fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Gruzija – interesanti par norēķiniem un valūtu

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 22.05.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2203,93 EUR/oz
  
+ 35,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
28,71 EUR/oz
  
+ 0,99 EUR
georgia-tavex

Gruzija – noslēpumiem bagāta un spilgta valsts ar gleznainu dabu un bagātu kultūru. Gruzija gadu no gada vilina tūristus ar savu viesmīlību, apbrīnojamu virtuvi un brīnumgardu vīnu. Pēc Gruzijas centrālās bankas datiem 2016. gadā valsti apmeklēja 6,35 miljoni ārvalstu tūristu, pirmajos trijos ceturkšņos iztērējot aptuveni 1,68 miljardus ASV dolāru.
Šajā rakstā uzzināsi svarīgāko par norēķiniem, cenu līmeni Gruzijā un par nacionālo valūtu – Gruzijas lariem.

Gruzijas lari

Gruzijas nacionālā valūta ir Gruzijas lari (ISO kods GEL). Viens lars smalkāk iedalās 100 tetros. Vārds “lari” no sengruzīņu valodas nozīmē “mantojums” vai “īpašums”. Iepriekš Gruzijā norēķinājās Krievijas rubļos, bet no 1995. gada tikai Gruzijas laros.
Šobrīd apgrozībā ir monētas ar nominālu: 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri un 1, 2 lari, kā arī banknotes ar nominālu: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari. Agrāk apgrozībā bija arī 1 un 2 laru banknotes, kas šobrīd ir aizstātas ar monētām.
Banknošu aversā ir attēloti slaveni gruzīņu valdnieki, rakstnieki un mākslinieki, bet reversā – gleznu reprodukcijas, arhitektūras pieminekļi un skulptūras.

Gruzijas-lari-5 Gruzijas-lari-10
Gruzijas-lari-20 Gruzijas-lari-20
Gruzijas-lari-50 Gruzijas lari 50
Gruzijas-lari-100 Gruzijas-lari-100-new
gruzijas-lari-200

Valūtas kursu špikeris

Pašlaik 1 Gruzijas lars ir aptuveni 0,40 EUR vērts (aktuālo valūtas kursu skatīties šeit). Lielākajai tūristu daļai ir grūti orientēties cenās, jo ātri pārrēķināt eiro pret citu valūtu nav tas vieglākais uzdevums. Iesakām līdzi paņemt valūtas kursu špikeri, ko ērti var izdrukāt šeit.
Valūtas kursu špikerī būs attēlots pārrēķins gan eiro, gan Gruzijas laru izteiksmē dažādām summām. Šeit ir minēta aptuvena katras banknotes vērtība eiro izteiksmē:

Nomināls Vērtība EUR
5 GEL ~ 2 EUR
10 GEL ~ 4 EUR
20 GEL ~ 8 EUR
50 GEL ~ 20 EUR
100 GEL ~ 40 EUR
200 GEL ~ 80 EUR

Cik uzticami un droši ir maksāt Gruzijas laros?

Vispopulārākās banknotes norēķiniem ir 20, 50 un 100 lari. Vecā parauga banknotes, kas tika emitētas no 1995-1999. gadam vēl joprojām reizēm ir sastopamas apgrozībā, jo tās kā oficiāls maksāšanas līdzeklis būs vēl līdz 2017. gada beigām. Tomēr šādas banknotes citās valstīs visdrīzāk apmainīt vairs nevarēs. Neierobežotu laiku kā oficiāls maksāšanas līdzeklis apgrozībā būs gan jaunā, gan vecā dizaina banknotes, kuras emitētas no 2002. gada. Tāpēc, saņemot banknoti, pievērsiet uzmanību gadam, kas ir uz tās norādīts. Ņemiet tikai tās banknotes, kuras ir emitētas no 2002. gada:

gruzijas-lari-year

Vēl pirms gada varējām teikt, ka Gruzijas laru viltojumi ir sastopami reti, tomēr pēdējā pusgada laikā Gruzijā ir atklāti vairāki noziedzīgi grupējumi, kas apritē ir laiduši 50 un 100 Gruzijas laru banknotes vairāku desmitu tūkstošu ASV dolāru vērtībā. Tāpēc aicinām mainīt valūtu tikai pārbaudītās iestādēs, kā arī kārtīgi izpētīt saņemtās naudas banknotes. Šaubu gadījumā pārbaudiet ūdenszīmi banknotes baltajā laukumā, kas ir kā īpašs attēls, ko var redzēt tikai tad, ja banknoti paceļ pret gaismu:

gruzijas-lari-light

Visas naudas banknotes, ko saņemsiet Tavex filiālēs, tiek pārbaudītas arī zem ultraviolēto staru lampas. Jaunā dizaina Gruzijas laru banknotes ir atjaunotas ne tikai, lai atsvaidzinātu naudas vizuālo izskatu, bet arī, lai paaugstinātu naudas pretviltošanas elementu drošību. Jūs varat pārliecināties, cik uzskatāmi UV lampa atklāj daudzos drošības elementus:

gruzijas-lari-uv

Cenas Gruzijā

Cenu līmenis ir zemāks nekā Latvijā, jo īpaši salīdzinājumā ar lielākajām pilsētām valstī. Tomēr cenas par izmitināšanu un ēdināšanu, protams, ir atkarīgas no izvēlētā pakalpojuma kvalitātes. Vienkāršu viesnīcas numuru pilsētā 2 cilvēkiem var atrast aptuveni par 35 eiro, savukārt, ja braucat lielākā kompānijā, tad ērtāk un izdevīgāk būs noīrēt dzīvokli. Sabiedriskais transports Gruzijā ir ļoti pieejams un ir daudz lētāks nekā Latvijā. Arī cenas par takšu pakalpojumiem nav augstas, piemēram, braucienam no lidostas līdz Tbilisi centram nevajadzētu maksāt vairāk par 25 lariem (~10 eiro).

Pārtika veikalos ir dārgāka nekā Latvijā, tāpēc tūristi pārsvarā izvēlas ēst restorānos, jo gruzīņu virtuve ir ļoti garda un bagātīga. Paēst sātīgas vakariņas ar gardu gruzīņu vīnu var apmēram par 6 eiro vienai personai. Jums noteikti jānobauda tradicionālais gruzīņu ēdiens – hinkaļi (khinkali), kas ir līdzīgi pelmeņiem, bet ir daudz gardāki. Tie maksā vidēji tikai 0,60 lari (~ 0,25 eiro) par vienu, tomēr jautājiet padomu viesmīlim kā pareizi tos ēst. Nepareizi tos ēdot, var aizvainot vietējos iedzīvotājus.

Slavenākais produkts Gruzijā ir vīns. Cenas par labu gruzīņu vīnu ir sākot no 8 – 30 lariem (aptuveni 3,50 – 13 eiro). Lielākiem pirkumiem vajadzētu vienoties par cenu, jo vīnu veikali bieži vien piedāvā atlaidi virs 100 lariem. Pirms iepirkšanās atcerieties, ka ir ierobežojumi alkohola eksportēšanai uz Eiropas Savienību.

Valūtas maiņa un norēķini Gruzijā

Dodoties uz Gruziju ir jārēķinās ar to, ka Gruzija ir skaidras naudas valsts. Valūtas maiņa Gruzijā ir pieejama gandrīz katrā pilsētā, tomēr pēc pieredzes varam teikt, ka maiņas kursi mēdz būt ļoti dažādi un mazākās pilsētās valūtas maiņa var kļūt pat par lielu problēmu. Ja plānojat izmantot banku pakalpojumus, tad jārēķinās ar to, ka bankas ir atvērtas tikai darba dienās. Atrast bankomātu lielajās pilsētās nebūs grūti, savukārt provincēs un mazākos ciematiņos bankomātus atrast būs gandrīz neiespējami. Pirms izmantot norēķinu karti, iesakām vispirms noskaidrot izdevumus, kas varētu būt saistīti ar kartes lietošanu ārvalstīs.

Droši var teikt, ka mainīt valūtu maiņas punktos ir daudz izdevīgāk nekā bankās vai lidostā. Noskaidrojot maiņas kursu, jautājiet arī par komisijas maksu, jo daudzos valūtas maiņas punktos komisijas maksa var sasniegt pat 10% no darījuma summas. Pirms valūtas maiņas, aprēķiniet visu uzmanīgi, jo naudas atgriešana pēc darījuma vairs nav iespējama.

Nav ieteicams mainīt naudu pie privātpersonām. Šie naudas mainītāji it kā piedāvā ļoti labus kursus, bet lielākā daļa no tiem ir viltnieki, kuri spekulē uz valūtu kursiem un profesionāli “iesmērē” naudas viltojumus.
Lai nezaudētu ne sekundi šīs skaistās valsts apskatei un nesagādātu sev liekas galvas sāpes, meklējot izdevīgāko maiņas kursu, mēs rekomendējam valūtu samainīt tepat Latvijā.

Ja rodas kādi jautājumi par valūtu vai norēķiniem Gruzijā, jautājiet mūsu klientu apkalpošanas speciālistiem Tavex filiālēs vai zvaniet dīlerim +371 6720 5533.

Novēlam brīnišķīgu ceļojumu!

>>>Par citu valstu valūtu īpatnībām lasi šeit!

Jums būs interesanti lasīt arī