fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kas ir investīciju zelts?

Publicējis Tavex sadaļā Finanšu pratība: zelts un sudrabs 16.08.2018
Zelta cena (XAU-EUR)
2221,55 EUR/oz
  
+ 31,64 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
28,96 EUR/oz
  
+ 1,63 EUR
kas-ir-investiciju-zelts

Mūsdienās, par spīti tam, ka zeltam vairs nepiemīt naudas funkcijas, dzeltenais metāls joprojām ir svarīga centrālo banku rezervju sastāvdaļa, izejviela juvelierizstrādājumu un tehnoloģiju tirgos, kā arī investīciju objekts. Tāpēc ir svarīgi noskaidrot, kas ir investīciju zelts.

Vai jebkuru zeltu, piemēram, zelta ķēdi, var uzskatīt par investīciju?

Atbildi uz šo jautājumu meklēsim normatīvajā regulējumā. Investīciju zelts ir zelta monētas un stieņi. Latvijas Republikas tiesību aktos investīciju zelta vai ieguldījuma zelta statuss ir noteikts likuma par pievienotās vērtības nodokli 139.pantā.

Šā likuma izpratnē ieguldījumu zelts ir:
  • zelts stieņos vai platēs dārgmetālu tirgū atzītajā svarā, ja šā zelta prove ir vienāda ar 995 vai lielāka, neatkarīgi no tā, ir vai nav izdoti vērtspapīri par šo zeltu;
  • zelta monētas, kuru zelta prove ir vienāda ar 900 vai lielāka, kuras emitētas pēc 1800.  gada, ir vai ir bijušas likumīgs maksāšanas līdzeklis to izcelsmes valstī un kuras pārdod par cenu, kas nepārsniedz tajās esošā zelta brīvā tirgus vērtību vairāk kā par 80 procentiem.

Likums nosaka, ka investīciju zelta iegāde netiek aplikta ar PVN. Augstāk minētais likums ir ES regulas par pievienotas vērtības nodokli atvasinājums, līdz ar to līdzīgs investīciju zelta skaidrojums un PVN neaplikšanas pieeja ir saistoša katrā dalībvalstī. Jāatzīst, ka šāda prakse ir sastopama arī citur trešajās valstīs, piemēram, ASV, Kanādā, Šveicē vai citur. Mēdz būt arī izņēmumi, piemēram, Norvēģijā vai Krievijā zelta stieņi tiek aplikti ar pievienotās vērtības nodokli.

Jums varētu interesēt arī:

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī