu turēšana investīciju portfelī nav mērķēta uz īstermiņa spekulāciju. Zeltam līdzīgi kā citiem finanšu instrumentiem var būt vērojams liels cenas svārstību koridors, jo zelts tiek tirgots biržā. Klasiski arī zelta tirgus var būt “buļļa” (bull market) vai “lāča” (bear market) stadijā, kad notiek tirgus korekcijas, toties ilgtermiņā zelts saglabā kapitāla vērtību un pirktspēju, jo zelta virszemes daudzuma pieaugums ievērojami atpaliek no finanšu tirgus instrumentu un naudas piedāvājuma eksponenciālā pieauguma. Zelta tirgū nav komandas “Drukāt”.

Jums varētu interesēt arī:

Populāras monētas un stieņi

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2569,20 EUR/oz
  
- 10,51 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,56 EUR/oz
  
- 0,94 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī