fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Ceļojums uz Prāgu

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 15.05.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2160,17 EUR/oz
  
- 15,09 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,46 EUR/oz
  
- 0,11 EUR
cehija-praga

Džeimss Pikerings (James Pickering) | www.e-worldbanknotes.com | Zelta Avīze Nr. 6 | 2017

Viens no pasaulē vismaģiskākajiem ceļojuma galamērķiem — Prāga — ļauj justies kā nokļuvušam pasaku grāmatā, kas pārpilna ar pilīm, karaļiem, bruģakmeņiem klātām ielām, dzegužu pulksteņiem, zirgu vilktām karietēm un daudziem citiem brīnumiem. Disnejlenda ar to nevar konkurēt, Prāga ir reāla, nevis izdomāta. Tā ir pilsēta ar senu vēsturi, kultūru un mākslas tradīcijām, tā ir viena no pasaules vietām, kas ir noteikti jāredz.

Prāga (vietējā valodā Praha) ir Čehijas Republikas, agrākās Čehoslovākijas, galvaspilsēta un tirdzniecības centrs. Bez slovākiem Čehoslovākija pārdzīvoja nelielu identitātes krīzi, cenšoties atrast sev jaunu nosaukumu. Tika pat apsvērts nosaukums Čehobohēmija, bet no tā atturēja bailes, ka Bohēmija varētu pieprasīt neatkarību. Tādēļ beigās tika izvēlēts vienkāršs nosaukums „Čehija”. Tas nedaudz atgādina saīsinātu nosaukumu, tādēļ cienīgumam tika pievienots otrs vārds „Republika”, un valsts ieguva nosaukumu Čehijas Republika.

Prāgā var viegli nokļūt no jebkuras vietas Eiropā. Tai ir lieliska, moderna lidosta, ko apkalpo Čehijas Republikas nacionālais aviopārvadātājs „CSA airlines”. Gandrīz visi zemo cenu regulārās satiksmes aviopārvadātāji Eiropā lido uz Prāgu, padarot to par viegli sasniedzamu galamērķi, uz kuru ērti var aizlidot bez pārsēšanās un izbaudīt divu dienu mazās brīvdienas. Arī dzelzceļa transporta tīkls ir ātrs un ērts. Noteikti izmēģiniet četru stundu lielisko ceļojumu ar „JetRail” vilcienu no Vīnes uz Prāgu — brīnišķīgā, aerodinamisku formu ekspress vilcienā, kura interjera dizains ir līdzvērtīgs lidmašīnas iekšējai apdarei.

Attiecībā par valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis, Čehijas Republikai ir ļoti liberāls un draudzīgs vīzu režīms, kas to padara par jauku atsauces punktu cilvēkiem, kuriem nepieciešamas vīzas, lai pirmo reizi ieceļotu ES. Prāgā galvenokārt ierodas tūristi, kas vēlas īslaicīgi uzturēties valstī, pārsvarā ieradušies lētās ekskursijās uz dažām dienām. Tādēļ pilsēta katru nedēļas nogali ir pilna ar cilvēkiem. Savukārt cilvēku pūļiem pārpildītās ielas ir dzīvības, prieka un rosības pilnas. Tā noteikti ir pilsēta, kas nekad neguļ un vienmēr ir nomodā. Šo alternatīvo dzīvesveidu izbauda daudzi vācieši no pierobežas zonas ziemeļos. Prāga ir arī pilna ar izcilām pieczvaigžņu viesnīcām, lai apmierinātu haute couture tūristus, kuri vēlas piedzīvot pieczvaigžņu brīvdienas. Citiem vārdiem sakot, Prāgai ir, ko piedāvāt ikvienam.

praga2

Gudrie, konservatīvie čehi nav padevušies eiro ieviešanas kārdinājumam un ir saglabājuši nacionālo valūtu — kronu (CZK). Šis lēmums palīdzēja saglabāt stabilas cenas, un ārzemnieki drīz vien atklāja, ka Prāgas apmeklēšana izmaksā ļoti maz, jo īpaši, ņemot vērā naktsmītnes un pārtikas cenas. Ārzemju valūtu var vienkārši apmainīt pret CZK, tomēr ir daudz blēdīgu valūtas maiņas punktu, kas tūristam var iedot par 50% mazāk naudas, nekā tam pienākas, neraugoties uz to, ka šie maiņas punkti ir legāli, tādēļ esiet vērīgi! Pirms naudas mainīšanas kaut kur citur, nevis bankā, pasakiet naudas maiņas punkta darbiniekam, kādu naudas summu dosiet un cik daudz CZK sagaidāt saņemt apmaiņā pret to. Lūdziet valūtas maiņas punkta darbiniekam apaļu summu, piemēram, 10,00 eiro vai 100,00 eiro, lai viegli varētu salīdzināt ar summu, kas jums jāsaņem vietējā valūtā. Ja jums būtu jāsaņem 2400 CZK par 100 eiro un jums teiktu, ka saņemsiet tikai 1500 CZK, vienkārši ejiet projām (nav slikta doma izejot parādīt viņiem vidējo pirkstu).

Aizmirstiet par valūtas maiņas „melno tirgu” — tāda nav. Daudzi krāpnieki uz ielas piedāvās apmainīt jūsu dolārus pret eiro par melnā tirgus likmi, kas ir daudz augstāka nekā oficiālā. TĀDAS LIKMES NAV! Uzmanieties! Tā ir visīstākā blēdība; ja mainīsiet valūtu pie šiem krāpniekiem (lielākā daļa no viņiem nav čehi), pretī saņemsiet nederīgas vecās Čehoslovākijas kronas vai pat citas valsts naudu. Krāpnieki bieži izmanto Bulgārijas vecās 2000 levu banknotes 2000 CZK banknošu vietā, jo Bulgārijas banknotes ir tāda paša izmēra un izskatās līdzīgas 2000 CZK banknotēm. Atrodoties Prāgā, rīkojieties gudri un pārdomāti. Visur, kur ir tūristu Meka, pastāv arī tūristu krāpšanas shēmas.

cehija-praga3

Vietējie taksisti galvenokārt ir godīgi, tomēr var gadīties sastapt dažus plēsoņas. Vienmēr labāk izmantot Ůber vai zvanīt taksometru dienestam. Ir riskanti izmantot taksometrus, kas stāv tieši pie dzelzceļa stacijas, tūristu piesaistes objektiem vai lidostām, jo visbiežāk tieši šādās vietās var gaidīt blēdīgi taksometru vadītāji, kas pieprasa pārmērīgu maksu. Vienmēr atcerieties, ja jums šķiet, ka par taksometra pakalpojumiem ir pieprasīta pārmērīga maksa, atsakieties maksāt un, ja vadītājs uzstāj, ka jāmaksā, lūdziet viņu zvanīt policijai. Visbiežāk viņš jūs izsēdinās no taksometra, un jūs vienkārši būsiet ieguvis braucienu par velti! Tas ir jauks veids, kā bez maksas pārvietoties Prāgā. 🙂

Pirms ierašanās Prāgā Youtube var apskatīt lielisku prezentāciju par Prāgu, ko publicējis kāds vietējais iedzīvotājs, kurš sagatavojis visas Prāgas ceļveža „The Prague Guide” sērijas. Tas ir lielisks informatīvs materiāls, ko bez maksas var noskatīties pirms došanās turp. Tā jūs varat iepazīt Prāgu, pirms ierodaties tur, un uzzināt, kādas ievērojamas vietas apskatīt un kādus pasākumus apmeklēt savas uzturēšanās laikā.

Vispārsteidzošākais objekts Prāgā ir Prāgas pils komplekss, kas atrodas kalna galā virs pilsētas centra, pretī slavenajam Kārļa tiltam. Pēc komunistiskā režīma krišanas 1989. gadā ārzemnieki pārpludināja Prāgu — sākumā kā tūristi un vēlāk kā pastāvīgie iedzīvotāji. Tika ieviests pat jauns termins, jo uz pilsētu pārcēlās arvien lielāks skaits amerikāņu. Šis termins ir „japiji” (Yappies), kas nozīmē „jauni amerikāņi Prāgā”. Jūs pat varat atrast angliski runājošus amerikāņus, kuri strādā dažādās Prāgas tūristu pulcēšanās vietās. Prāga ir patiesi internacionāla pilsēta.

Saskaņā ar statistikas datiem čehi patērē vairāk alus uz iedzīvotāju nekā cilvēki jebkurā citā valstī pasaulē. Šī paraduma sekas jo īpaši redzamas vidēja gadagājuma čehiem ar apaļiem alus vēderiem. Reti kur var pamanīt kādu slaidāku čehu. Čehu alus ir slavens visā pasaulē, un vislabākās alus šķirnes (no Čehijas Republikas Pilzenes reģiona) Prāgā var atrast jebkurā vietā. Alus ir tik pieejams un tādā pārpilnībā, ka dārgāk ir pasūtīt minerālūdeni nekā alu. Šķiet, ka iemesls smaidpilnām sejām un laimīgiem cilvēkiem, kas dienu un nakti klejo pa ielām, varētu būt lielais alus patēriņš.

james-praga

Apmeklējot Prāgu, aizmirstiet par McDonald hamburgeriem. Čehu virtuve, pat uz ielas nopērkamie ēdieni, vienkārši iekaros jūsu garšas kārpiņas. Šeit ir tik daudz jauku mazu uzkodu — sākot ar desiņām līdz konditorejas izstrādājumiem un grilētiem ēdieniem, kas tiek pārdoti ielas kioskos. Restorāni piedāvā apbrīnojami gardus čehu ēdienus. Vienmēr ieteicams izmantot metro vai tramvaju, lai aizbrauktu dažas pieturas tālāk no centra, apsēstos restorānā, kur ēd un dzer čehi, un iegūtu autentiskāku Prāgas sajūtu, samaksājot tiešām nelielas, parastajiem čehu ļaudīm pieņemamas summas. Ja izdodas atrast pareizās vietas, jūs varat pieēsties, cik sirds kāro, par mazāk nekā 10 eiro.

Brīvdienas ir brīnišķīgs laiks, lai paviesotos Prāgā, jo īpaši Ziemassvētkos, kad gandrīz katrā laukumā, kas izkaisīti visā pilsētā, ir Ziemassvētku tirdziņš. Bagātīgi izgreznoti, ar Ziemassvētku mūziku, kas dzirdama visā laukumā, un ārkārtīgi izsmalcinātiem Ziemassvētku cepešiem, kas tiek pagatavoti uz atklātas uguns, tirdziņi jūs uzreiz ieskaus īstā Ziemassvētku gaisotnē. Čehiem vispār patīk brīvdienas, ne tikai Ziemassvētki, tādēļ svētku laiks vienmēr ir lieliski piemērots apmeklējumam.

Prāga ir droša! Noziedzības līmenis ir zems, lai gan laiku pa laikam pūlī var uzglūnēt kabatzagļi. Čehi ir draudzīgi un laipni! Nevairieties iesaistīties sarunā vai kontaktēties ar vietējiem iedzīvotājiem. Čehi ir vieni no jaukākajiem cilvēkiem, kādus gadās satikt, un vienmēr izpalīdz tūristiem. Uzdodiet čeham vienkāršu jautājumu, kā atrast kādu galamērķi, un, iespējams, iegūsiet draugu uz visu dienu.

Čehijā stundas brauciena attālumā no Prāgas ir daudz citu interesantu vietu. Var vienkārši noīrēt mašīnu dienu ilgam ceļojumam ārpus Prāgas. Nav ieteicams nomāt mašīnu, ja esat apmeties Prāgas centrā, jo autostāvvietas centrā ir ļoti dārgas un grūti atrodamas. Turklāt daudzas ielas dzīvojamo māju rajonos ir rezervētas vienīgi vietējo iedzīvotāju automašīnu novietošanai. Tādēļ izmantojiet lieliski organizēto sabiedrisko transportu — autobusus, tramvajus un ātrgaitas metro. Prāgā vietējā transporta biļetes tiek pārdotas noteiktam laika periodam. Atsevišķas biļetes ir derīgas 15 minūtes, citas – 30 minūtes vai vienu stundu. Kā tūristam jums var būt grūti saprast, cik ilgs būs brauciens, tādēļ sirdsmieram iztērējiet trīs līdz četrus eiro par pilnu vienas dienas biļeti, lai 24 stundas varētu neierobežoti izmantot sabiedrisko transportu. Biļetes regulāri pārbauda kontrolieri, tādēļ nedomājiet, ka varēsiet braukt par velti.

Visbiežāk apmeklētā vieta ārpus Prāgas ir Karlovi Vari (Karlovy Vary). Tas ir vietējais kūrorts, kur vietējie iedzīvotāji dodas, lai gremdētos tiešām veselīgās minerālūdens vannās. Interesanti ir apmeklēt arī Pilzenes rajonu, kas ir slavens ar alus darīšanas tradīcijām. No Prāgas iespējama ļoti daudzveidīga galamērķu izvēle, līdz ar to, pavadot nedēļu ilgas brīvdienas, var paspēt apskatīt tikai dažus no tik daudzajiem pārsteidzošajiem Čehijas Republikas reģioniem.

Iepirkšanās Prāgā nav īpaši izdevīga, jo Čehijas Republika ir ES dalībvalsts, tādēļ lielākajai daļai preču, sākot ar apģērbu līdz elektronikai un amatniecības izstrādājumiem, cenas ir noteiktas atbilstoši Eiropas standartiem. Tomēr ir arī daži izņēmumi. Īpašu interesi izraisa porcelāna šķīvji un kristāla glāzes. Uzņēmums “Bohemia” vienmēr ir bijis izslavēts ar šādu kolekcionējamu priekšmetu ražošanu, taču šeit ir diezgan daudz rūpnīcu, kas joprojām ražo šādus izstrādājumus, un veikali Prāgā, kas tos pārdod, piedāvā izdevīgas cenas par izcilu kvalitāti. Vienmēr mēģiniet atrast rūpnīcu veikalus, tie ir veikali, kas ieved tikai vienu zīmolu no savas rūpnīcas.

Izbaudiet Prāgu! Noteikti apmeklējiet to! Tā nekad nesagādās vilšanos un vienmēr būs galamērķis, kur vēlēsieties atgriezties vēlreiz.

Zelta cena (XAU-EUR)
2160,17 EUR/oz
  
- 15,09 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,46 EUR/oz
  
- 0,11 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī