fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Valdzinoši skaistā Islande un Islandes kronas – par naudas lietām ceļojot

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 26.07.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 6,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
- 0,03 EUR
iceland-ziemelblazma

Vai somas jau sakravātas, ekskursijas rezervētas un esat ceļā uz Islandi? Bet pagaidiet… Kuru valūtu viņi tur izmanto? Hmmm… Jūs atrodat google.lv un uzzināt, ka valūtu sauc par Islandes kronām. Un, ko tagad? Tā kā ar šo faktu vien nepietiek, tad ir jānoskaidro kaut kas vairāk. Tāpēc, pirms dodaties uz šo pasaku zemi, mēs Jums steidzamies palīgā un esam apkopojuši svarīgāko par norēķiniem un vietējo valūtu.

Kāpēc tieši Islande? – Jo šis viennozīmīgi ir viens no galvu reibinošākajiem tūristu galamērķiem. Vulkāni, zemestrīces, lavas lauki, ģeotermālie avoti un geizeri – tas viss liek tūristiem aizrauties elpai. Šo galamērķi izvēlas arvien vairāk ceļotāju, par ko liecina arī statistika – 2016. gada laikā Islandi apmeklējuši ap 1,7 miljoni ārvalstu tūristu, kas ir par 40% vairāk kā iepriekšējā gada laikā.

Islandes valūta – kronas

Islandes nacionālā valūta ir Islandes kronas (ISO kods ISK). Viena krona vēsturiski tika iedalīta 100 aurar (vienskaitlī eyrir). Mūsdienās tāds iedalījums vairs nepastāv, un tas ir tikai tāpēc, ka pati krona inflācijas dēļ ir kļuvusi mazāk vērta pat par 1 eiro centu. Tāpēc islandiešiem vairs nebija nepieciešams noteikt cenu, kas ir par 1/100 mazāka par centu.

Vārds “krona”, tāpat kā citu Ziemeļvalstu valūtām kā Dāņu krona, Zviedru krona, Norvēģu krona, kuras vēsturiski bija Skandināvijas monetārajā savienībā, cēlies no latīņu vārda corona un nozīmē – kronis.
Šobrīd apgrozībā ir monētas ar nominālu: 1, 5, 10, 50, 100 kronas, kā arī banknotes ar nominālu: 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 kronas.

isk-500 isk-500-2
isk-1000 isk-1000-2
isk-2000 isk-5000
isk-5000-2 isk-10000

Valūtas kursu špikeris

Pašlaik 1000 Islandes kronas ir aptuveni 8.70 EUR vērtas (aktuālo valūtas kursu skatīties šeit). Tūristiem visbiežāk saprast cenas Islandes kronās bez kalkulatora vai valūtas kursu špikera nemaz nav iespējams. Esot Islandē, norādītā cena kronās jādala ar valūtas maiņas kursu un Jūs iegūsiet preces cenu eiro valūtā.

Piemēram, ja valūtas kurss ir 115, tad 1000 ISK = 1000/115 = 8,70 EUR

Jūsu ērtībai iesakām līdzi paņemt valūtas kursu špikeri. Izdrukājiet vai lietojiet to mobilajā telefonā, vai arī saņemiet aktuālo kursu špikeri Tavex filiālēs pie klientu apkalpošanas speciālistiem. Valūtas kursu špikerī ir attēlots pārrēķins no Islandes kronām uz eiro dažādām summām. Šeit ir minēta aptuvenā katras banknotes vērtība eiro izteiksmē:

Nomināls Vērtība EUR
500 ISK ~ 4 EUR
1 000 ISK ~ 9 EUR
2 000 ISK ~ 17 EUR
5 000 ISK ~ 43 EUR
10 000 ISK ~ 87 EUR

Cik droši ir maksāt Islandes kronās?

Pēc mūsu pieredzes, labas kvalitātes Islandes kronu viltojumi, ko būtu grūti atšķirt no autentiskām banknotēm, ir sastopami reti. Ja rodas kaut mazākās šaubas par banknotes autentiskumu, pārbaudiet ūdenszīmi banknotes baltajā laukumā. Ūdenszīme ir īpašs attēls, ko var ieraudzīt, paceļot banknoti pret gaismu:

isk-light

Drošības līdzekļi banknotēs tiek izmantoti jau simtiem gadu. Ar roku rakstīts paraksts bija viena no pirmajām Islandes kronas drošības aizsargfunkcijām. Drošības elementi padara nominālu gan vieglāk atpazīstamu, gan arī grūtāk viltojamu. Pēdējos gados centrālās bankas ir izdevušas jaunas banknotes ar vēl plašāku un sarežģītāku drošības elementu klāstu, kurus ar neapbruņoti aci nemaz nevar saskatīt. Piemēram, šādi izskatās 1000 kronu banknote zem ultravioletās lampas stariem:

isk-uv

Vairāk par Islandes kronu banknošu un monētu pretviltošanas elementiem var iepazīties Islandes Centrālās bankas mājas lapā.

Valūtas maiņa un norēķini Islandē

Islandē darījumi pārsvarā notiek Islandes kronās. Izņēmums ir populārākajās tūristu vietās kā, piemēram, “Zilā lagūna”, Lidosta vai suvenīrveikali. Tur var norēķināties eiro vai ASV dolāros, bet jārēķinās, ka atlikums tiks izsniegts tikai Islandes kronās. Valūtas maiņas kurss šādās vietās pārsvarā ir neizdevīgs, jo katra vieta piemēro savu kursu – parasti pie kursa, kāds ir bankās, tiek pievienots klāt vēl 5-10% uzcenojums. Šeit, protams, izdevīgāk maksāt Islandes kronās.

iceland-lagoon

Islandē izplatīti ir norēķini ar bankas karti. Tomēr labāk vienmēr līdzi paņemt skaidru naudu, it īpaši, ja dodaties ārpus pilsētas, kur mazākos veikaliņos un naktsmītnēs darījumi notiek skaidrā naudā.

Atšķirībā no Latvijas, valūtas maiņa Islandē pieejama tikai bankās. Bankas Islandē strādā tikai darba dienās vidēji no 10:00-16:00, un nav pieejamas “uz katra stūra”. Ja Islandē plānojat ierasties piektdienas vakarā vai nogalē, pārbaudiet jau iepriekš savā bankā, vai Jūsu norēķinu karte darbosies Islandē un, cik liels būs uzcenojums valūtas kursam. Vislabākais variants ir parūpēties par skaidru naudu jau iepriekš.

Ja rodas nepieciešamība izņemt naudu no bankomātiem Islandē, tad tie ir pieejami lielākajos tirdzniecības centros un lielveikalos. VĒRŠAM UZMANĪBU, ka ņemot ārā naudu no bankomāta, no Jums ieturēs komisijas maksu ne tikai Jūsu banka, bet arī vietējā banka. Komisijas maksa sevī ietver konvertācijas izmaksas (kurss + uzcenojums) un skaidras naudas izņemšanas izmaksas. Par komisijas maksu klients tiek brīdināts pirms skaidras naudas izmaksas. Dažās vietās bankomāti ir multivalūtu, tie pieņem šādas valūtas: ISK, EUR, USD, PLN, NOK, DKK un SEK.

Tūristi Latvijā ir iecienījuši izplānot ceļojumus līdz pēdējam sīkumam, tāpēc arī valūtu visbiežāk samaina jau iepriekš. Latvijā bankas nepiedāvā Islandes naudu, toties to ir iespējams iegādāties lielākajos valūtas maiņas punktos.

Cenas Islandē

Islande ir viena no dārgākajiem galamērķiem Eiropā. Cenas ir augstākas gan izmitināšanai, gan arī preču un pakalpojumu cenām. Cenas karstākajā tūrisma sezonā (jūnijs – augusts) bieži vien ir paaugstinātas par aptuveni 30%. Kā arī norēķināties galvaspilsētā Reikjavīkā būs dārgāk kā citās pilsētās.

iceland-kalns

Cik daudz naudas man vajadzēs? Cik maksās viena ēdienreize? Cik naudas Jūs man ieteiktu samainīt? – Tavex filiālēs klienti bieži uzdod šādus jautājumus. Saviem klientiem iesakām iepazīties ar cenām dažādās tūrisma vietnēs. Piemēram, vietnē www.budgetyourtrip.com var iepazīties ar cenu kalkulatoru attiecīgajā galamērķī. Apkopojot klientu datus, šajā vietnē ir izrēķināts, ka vidējā dienas cena ceļošanai Islandē ir 28384 kronas (aptuveni 247 eiro). Vidējā pārtikas cena par vienu dienu ir 1431 krona (aptuveni 13 eiro). Vidējā cena par nakti viesnīcā pārim ir 23 493 kronas (205 eiro). Protams, šādi kalkulatori parāda tikai aptuvenās izmaksas.

Interesanti, ka dzeramnaudu Islandē nav pieņemts atstāt. Atsevišķos gadījumos par īpašu servisu, bet ne vairāk kā 10%. Reizēm kafejnīcās, bāros un veikaliņos pie kases ir izvietota maza krūzīte, kas paredzēta dzeramnaudai.

Islande ir vieta, kur var izbaudīt skaisto un neskarto dabu un gūt no tās enerģiju. Suvenīru klāsts ir ļoti plašs: rotas no vulkāna lavas, Islandes vilnas izstrādājumi, “Zilās lagūnas” skaistumkopšanas produkti, vietējā Reyka Vodka un daudz kas cits no kā izvēlēties.

Ja rodas kādi jautājumi par valūtu vai norēķiniem Islandē, jautājiet mūsu klientu apkalpošanas speciālistiem Tavex filiālēs vai zvaniet dīlerim +371 6720 5533.

Novēlam patiesi izdevušos atpūtu un tiekamies nākošajā Tavex valūtu ceļojumā!

>>>Par citu valstu valūtu īpatnībām lasi šeit!

Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 6,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
- 0,03 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī