fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kā pieprasījums pēc zelta var raksturot ekonomikas stāvokli?

Zelta cena (XAU-EUR)
2141,80 EUR/oz
  
- 12,79 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,00 EUR/oz
  
- 0,42 EUR

2023. gada otrajā ceturksnī ASV IKP uzrādīja pārliecinošu izaugsmi. Iepriecināja arī stāvoklis darba tirgū, pēc kā daudzi atviegloti nopūtās cerot, ka ASV ir izglābusies no recesijas draudiem, neskatoties uz to, ka FRS paaugstināja procentu likmes līdz augstākajam līmenim pēdējo 16 gadu laikā. Tomēr ir vairākas citas pazīmes, kas liecina par recesijas tuvošanos. Par vienu no tādām pazīmēm var nosaukt būtisku zelta pieprasījuma samazināšanos tehnoloģiju sektorā. Zelta pieprasījuma kritums tehnoloģiju sektorā liecina par globālu patērētāju tēriņu samazināšanos. Cenu inflācija un augošās procentu likmes rada spiedienu uz patērētājiem visā pasaulē.


No aprīļa līdz jūnijam pieprasījums pēc zelta tehnoloģiju sektorā samazinājās par 10% (YoY, 70 tonnas). Šis kritums kļuvis par tendences turpinājumu, kas vērojama kopš šā gada sākuma. 2023. gada pirmajā pusē zelta pieprasījums tehnoloģiju sektorā bija 140 t, kas ir vājākais gada pirmajā pusē, kopš Pasaules Zelta padome (WGC) sāka izsekot datus. Šis kritums pat pārsniedza 2020. gada pirmās puses rādītājus laikā, kad valdības izsludināja karantīnas Covid-19 izplatības dēļ.

Patērētāju aktivitāte ir samazinājusies

Pēc WGC domām, zelta pieprasījuma kritumu tehnoloģiju sektorā izraisīja vāja patērētāju aktivitāte elektronisko preču iegādei. Vājš industriālais pieprasījums pēc zelta turpinājās arī 2. ceturksnī, jo pieaugošajai inflācijai bija liela ietekme uz visu elektronikas piegādes ķēdi, sākot ar mikroshēmu ražotājiem līdz gala lietotājiem. Otrajā ceturksnī elektronikas ražošanā izlietotas 56 tonnas dārgmetālu, kas ir par 12% mazāk nekā iepriekšējā gadā.

Pasaules Zelta padome izsaka viedokli:

Zelta pieprasījuma samazinājums šajā sektorā ir tiešs rezultāts vājam galapatērētāju pieprasījumam pēc plaša patēriņa elektronikas precēm, kas rada galveno zelta pieprasījumu šajā segmentā.

Tas izraisīja negatīvas piegādes prognozes vairumam pamata elektroierīču kategorijām 2023. gadā, tostarp viedtālruņiem, personālajiem datoriem un klēpjdatoriem. Un šis pieprasījuma samazinājums atspoguļojas mikroshēmu ražotāju finanšu pārskatos. Piemēram, uzņēmuma Samsung pamatdarbības peļņa otrajā ceturksnī veidoja 473,9 miljonus eiro. Samsung ziņoja par 95% darbības peļņas kritumu otrajā ceturksnī.

Intereses samazināšanās attiecībā uz elektronikas precēm atspoguļo reālo patērētāju uzvedību un ir daudz labāks pašreizējās globālās ekonomikas stāvokļa rādītājs nekā bezdarba līmenis vai IKP dati.

Neskatoties uz pieprasījuma samazināšanos tehnoloģiju sektorā, kopējais pieprasījums pēc fiziskā zelta 2. ceturksnī bija augsts. To veicināja investīcijas un centrālo banku pirkumi.

_____________________

Avots: Pasaules Zelta padomes pārskats

Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Finanšu koncerns Tavex Group ir vienīgais oficiālais investīciju zelta rūpnīcu Valcambi SA, PAMP SuisseThe Perth MintThe Royal MintAustrian Mint, Rand Refinery un Argor-Heraeus pārstāvis Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2141,80 EUR/oz
  
- 12,79 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,00 EUR/oz
  
- 0,42 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī