fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Vai zinājāt, ka šobrīd jau ieguldāt akcijās vai obligācijās?

Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 1,26 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
+ 0,14 EUR
akcijas un obligācijas

Janvārī tirgos bažas raisīja inflācija un centrālo banku lēmumi. Viss, sākot no akcijām un beidzot ar kriptovalūtām, ir piedzīvojis vērtības svārstības.

Un, ja šķiet, ka akciju tirgus jums ir svešs, tad, visticamāk, realitāte ir pavisam savādāka. Kāpēc? Katram Latvijas rezidentam ir otrais pensiju līmenis, un tieši jums jāizvēlas, kā tas tiks pārvaldīts – konservatīvi (uzkrājumi tiek ieguldīti obligācijās/vērtspapīros ar fiksētu procentu likmi) vai arī uzņemoties lielāku risku (uzkrājumi pilnībā vai lielākoties tiek ieguldīti akcijās).

Diemžēl iedzīvotāji visbiežāk nezina, kādu investīciju veidu ir izvēlējušies. To ir viegli pārbaudīt, portālā latvija.lv šeit, aplūkojot jūsu izvēlēto pensiju plānu un tā pārvaldīšanas rezultātus.

latvija.lv dinamiskais plans

Vai ir viegli ieguldīt akcijās?

Arvien biežāk dzirdam, ka investēt akcijās un obligācijās ir viegli un tas noteikti būtu jādara! Ieguldīt var pat 1 eiro! Bet vai tā ir? Tirgus lejupslīdes tendences un akciju cenu straujās svārstības pat vispieredzējušākajiem investoriem var izraisīt galvassāpes un paniku. Ja tādi jēdzieni, kā likviditāte, multiplikatori, stop-loss jums nav zināmi, tad tomēr būtu vērts pievērsties saprotamākiem aktīviem.

Ko ir svarīgi zināt investoram-iesācējam?

Jāsaprot, ka portfeli aizsargās aktīvu sadalījums un pozīcijas lielums (katra aktīva daudzums).

Ja jums ir otrais (un arī trešais) pensiju līmenis vai uzkrājošā dzīvības apdrošināšana, jūs jau esat investors. Un tad, jādomā – kur ieguldīt citus brīvos līdzekļus? Visbiežāk pensiju fondi un uzkrājošā dzīvības apdrošināšana ir ieguldījumi akcijās, kuras pārvalda banka bez jūsu aktīvas iesaistes. Jums tikai nepieciešams izvēlēties investīciju plānu. Reti kurš iedzīvotājs saprot, kā to izdarīt, tāpēc bankas ir izstrādājušas ļoti skaidrus atlases kritērijus, piemēram, izdarīt izvēli pamatojoties uz klientu dzimšanas gadu.

Tātad, kāds no pensiju līmeņiem jums jau ir, ko darīt tālāk? Ir ieteicams diversificēt savu ieguldījumu portfeli ar vairākām aktīvu klasēm, nevis tikai akcijām.

Mūsu ieteikums ir 10% no saviem uzkrājumiem glabāt fiziskajā zeltā, lai jūs varētu patstāvīgi (ārpus banku sektora) pārvaldīt sava finanšu portfeļa aktīvus. Zelts ir ilgtermiņa ieguldījums – nemēģiniet to izmantot spekulatīviem mērķiem. Ja jums ir ievērojams kapitāls, jaunākie ekspertu ieteikumi izskata arī nekustamo īpašumu kā vērtīgu aktīvu.

Ja esat lielāka riska piekritējs un vēlaties būtiski palielināt, nevis tikai saglabāt savus uzkrājumus, tad jaunākie Latvijas ekspertu ieteikumi runā par labu investīcijām akcijās un fondos.

Svarīgi atcerēties, ka ir jāizvēlas dažādu nozaru un reģionu akcijas un fondi (izvēloties pensiju plānu šādu izvēli izdarīt nav iespējams, ir nepieciešams ieguldīt papildus līdzekļus). Bet šādu soli vērts spert tikai tiem, kuri ir orientēti uz šāda veida aktīviem.

Ja nepastāvība saglabājas ilgu laiku (ko, iespējams, novērosim šogad), tad pienācis laiks pārbaudīt savu portfeļa pozīciju stāvokli.

Vai vēlaties patstāvīgi sākt ieguldīt akcijās vai fondos?

Atbildiet uz šiem 5 jautājumiem un iegūstiet priekšstatu par to, vai šāda veida ieguldījums jums ir piemērots.

 1. Vai esat finansiāli nodrošināts nebaltai dienai?
  Nekad nezini, kādas iespējas dzīve var jums pavērt. Lai kādas tās nebūtu, skaidra nauda parasti “apmierina šī brīža vajadzības” labāk nekā jebkurš cits aktīvs. Līdz ar to ārkārtīgi svarīgi ir glabāt “skaidru naudu” – bankas kontā vai fiziski.Ieteicams atlikt līdz 10% no ienākumiem skaidrā naudā, lai sasniegtu uzkrājumu līmeni 6 algu apmērā.
 2. Cik diversificēts ir jūsu portfelis?
  Daudzi pētījumi liecina, ka vairāk nekā 90% gadījumos ieguldījumu panākumu avots ir aktīvu sadale. Liela portfeļa diversifikācija arī samazina risku. Tātad, veiksmīgam startam, jums vajadzētu piederēt gan vietējām, gan ārvalstu akcijām, obligācijām, zeltam un, ja uzkrājumi atļauj, nekustamam īpašumam.
 3. Vai jums pieder alternatīvi aktīvi?
  Domājiet ārpus rāmjiem. Iegūstiet ieskatu par “īstām” alternatīvām, piemēram, kolekcionējamiem priekšmetiem (kolekcionējamām monētām, kolekcionējamiem vīnu eksemplāriem), kriptovalūtām.Tie, iespējams, darbosies ilgtermiņā, vienlaikus pasargājot jūsu portfeli.
 4. Kāds ir katras jūsu pozīcijas lielums?
  Pozīcijas lielums ir tirdzniecības apjoms, kuram tiek atvērts darījums. Jo vairāk jūs pirkāt, jo lielāka ir jūsu peļņa no pozitīvām aktīva cenas izmaiņām un lielāki zaudējumi, ja aktīva cena samazināsies.
 5. Vai jūs izmantojat stop-loss funkciju?
  Stop loss ir rīkojums brokerim automātiski pārdot akcijas, kad to vērtības kritums sasniedz noteiktu līmeni. Tas kalpo kā sava veida zaudējumu ierobežotājs.Stop-loss ļauj jums kontrolēt, cik daudz esat gatavi zaudēt. Tie pasargā jūsu investīcijas no milzīgiem zaudējumiem un dod iespēju atturēties no emocionālu lēmumu pieņemšanas.Stop-loss sistēmai līdzīgu risinājumu var izmantot arī pie zelta iegādes (automātiskā paziņojumu funkcija par vēlamo cenu Tavex ID profilā).

Mūsdienās arvien biežāk tiek ieteikti fiziskie aktīvi diversifikācijai, kas, savukārt, var samazināt kopējo portfeļa volatilitāti. Piemēram, ja akciju tirgus cieš zaudējumus, tādi aktīvi kā nekustamais īpašums vai fiziskais zelts vēsturiski ir spējuši “izlīdzināt” rezultātu.

Izvēle #1
Zelta stienis Tavex - 1 grams Ir noliktavā

1 grama "Tavex" zelta stieņi

Pārdodam 1+ 78,55 € 72.91 72,91 78.55 78,55 78.2 78,20 77.85 77,85 77.16 77,16
Pārdodam 30+ 77,16 € 72.91 72,91 78.55 78,55 78.2 78,20 77.85 77,85 77.16 77,16
Mēs pērkam 72,91
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

______________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas

Atruna

Raksts sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 1,26 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
+ 0,14 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī