fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Ko labāk izvēlēties - zelta monētas vai stieņus?

Zelta cena (XAU-EUR)
2181,03 EUR/oz
  
+ 26,12 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,63 EUR/oz
  
+ 0,52 EUR
Ko labāk izvēlēties – zelta monētas vai stieņus?

Jebkurš investors, izvēloties zeltu, rūpīgi izpēta, kurš no variantiem ir labāks zelta stieņi vai monētas, vai kombinēt investīciju? Jāatzīst, šāda jautājuma izskatīšana var izraisīt diskusiju, kuras rezultātā būs grūti atrast vienotu viedokli, jo monētu un stieņu salīdzināšana aptver ne tikai fizisku īpašību izskatīšanu, bet arī personīgās gaumes aspektus.

Lai katram būtu vienkāršāk saprast, kurš no variantiem viņam ir piemērotākais, esam sagatavojuši daudzpusīgu zelta stieņu un monētu īpašību salīdzinājumu.

1. Vai zelts ir nauda?

monetas-vai-stienus-nr.1

Nominālvērtība tiek atspoguļota uz monētām, kas nozīmē, ka monētas tiek emitētas ar atsevišķas valsts centrālās bankas atļauju. Teorētiski ar zelta monētu var apmaksāt arī pirkumu kādā veikalā, jo zelta monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis ražotājvalstī jeb, citiem vārdiem sakot, nauda.

MONĒTAS STIEŅI
Nominālvērtības priekšrocība ir tāda, ka var rēķināties ar minimālo summu, ko var saņemt par monētu, neatkarīgi no tā, kas nākotnē notiks ar zelta cenu. Teorētiski tas ir pareizi, taču varbūtība, ka kādreiz zelta cena būs vienāda ar nulli, ir gandrīz neiespējama. Nominālvērtības neesamības priekšrocība ir tāda, ka stieņiem nav nekādas piesaistes kādai no valstīm.

2. Autentiskuma sertifikāts

monetas-vai-stieni-nr.2

MONĒTAS STIEŅI
Monētas ir nauda to nominālvērtības dēļ, tāpēc tām sertifikāts nav nepieciešams. Stieņiem sertifikāts ir obligāta prasība, tas var nākt kopā ar iepakojumu (stieņiem līdz 100 g) vai atsevišķi.
Emitents, piemērojot monētai nominālvērtību, garantē zelta svaru un zelta saturu monētā. Sertifikāta nozaudēšanas gadījumā var tikt pieprasīts veikt zelta autentiskuma ekspertīzi. Ja sertifikāts neatrodas iepakojumā, jārūpējas, lai tas netiktu nozaudēts.

3. Iegādes cena un spreds

Izplatītākais monētu svars ir 1 unce, stieņiem – 1 unce, 50 un 100 grami. Normālos tirgus apstākļos (kad nav tirgus pieprasījuma/piedāvājuma šoks) zelta stieņu iegādes cena par vienu gramu ir izdevīgāka kā monētām ar identisku svaru, kas ir izskaidrojams zemākiem ražošanas izdevumiem (monētu izgatavošanai ir sarežģītāks un resursu ietilpīgāks process), tādēļ šādos apstākļos personai ir izdevīgāk iegādāties stieni. Tomēr, vērtējot cenas, jāņem vērā arī atpirkšanas cena un spreds. Zelta monētām atpirkšanas cena tradicionāli ir augstāka par līdzīga svara zelta stieņa atpirkšanas cenu, tomēr spreds abu veida investīcijām zeltā ir līdzīgi.

spread

+ Rādīt vairāk

Piemērā ir atspoguļots uzcenojums no biržas (spot) cenas par vienu monētas vai stieņa vienību. Lielākam apjomam tiek piemērota zemāka pārdošanas cenas un mazāki spredi. Lietotāju ērtībai ir iespējams filtrēt zeltu pēc zemākā spreda šeit.

MONĒTAS STIEŅI
Monētu gadījumā, ja pasaules prakse arī turpmāk saglabāsies līdzīgi kā līdz šim, jums ir iespēja pārdod zeltu pēc cenas, kas ir augstāka par biržas cenu. Dažām monētām ar laiku var veidoties arī numismātiskā vērtība, kas vēlāk attaisnos sākotnēji dārgāko cenu monētai.

Dažas monētas, kurām ir lielas tirāžas un kuras tiek ražotas bullion kvalitātē, cenas ziņā praktiski neatšķiras no stieņu cenas iegādes brīdī, toties pārdošanas brīdī cena par gramu tām ir dārgāka.

Jāņem vērā, ka krīzes un ekonomiskās nestabilitātes brīžos visdrīzāk ar numismātisko vērtību nav jārēķinās.

Stieņi parasti tiek iegādāti par cenu, kas ir izdevīgāka par monētu cenu. Ieguldot līdzīgu summu stieņos un monētās, stieņu gadījumā fiziskā zelta daudzums uz rokām būs lielāks, kā gadījumā, ja investēsiet monētās.

- Rādīt mazāk

4. Likviditāte un starptautiskā atpazīstamība

Ne viss zelts, kura prove ir augstāka par 900, var tikt uzskatīts par investīciju zeltu. Pasaulē nav daudz starptautiski atzītu investīciju zelta monētu un stieņu ražotāju. Lai kļūtu par starptautiski atzītu investīciju zelta ražotāju obligāti ir jābūt par LBMA (London Bullion Market Association) biedru. LBMA ir starptautiska tirdzniecības asociācija, kas definē sevi kā Pasaules Dārgmetālu pārvaldes institūciju. Tikai LBMA biedru ražotam investīciju zeltam piemīt augsta likviditāte un popularitāte. + Rādīt vairāk

LBMA veido Good Delivery List, kura sarakstā iekļauti tikai rafinētāji un ražotāji, kuru investīciju dārgmetālu produkciju ir akreditējuši LBMA un kuri atbilst stingriem standartiem tirdzniecībai pasaules ārpusbiržas tirgū. Var viegli un nepārprotami pārbaudīt vai ražotājs ir iekļauts Good Delivery List.

MONĒTAS STIEŅI
Monētu likviditāte dažās valstīs var būt augstāka, jo jebkuram pārdevējam ir vienkārši pārbaudīt monētas autentiskumu, jo tā ir standartizēta prece, kā, piemēram, 100 USD naudaszīme. Šveicē ražoti stieņi Valcambi un PAMP Suisse, kam Tavex ir oficiālais pārstāvis Latvijā, starp stieņiem atšķiras ar augstāko kvalitāti un likviditāti visā pasaulē.

Svarīgi atcerēties, ka stieņiem sākot ar 250 g likviditāte būs nedaudz zemāka, to lielās naudas summas dēļ, ko pircējam jāsamaksā.

- Rādīt mazāk

5. Pieejamība nelielām investīciju summām

Gan monētas, gan stieņi ir pieejami arī nelielai investīcijai. Ērtai monētu un stieņu salīdzināšanai var izmantot rīku “Salīdzināt”. Kā piemēru, izmantojot šo rīku, esam salīdzinājuši 1 g Tavex zelta stieni, 5 g Valcambi stieni un Francijas monētu Napoleons III.

zelta moetas vai stienus

Ja ir ieplānots investīcijai veltīt summu 200-500 eiro apmērā, izdevīgi būs investēt gan zelta monētās, gan arī zelta stieņos, izvērtējot katra produkta pirkšanas un pārdošanas cenas uzcenojumu SPOT cenai.

Šis rīks palīdzēs saprast arī kāds ir katra produkta spreds, piemēram, 1 grama stienim, atņemot no pārdošanas uzcenojuma atpirkšanas uzcenojumu, var secināt, ka produkta spreds ir 5,06%. Pēc konkrētā piemēra redzam, ka vienlīdz izdevīga investīcija būs gan vēsturiskā monēta, gan Tavex zelta stieņi, savukārt citu ražotāju investīciju stieņus ir vērts izskatīt, ja investīcijām atvēlētā summa ir lielāka par 500 eiro.

6. Prove

Mūsdienu zelta stieņi tradicionāli ir pieejami ar provi 999.9. Monētām prove var būt no 900 līdz 999.99. Lielāko kļūdu investori pieļauj, uzskatot, ka vērtīgākas monētas ir tās, kurām prove ir augstāka. Tas ir maldīgs uzskats, jo, nosakot investīciju zelta cenu, par pamatu tiek ņemts tīrā zelta saturs, nevis zelta svars. Lasīt vairāk par to, kas ir investīciju zelts.

MONĒTAS STIEŅI
Zelta monētām proves mēdz būt 900, 917, 986, 999.9.

900 un 917 proves monētas visbiežāk tiek pārdotas bez iepakojuma un var būt taustāmas ar rokām, nesabojājot monētu izskatu.

Mūsdienu zelta stieņi tradicionāli ir pieejami ar provi 999.9.

7. Iepakojums

Tavex_shipping box

MONĒTAS STIEŅI
Monētas mēdz iepakot kapsulās, plastikāta iepakojumā vai tūbās.
Tas, kādā veidā monēta tiks iepakota, nosaka monētas izgatavošanas kvalitāte. Monētām izšķir 3 izgatavošanas kvalitātes veidus:
bullion;
bullion uncirculated;
– proof.+ Rādīt vairāk
</p>
Tikai bullion un bullion uncirculated monētas tiek pieskaitītas pie investīciju zelta klāsta. Monētas, kas tiek ražotas proof kvalitāte tiek emitētas kolekcionēšanas mērķiem un to uzcenojums ir investīcijām neattaisnojami dārgs. Bullion monētas visbiežāk ražotājs iepako tūbās (plastikāta kastītēs pa 10 gab. katrā), pārdodot mazāku skaitu, pārdevējs visbiežāk šādas monētas ievieto kapsulās, taču klients var monētas ņemt ārā no kapsulām un ņemt rokās. To pašu nevar pateikt par Bullion uncirculated kvalitātes investīciju zelta monētām, tās tiek ievietotas katra savā atsevišķā iepakojumā. Bullion uncirculated monētas ņemt ārā no iepakojuma nedrīkst. 
- Rādīt mazāk
Stieņi ir individuāli iepakoti ar sertifikātu iekšā, visbiežāk tie ir stieņi svarā no 1 g līdz 100 g.

Vērt vaļā šos iepakojumus nav ieteicams, jo iepakojuma atvēršana ietekmē vēlāku stieņa pārdošanas vērtību.

Sākot ar svaru 250 g stieņi nav iepakoti, taču katram stienim klāt nāk sertifikāts, kas ir stieņa ražotāja un zelta satura autentiskuma garantija. Investori, kuri dod priekšroku sajust zeltu rokās, izvēlās 250 g stieņus un lielākus.

8. Tirāža jeb saražotais daudzums

MONĒTAS STIEŅI
Ievērojamai daļai monētu, piemēram, Austrālijas un Ķīnas, monētu tirāža tiek ierobežota. Pasaules prakse rāda, ka monētām ar ierobežotu tirāžu (Austrālijas Lunārs – 30 000 eksemplāru) laika gaitā ir potenciāls iegūt augstāku pārdošanas cenu. Stieņi tiek ražoti tādos daudzumos, kādus var nodrošināt ražotājs. Tirāžas ierobežojums stieņiem nepastāv. Izņēmums – stieņi ar īpašu dizainu, visbiežāk tos ražo noteiktā laika periodā pēc pieprasījuma.

9. Nodokļi

Nedz Latvijas, nedz ES normatīvie akti neparedz atšķirīgu nodokļu piemērošanu monētām un stieņiem, taču trešajās valstīs, piemēram, Krievijas Federācijā un Norvēģijā, zelta stieņi tiek aplikti ar Pievienotās Vērtības nodokli, bet investīciju zelta monētas – nē. Atsevišķās valstīs var būt atšķirīgi nodokļu režīmi, tomēr lielākoties pasaules praksē investīciju zelts netiek aplikts ar PVN. Runājot par kapitāla pieauguma nodokli, to piemēro visam zeltam neatkarīgi no tā, vai tika pārdotas monētas vai stieņi.

_____________________________

Atruna
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa.
Šajā rakstā norādītās zelta cenas ir informatīvas un var mainīties atkarībā no zelta biržas cenas un situācijas zelta tirgū kopumā.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2181,03 EUR/oz
  
+ 26,12 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,63 EUR/oz
  
+ 0,52 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī