Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Zelta cena eiro 13. septembrī pārspēja vēsturisku rekordu! Cena par zelta unci pārsniegusi 2300 eiro robežu, kas ir uz pusi lielāks rādītājs kā pirms pieciem gadiem.
Zelts strauji pieaug, kamēr naftas cena krītas, īpaši pēdējā ceturksnī. Tā kā pēdējos mēnešos naftas un zelta cenas ir tik ļoti nesabalansētas, zelta ieguvēji, visticamāk, uzrādīs spēcīgāku sniegumu, nekā gaidīts.
Naftas cenu kritums un deflācija Ķīnā
Naftas cenas krītas, tāpat kā lielākā daļa izejmateriālu. Galvenais preču krituma iemesls ir deflācijas situācija Ķīnā. Ķīnas ekonomika palēninās tādā tempā, kāds nav pieredzēts kopš pēdējās finanšu krīzes. Ir grūti prognozēt šādas lejupslīdes ietekmi uz pasaules ekonomiku, jo pēdējo reizi, kad Ķīna piedzīvoja šādu lejupslīdi, tās ekonomika un tās ietekme bija daudz mazāka nekā šodien. Tā kā Ķīnas iesaiste pasaules tirdzniecībā ir ievērojami pieaugusi, pastiprinās šīs lejupslīdes iespējamā ietekme uz starptautisko tirdzniecību un citām ekonomikām.
Jau sobrīd Vāciju ir smagi skārusi ekonomikas lejupslīde Ķīnā. Vācijas eksporta intensīvā ekonomika, kuru jau ir skārusi pieaugošās enerģijas cenas, tagad saskaras ar Ķīnas pieprasījuma kritumu.
Pašreizējā rūpniecības lejupslīde ir bezprecedenta, ar straujāku un ilgstošāku kritumu nekā iepriekšējās krīzēs, īpaši 2008. un 2020. gadā. Kritums pārsniedz iepriekšējās recesijas, izceļot galvenās problēmas, ar kurām saskaras rūpniecības sektors.
Eiropas industriālais dzinējspēks krītas, radot jautājumus par Eiropas valstu spēju pārvaldīt savus parādu maksājumus. Bez rūpnieciskās izaugsmes lielākajās eirozonas ekonomikās, piemēram, Vācijā, šīs valstis varētu nonākt sarežģītā situācijā.
ASV ekonomikas palēnināšanās
Tajā pašā laikā arī ASV ekonomika piedzīvo palēnināšanos, taču galvenās bažas rada noturīgā inflācija. Šī “nepārtrauktā inflācija” turpina ietekmēt monetāro politiku un valsts ekonomikas perspektīvas.
ASV patēriņa cenu indekss šomēnes atkal pieauga, liecinot par inflācijas turpināšanos.
Lai gan augustā PCI inflācija ir 2,5%, vairākām galvenajām precēm un pakalpojumiem tā ir ievērojami augstāka. Piemēram, auto apdrošināšana pieauga par 16,5%, transports par 7,9%, slimnīcu pakalpojumi par 5,8%. Inflācija ietekmē pamatpakalpojumus, un tas izskaidro, kāpēc, neskatoties uz oficiālo likmi, amerikāņiem ir radies iespaids, ka inflācija ir daudz augstāka.
Streiku iespējamība Atlantijas okeāna ostās un pieaugošās piegādes izmaksas palielina nepārtrauktu piegādes ķēdes traucējumu risku un tās var vēl vairāk palielināt inflācijas spiedienu ASV.
Procentu likmes
Lai gan visi koncentrējas uz ASV Federālo rezervju sistēmu, neaizmirsīsim, ka tā ir bijusi kā pēdējais domino kauliņš, kas krita. Citas centrālās bankas, piemēram, Eiropas Centrālā banka, Anglijas Banka, Kanādas Banka un Šveices Nacionālā banka, jau ir sākušas ekonomikas mīkstināšanas ciklus.
Pagājušajā nedēļā ECB otro reizi samazināja procentu likmes, un analītiķi sagaida, ka tās tiks samazinātas vēl vairāk.
Tā kā procentu likmes visā pasaulē krītas, arī pasaules reālās peļņas likmes samazinās, kas ietekmē zelta cenu.
Pagājušās nedēļas zelta rallijs faktiski sākās pret eiro tieši pēc tam, kad ECB samazināja likmes.
Patiesībā mēs vēl neesam pieredzējuši “samazināšanas rallija” pilnīgu ietekmi pasaules valūtu tirgos, jo centrālās bankas cenšas atbalstīt savas ekonomikas, kas palēninās.
Zelta cenas prognoze
Saskaņā ar Goldman Sachs datiem zelta cena 2025. gada sākumā varētu sasniegt pat 2700 USD par unci.
Avoti: www.kitco.com/news/ www.goldmansachs.com/
Atruna Rakstu sagatavoja Tavex Latvija Mārketinga departaments. Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:
Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.