fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Eksperiments - ārzemēs visizdevīgāk maksāt vietējā valūtā

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes, Aktualitātes ceļotājiem 22.01.2019
Zelta cena (XAU-EUR)
2250,12 EUR/oz
  
- 14,07 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,77 EUR/oz
  
- 0,88 EUR
iepirksanas-arzemes-norekini-ar-karti

Mūsdienās dzīves temps ir ļoti straujš un bieži vien nav laika izsekot līdzi mainīgajai informācijai. Visiem jau ir pierasts, ka pirkumi notiek ātri, bet, vai kādreiz apsverat domu, ka ātri ne vienmēr nozīmē izdevīgi?

Vai ceļojumos priekšroku dodat maksājumiem ar karti vai skaidrai naudai? Un te ikviens atbildēs, ka vismaz vienreiz, ja ne vienmēr, ir maksājis ar karti. Un daži varētu piebilst, ka valstīs, kur nav eiro, pie pirkuma apmaksas karšu termināls pat piedāvā apmaksāt pirkumu ar eiro.

Un te ir šokējošais un paradoksālais fakts: ārvalstīs, kur vietējā valūta nav eiro, izvēlēties pie apmaksas EIRO NAV IZDEVĪGI.

Un tiem, kuri maksā ar karti, ir svarīgi atcerēties, ka visizdevīgāk ceļojumā maksāt, izvēloties terminālā VIETĒJO VALŪTU.

Pirkumi ar bankas karti ārzemēs – izvēlies mazāko komisijas maksu!

Mūsdienās bankas kartes lietošana ir pavisam ierasta lieta. Ja iepērkaties Latvijā vai kādā no Eiropas valstīm, kur vietējā valūta ir eiro, tad pie pirkuma apmaksas konvertācija nenotiek:

 • Jums uz kartes ir eiro un maksājums notiek eiro valūtā. Šādā gadījumā viss ir saprotami un vienkārši.

! Ja dodaties uz ārzemēm, kur vietējā valūta nav eiro, tad ir jāatceras pāris knifiņi, lai nevajadzētu lieki pārmaksāt.

Lai būtu saprotamāk, kādās situācijās var saskarties ar paaugstinātām komisijas maksām un lieki pārmaksāt, paskaidrosim uz mūsu Polijas ceļojuma piemēra.

maksat-vieteja-valuta

Tirdzniecības vietās pārdevēji arvien biežāk sāk vaicāt, kādā valūtā vēlaties veikt maksājumu – eiro vai vietējā valūtā. Šajā gadījumā ir divi varianti:

 1. Jums uz kartes ir eiro un maksājumu izvēlaties veikt poļu zlotos.
  Šajā gadījumā notiek valūtas konvertācija pēc konkrētās kartes kursa (piemēram, Visa vai Mastercard) un klāt tiek pierēķināts jūsu bankas kartes noteiktais valūtas konvertācijas uzcenojums, kas dažādām bankām mēdz atšķirties. Vidēji tiek piemērots 2-3% uzcenojums no summas.
  Apkopojums. No jūsu kartes tiek debatēta summa eiro valūtā, kas konvertēta pēc Visa vai Mastercard kartes kursa + bankas konvertācijas uzcenojums.
 2. Jums uz kartes ir eiro un maksājumu izvēlaties veikt eiro valūtā.
  Sākumā var šķist, ka konvertācijai nevajadzētu notikt, tomēr tā tāpat tiek veikta, jo tirgotājs galu galā var saņemt maksājumu par pirkumu tikai vietējā valūtā.
  Šajā variantā tirgotājs nosaka konvertācijas kursu, kas vienmēr būs neizdevīgāks par Visa vai Mastercard noteikto kursu.
  Apkopojums. No jūsu kartes tiek debatēta summa eiro valūtā, kas konvertēta pēc tirgotāja noteiktā termināla kursa, kas ir daudz sliktāks par Visa vai Mastercard kursu + bankas konvertācijas uzcenojums.

Izanalizējot šos abus variantus, jāizvēlas 1. variants – maksāt vietējā valūtā, lai netiktu lieki pārmaksātas nevajadzīgas komisijas. Kā šie piemēri izskatās dzīvē, aicinām apskatīt mūsu eksperimentu, kas tika veikts Polijā.

Eksperiments – 3 identiski pirkumi ar karti Polijā, bet gala summas eiro valūtā dažādas. Kāpēc tā?

maksat-vieteja-valuta-ar-karti

Esam veikuši kontrolpirkumus, lai salīdzinātu komisijas maksu atšķirības, izvēloties maksāt vietējā valūtā vai eiro.

09.10.2017 drēbju veikalā Polijā vienā un tajā pašā laikā tika veikti trīs identiski pirkumi.

Pirkuma cena 79.00 PLN (poļu zloti).

SPOT/tirgus cena šajā datumā un laikā bija 1 € = 4.306 PLN.

79 PLN vērtība ir 79/4.306 = 18.35 €.

Norēķinu kartes veids Izvēlētā maksājuma valūta terminālī Pirkuma summa Bankas konvert. uzcenojums Kopējais valūtas konvert. uzcenojums
1. SEB Igaunija, Mastercard Poļu zloti 79.00 PLN = 18.65 EUR 1.5%* +1.64%
2. SEB Igaunija, Mastercard Eiro 79.00 PLN = 19.26 EUR 1.5%* +4.96%
3. Swedbank Latvija, Visa Poļu zloti 79.00 PLN = 18.93 EUR 2%** +3.16%

*SEB Igaunija pakalpojumu cenrādis šeit!
**Swedbank Latvija pakalpojumu cenrādis šeit!

Salīdzinot pirmo ar trešo maksājumu, pirkums ar Igaunijas SEB karti bija izdevīgāks par Latvijas Swedbank kartes pirkumu, kas izskaidrojams ar to, ka Mastercard un Visa kursi ir atšķirīgi, kā arī ar to, ka banku komisijas uzcenojumi konvertācijai ir atšķirīgi. Šajā gadījumā Igaunijas SEB bankas uzcenojums bija 1.5%, bet Latvijas Swedbank uzcenojums 2%.

Jārēķinās, ka citām bankām uzcenojums var būt vēl lielāks, piemēram, SEB Latvija uzcenojums valūtas konvertācijai ir 3%, kas ir uz pusi lielāks par Igaunijas SEB bankas uzcenojumu (SEB LV cenrādi var apskatīt šeit).

Svarīgākais! Pats galvenais, ko gribējām parādīt ar šo eksperimentu ir tas, ka otrajā gadījumā pircējs, izmantojot to pašu karti, pārmaksāja 3.32% no summas, jo izvēlējās maksāt eiro valūtā.

Pasargājiet sevi no nevajadzīgiem karšu maksājumu izdevumiem – maksājiet vietējā valūtā!

Jums varētu interesēt arī šis raksts: 

Zelta cena (XAU-EUR)
2250,12 EUR/oz
  
- 14,07 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,77 EUR/oz
  
- 0,88 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī