fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Saulainā Bulgārija un vietējā valūta – ko mums par to vajadzētu zināt?

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 11.07.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2181,03 EUR/oz
  
+ 35,49 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,63 EUR/oz
  
+ 0,66 EUR

Nākamā pietura mūsu valūtu ceļojumā ir skaistā Bulgārija, kuras kūrorti izvietojušies Melnās jūras piekrastē. Bulgārija ir slavena ar balto smilšu pludmalēm “Zelta Smiltis” un “Saulainais Krasts”, kā arī ar citiem iecienītiem kūrortiem. Valstī ir daudz tūrisma apskates objektu un vēsturisku artefaktu, kas izvietojušies viegli pieejamā teritorijā. Pēc statistikas datiem 2016. gada laikā Bulgāriju ir apmeklējuši ap 13,6 miljoni ārvalstu tūristu. Lai sauļošanās pludmalē būtu bezrūpīga, aicinām iepazīties ar svarīgāko par norēķiniem un Bulgārijas nacionālo valūtu – Bulgārijas levām.

Bulgārijas valūta – leva

Bulgārijas nacionālā valūta ir Bulgārijas leva (ISO kods BGN). Viena leva iedalās 100 stotinkos. Vārds “leva” cēlusies no senbulgāru valodas un tā nozīme ir “lauva”.
Šobrīd apgrozībā ir monētas ar nominālu: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki un 1, 2 levas, kā arī banknotes ar nominālu: 2, 5, 10, 20, 50, 100 levas. Agrāk apgrozībā bija arī 1 levas banknote, kas šobrīd ir aizstāta ar monētu.

Bulgarian-leva-5
Bulgarian-leva-10 Bulgarian-leva-20
Bulgarian-leva-20-new Bulgarian-leva-50
Bulgarian-leva-100

Valūtas kursu špikeris

Pašlaik 1 Bulgārijas leva ir aptuveni 0,50 EUR vērta (aktuālo valūtas kursu skatīties šeit). Tūristiem bieži vien ir grūti ātri noorientēties cenās, tomēr, rupji rēķinot, visas norādītās cenas Bulgāru levās ir jādala ar 2 un iegūsiet aptuvenu cenu eiro valūtā. Jūsu ērtībai iesakām līdzi paņemt valūtas kursu špikeri, ko var izdrukāt šeit.

Valūtas kursu špikerī būs attēlots pārrēķins gan eiro, gan Bulgārijas levu izteiksmē dažādām summām. Šeit ir minēta aptuvena katras banknotes vērtība eiro izteiksmē:

Nomināls Vērtība EUR
2 BGN ~ 1 EUR
5 BGN ~ 2.50 EUR
10 BGN ~ 5 EUR
20 BGN ~ 10 EUR
50 BGN ~ 25 EUR
100 BGN ~ 50 EUR

Cik droši ir maksāt Bulgārijas levās un ko vajadzētu paturēt prātā?

Lai gan Bulgārija ir daļa no Eiropas Savienības, tā nav daļa no eirozonas. Cenas bieži tiek norādītas eiro valūtā, bet tas ir tikai tāpēc, lai ārzemiekiem tās būtu vieglāk saprotamas. Darījumi vienmēr notiek tikai vietējā valūtā. Viesnīcās, restorānos, taksometros un veikalos tiek pieņemti maksājumi tikai Bulgāru levās.
Vispopulārākās banknotes norēķiniem ir 20 un 50 levas, kas Latvijā ir aptuveni ekvivalents 10 un 25 eiro. Kā oficiāls maksāšanas līdzeklis apgrozībā ir visas Bulgārijas levu banknotes, kuras emitētas 1999. gada 1. jūlijā (izņemot nominālu 1 BGN, kas ir izņemts no apgrozības). Tāpēc, saņemot banknoti, pievērsiet uzmanību gadam, kas ir uz tās norādīts. Ņemiet tikai tās banknotes, kuras ir emitētas sākot no 1999. gada:

bulgarian-leva-20-year

Pēc mūsu pieredzes Bulgārijas levu viltojumi reti, bet tomēr ir sastopami. Naudas viltojumu kvalitāte ir daudz augstāka, tāpēc tādi aizsargelementi kā ūdenszīme tiek viltoti ļoti profesionāli.
Ja rodas šaubas, pārbaudiet HOLOGRAMMU, kas gaismā dažādos leņķos vienmērīgi maina krāsu, kā arī uz tās ir attēlots konkrētās banknotes nomināls, kas mainās no viena zīmējuma uz citu. Viltojumiem hologramma ir līdzīga folija joslai, nemaina krāsu un attēlu.

bulgarian-leva-20-hg

Visas naudas banknotes, ko saņemsiet Tavex filiālēs, tiek pārbaudītas un garantēti ir autentiskas. Šādi izskatās 20 levu banknote zem UV lampas stariem. Uzskatāmi ir redzams, ka banknote ir aizsargāta ar daudziem pretviltošanas elementiem:

bulgarian-leva-20-uv

Valūtas maiņa un norēķini Bulgārijā

Dodoties uz Bulgāriju ir jārēķinās ar to, ka vispopulārākais norēķinu veids ir skaidra nauda. Lielpilsētās labākajās viesnīcās, veikalos un restorānos tiek pieņemtas kredītkartes, tomēr vēl joprojām mazākās pilsētās un ciematiņos vietējie ir iecienījuši norēķinus skaidrā naudā, tāpēc ir vērts parūpēties, lai kabatā vienmēr būtu līdzi skaidra nauda vietējā valūtā.

Pirms izmantot norēķinu karti, iesakām vispirms noskaidrot izdevumus, kas varētu būt saistīti ar kartes lietošanu ārvalstīs. Kā arī pirms došanās atpūsties ir vērts paziņot savai bankai par ceļojuma galamērķi, jo bankas mēdz nobloķēt kartes, ja tiek pamanītas skaidras naudas izmaksas vai norēķini ārvalstīs. Iesakām parūpējieties par finansēm laicīgi, lai nesanāk brīvdienas pavadīt bez iespējām maksāt ar karti un bez skaidras naudas.

Valūtas maiņas pakalpojums uz vietas Bulgārijā ir brīvi pieejams gan valūtas maiņas punktos, gan arī bankās. Droši varam apgalvot, ka mainīt valūtu maiņas punktos ir daudz izdevīgāk nekā bankās vai lidostās. Pēc pieredzes varam teikt, ka maiņas kursi mēdz būt dažādi, tāpēc pievērsiet uzmanību darījuma nosacījumiem.

Tūristi Latvijā ir iecienījuši izplānot ceļojumus līdz pēdējam sīkumam, tāpēc arī valūtu visbiežāk samaina jau iepriekš. Latvijā bankas nepiedāvā Bulgārijas naudu, toties to ir iespējams iegādāties lielākajos valūtas maiņas punktos. Pēc izdevīga kursa ir iespējams samainīt valūtu ne tikai Latvijā, bet arī Tavex ofisos Bulgārijā, kas ir izvietoti lielākajās Bulgārijas pilsētās: Sofijā, Plovdivā, Varnā un Burgasā.

bulgarian-office

Filiāļu adreses apskati: tavex.bg/ofisi/.

NEKAD nemainiet naudu pie cilvēkiem, kas uz ielas apstājas un piedāvā labākus kursus, jo visbiežāk tie ir viltnieki. Kaut arī šāda naudas izkrāpšana mūsdienās Bulgārijā vairs nav tik plaši izplatīta kā agrāk, tomēr iesakām naudu mainīt licencētās iestādēs.

Bulgārija kopumā skaitās droša valsts. Tomēr vietējie iesaka visus savus dārgumus glabāt tuvu ķermenim vai arī viesnīcas seifos. Ja plānojat braukt sabiedriskajā transportā, tad ir jābūt ĪPAŠI PIESARDZĪGIEM, jo tur aktīvi uzdarbojas kabatas zagļi. Viņi pārsvarā uzturas populārākajās tūristu vietās. Esiet uzmanīgi, ja uz ielas Jums tuvumā sāk pulcēties labi ģērbtas sievietes. Tās visbiežāk ir romu izcelsmes kabatzagles. Lieka piesardzība noteikti nenāks par ļaunu.

Cenas Bulgārijā

Bulgārija ir izdevīgs brīvdienu galamērķis gan ar zemākām izmaksām izmitināšanai, gan arī ar zemākām preču un pakalpojumu cenām, kas padara to par īpaši pievilcīgu galamērķi tiem, kas meklē ģimenes brīvdienas par saprātīgu cenu. Kāpēc maksāt 6 eiro par kokteili Spānijā, ja to var iegādāties Bulgārijā tikai par 3 eiro? Cenas ir ievērojami zemākas gan tad, ja produktus iegādāsieties veikalos un gatavosiet paši, gan arī tad, ja ēdīsiet restorānos (vienīgi īpaši izteiktos tūristu restorānos cenas var būt augstākas).

bulgaria-midijas

Vienas dienas izmaksas Bulgārijā ir atkarīgas no vēlamās kvalitātes:

1. Budžeta līmenis – kopmītņu tipa guļvietu var atrast pa 18-22 levām (9-11 eiro) vai numuriņu vienkāršā viesu namā 25-50 levas. Maltīte kafejnīcā 5-10 levas. Sabiedriskā transporta biļete aptuveni 1 leva.

2. Vidējais līmenis – divvietīga istaba vidējas klases viesnīcā var izmaksāt 60-80 levas (30-40 eiro). Pusdienas un vakariņas kvalitatīvos restorānos 20-30 levas. Takša pakalpojumi no lidostas uz pilsētas centru Sofijā vai Plovdivā 15 levas.

3. Augstāks līmenis – divvietīga istaba augstākās klases viesnīcā 150-300 levas (75-150 eiro). Trīs veidu ēdieni ar vīnu TOP restorānos 30-55 levas. SPA procedūras maksā no 30 levām.

Dzeramnaudas Bulgārijā ir pieņemts atstāt gan viesnīcās, gan restorānos, gan arī taksometros. Vidēji pieņemts maksāt 10% no pakalpojuma summas, atkarībā no kvalitātes. Pēdējā laikā Bulgārijā ir atvērti ļoti daudzi mazie restorāni, kur ēdiena kvalitāte ir izsmalcināta un tiek sniegts augsta līmeņa serviss. Šādos restorānos visdrīzāk Jūs pats vēlēsieties viesmīli novērtēt augstāk par vidējo līmeni.

Bulgārija sniedz lielisku iespēju izgaršot dažādas ēdienu garšas un nobaudīt kārdinošus vīnus, kas gatavoti no Bulgārijā audzētām vīnogām. Valsts ir slavena ar rožu eļļu, kas tiek ļoti plaši izmantota gan vietējo saldumu ražošanā, gan arī kosmētikā. Bulgārija ir sapņu zeme, kurā ir tik daudz ko apskatīt, sajust, izgaršot un šīs emocijas būs neaizmirstamas.

Ja rodas kādi jautājumi par valūtu vai norēķiniem Bulgārijā, jautājiet mūsu klientu apkalpošanas speciālistiem Tavex filiālēs vai zvaniet dīlerim +371 6720 5533.

Novēlam brīnišķīgu ceļojumu un tiekamies nākošajā valūtu ceļojumā!

>>>Par citu valstu valūtu īpatnībām lasi šeit!

Zelta cena (XAU-EUR)
2181,03 EUR/oz
  
+ 35,49 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,63 EUR/oz
  
+ 0,66 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī