fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Iedvesmo mācībām - uzdāvini Teslas banknoti kā gudrības simbolu

Publicējis Tavex sadaļā Valūtu jaunumi 29.08.2018
Zelta cena (XAU-EUR)
2161,50 EUR/oz
  
- 13,57 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,49 EUR/oz
  
- 0,07 EUR
nikola-tesla-tavex-rsd-100

Skolas un studiju gaitas tūlīt atsāksies un atkal kļūs aktuāla pasaules izzināšana caur fiziku, ķīmiju un citiem mācību priekšmetiem.

Serbija ir izlaidusi 100 dināru banknoti uz kuras ir attēlots Nikola Tesla un Teslas mērvienības formula T=Wb/m2. Uzdāviniet skolēniem šo banknoti un glabājiet to makā, lai Teslas gudrības gars nezūd un palīdz mācībās!
Baknotes cena vien 3.49 €, kvalitāte – apgrozībā nebijusi (uncirculated).

Kāpēc Nikola Tesla asociējas ar gudrības simbolu un ir attēlots uz 100 Serbijas dināru banknotes? Par to uzzināsim plašāk, apskatot viņa dzīves gaitas un ieguldījumu zinātnē.

Teslu vienā teikumā varētu raksturot kā patiešām ievērojamu cilvēku – ģēniju, kurš apgaismoja pasauli. Teslu fizika ir ieinteresējusi jau no brīža, kad bērnībā no sava kaķa viņš saņēmis elektrisku lādiņu. Viņš ir kļuvis slavens pateicoties ieguldījumam zinātnē, inženierijā un mašīnbūvē. Tesla atklāja maiņstrāvu un rotējošo magnētisko lauku. Neskatoties uz to, Nikola Tesla mira trūkumā un bez atpazīstamības, ko viņš bija pelnījis savas dzīves laikā.

Kādi bijuši Teslas svarīgākie izgudrojumi?

  • Maiņstrāva ir viena no vissvarīgākajiem izgudrojumiem.
  • Radioviļņu tehnoloģiju pamatlicējs – patiesais radio tēvs.
  • Tesla izgudrojis tālvadību – tālvadības radiovadāmu pulti laivai.
  • Teslas elektromotors – šis izgudrojums bija būtisks ne tikai automašīnām, bet arī daudzām citām ierīcēm, kuras mēs tagad uzskatām par pašsaprotamām. Piemēram, sadzīves tehnikā, ūdens sūkņos, elektroinstrumentos, pulksteņos, kompresoros u.c.
  • Pamati robotikā – Tesla ļāva dzimt robota jēdzienam, ka visu dzīvo vada tikai ārējie impulsi. Teslas redzējumā bija automašīnas, robotu pavadoņi, sensori un autonomās sistēmas.
  • Teslas lāzera redze – šī tehnoloģija tika izmantota medicīnā un vēlāk radījusi lielu daļu no pašreizējajiem digitālajiem medijiem.
  • Rentgena stari – Teslai bija galvenā loma šīs jomas attīstībā.
  • Tesla ir uzņēmis pirmo rentgena attēlu.
  • Teslas spole – iespaidīga mašīna, rezonanses transformators, kurš pārveido enerģiju augstas frekvences spriegumā.

tesla-spole_1000

Lai gan tas tiek ļoti apšaubīts, precīzs Teslas iesniegto patentu skaits ir palicis nezināms. Bieži tiek minēts, ka viņam ir ap 300 izgudrojumu, kas daudzi ir saistīti viens ar otru. Kā arī viņa karjeras laikā tika izstrādātas neskaitāmas nepatentētas idejas.

Jaunība un sapnis par Ameriku

Tesla dzimis 1856. gadā Smiljanā (mūsdienu Horvātijas teritorijā) serbu mācītāja ģimenē. Saskaņā ar viņa teikto, savu lielisko atmiņu un radošās spējas viņš mantojis no savas mātes. Teslas interese par zinātni ļāva pretoties viņa tēva vēlmēm pievienoties garīdzniekiem. Pēc studijām Tesla pārcēlās uz Budapeštu, kur viņam dzima ideja par indukcijas motoru. Neguvis atbalstu, Tesla nolēma doties uz Ameriku. + Rādīt vairāk

1884. gadā Tesla emigrējis uz ASV ar pāris centiem kabatā un rekomendācijas vēstuli Tomasam Edisonam. Edisons, iepazinies ar Teslu, apsolīja prāvu naudas summu, ja viņš salabos Edisona neefektīvos dzinējus un līdzstrāvas ģeneratorus. Tesla atgriezās ar uzlabotu dizainu un lūdza savu atalgojumu, bet Edisons atteicās to maksāt un tikai noteica, ka “Tesla, Jūs nesaprotat amerikāņu humoru” un tā vietā piedāvāja maksāt vien 10 dolārus nedēļā.

Gadu vēlāk Tesla aizgāja no Edisona un viņam izdevās nodrošināt privātu finansējumu, un nodibināt savu uzņēmumu Tesla Electric Light Company ar nosacījumu, ka Tesla attīstīs uz elektriskā loka balstītas apgaismojuma sistēmas.

1887. gadā, pieaugot investoru interesei par Tesla maiņstrāvas sistēmām, dzima Tesla Electric Company. Tesla veiksmīgi iesniedza vairākus patentus savām maiņstrāvas sistēmām. 

- Rādīt mazāk

Vienas durvis aizveras, otras atveras

Teslas darbošanās piesaistīja Džordža Vestinghausa uzmanību, kurš meklēja tālvadības barošanas metodi. Vestinghauss pārliecinājās, ka Teslas maiņstrāvas sistēma varētu būt ideāla, lai varētu konkurēt ar bijušo sabiedroto Edisonu.

Vestighauss nopirka no Teslas 40 patentus par 60 000 ASV dolāru (ap 1,5 miljoniem šodien). + Rādīt vairāk

Drīz vien Edisona uzņēmums sāka zaudēt pozīcijas un kļuva acīmredzami, ka maiņstrāvas sistēmas agri vai vēlu nomainīs līdzstrāvas sistēmu. Edisons sāka negatīvu preses kampaņu par maiņstrāvu, bet tā galu galā neizdevās.

Tesla izstrādāja vienu no pirmajām maiņstrāvas hidroelektrostacijām Niagāras ūdenskritumā. Tā kā pavisam jaunas elektriskās sadales sistēmas izveide vēl nebija pietiekami, viņš turpināja darbu, izstrādājot dinamo un indukcijas motorus. Viņš arī palīdzēja ar savu ieguldījumu radaru un rentgenstaru tehnoloģijā, tālvadībā un rotējošo magnētisko lauku jomā. Teslas gaišais prāts liek domāt, ka viņš ir bijis ģēnijs.  

- Rādīt mazāk

Kas augstu kāpj, tas zemu krīt

Ar laiku viņš kļuva apsēsts, radot bezvadu enerģijas pārraidi. Viņš mēģināja izveidot globālu bezvadu sakaru sistēmu. Ar J.P. Morgana finansējumu tika uzcelts liels tornis (Vardenklifas tornis), lai apmainītos ar informāciju un pārraidītu bezmaksas elektroenerģiju pasaulei. Diemžēl, šis tornis nekad netika pabeigts līdzekļu trūkuma dēļ un investoru šaubām par projekta spēju funkcionēt. Tesla vairākkārt mēģināja pārliecināt investorus, bet, diemžēl, 1917. gadā tika piespiests bankrotēt un tornis tika slēgts.

Šī neveiksme bija viens no Teslas nervu sabrukuma iemesliem, jo bezvadu elektrības pārraide bija viena no Teslas svarīgākajiem dzīves mērķiem. Viņš ticēja un runāja par tādām lietām, kas viņa dzīves laikā netika ieviestas, piemēram, internets. + Rādīt vairāk

Nikola Tesla bija gudrs cilvēks zinātnē, bet slikts biznesā. Ņemot vērā visu to, kas teikts par Teslu, viņa uzņēmējdarbības prasmes bija briesmīgas. Viņš nespēja vai nevēlējās redzēt savu ideju komerciālo vērtību. Viņš ieguldīja sevi nākotnes un cilvēces labā, nevis pelņas gūšanai.

Kad Tesla atvēra savu laboratoriju, viņa ģēnijs tika izlaists brīvībā. Šeit viņš eksperimentēja ar rentgena tehnoloģiju, elektrisko rezonansi, elektriskā loka lampām un daudziem citiem izgudrojumiem. 

- Rādīt mazāk

tesla-1000

Nikola Teslas mantojums

Diemžēl, Tesla piedzīvoja  nervu sabrukumu un beigās atgriezās strādāt par inženieru konsultantu. Ar laiku Teslas idejas kļuva arvien nenoteiktākas un nepraktiskākas un viņu sāka izstumt no sabiedrības.

Tesla mira 1943. gadā vientulībā un trūkumā. Skumji par tik izcilu zinātnieku ar tik lielu mantojumu un ieguldījumu zinātnē. Viņš tika kremēts un pelni glabājas Teslas muzejā Belgradā, Serbijā. Teslas vārdā ir nosaukta magnētiskā lauka indukcijas mērvienība – T (tesla).

Serbijas 100 dināru banknote attēlo Nikola Teslu un Teslas mērvienības formulu T=Wb/m2. Glabājiet šo gudrības simbolam veltīto banknoti makā un dāviniet to skolēniem un studentiem, lai Teslas gars nezūd un palīdz tiem mācībās.

Teslai veltīto 100 RSD banknoti ir iespējams iegādāties visās Tavex filiālēs. Baknotes cena vien 3.49 €, kvalitāte – apgrozībā nebijusi (uncirculated). Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums telefoniski, zvanot uz +371 6720 5533 vai rakstot e-pastu uz tavex@tavex.lv.

Avots:
Nikola Tesla https://en.wikipedia.org/
8 Curious Facts You Didn’t Know About Nikola Tesla

Zelta cena (XAU-EUR)
2161,50 EUR/oz
  
- 13,57 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,49 EUR/oz
  
- 0,07 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī