fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Nauda Izraēlā – valūtas kurss un noderīga informācija ceļotājiem

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem, Valūtu jaunumi 29.10.2018
Zelta cena (XAU-EUR)
2231,94 EUR/oz
  
- 3,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,62 EUR/oz
  
- 0,07 EUR
jeruzaleme-izraela

Izraēlas brīnišķīgais Vidusjūras klimats, daudzu pieminekļu un svēto vietu klātbūtne, kā arī tiešie lidojumi no Rīgas uz Izraēlu veicina tās popularitāti ceļotāju vidū. Latvijas tūrisma aģentūras piedāvā vienā ceļojumā apceļot uzreiz divas Tuvo Austrumu valstis – gan Izraēlu, gan arī Jordāniju.

Neatkarīgi no tā uz kuru valsti doties, darījumi ārvalstu valūtā šķiet mazliet neskaidri. Vai ir jāsatraucas par naudas lietām, dodoties uz Austrumu valstīm? Lai būtu #GatavsCeļojumam uz Izraēlu, uzzini svarīgāko par vietējo valūtu, valūtas maiņu un norēķinu īpatnībām. Starp citu, tagad Latvijā ir pieejama arī Jordānijas valūta.

Izraēlas valūta – Jaunais Izraēlas šekels

Izraēlas valsts valūta ir Jaunais Izraēlas šekels, dēvēts arī par Izraēlas šekeli. Tas iedalās 100 agorās. Valūtas kods ir ILS, bet plašāk pazīstams saīsinājums ir NIS (New Israeli Shekel).

Banknotes

Izraēlā ir 4 dažādu nominālu banknotes: 20, 50, 100 un 200 šekeļu. Pašreiz apgrozībā ir otrās un trešās sēriju banknotes. Interesanti, ka otrā sērija vizuāli ir noformēta vertikāli, bet trešās sērijas banknotes ir ar horizontālu (mums pierastāku) attēlu izvietojumu.

Apskatīt Izraēlas šekeļu banknotes + Rādīt vairāk

Apgrozībā esošās 2. sērijas banknotes:

izraelas-sekels-ils-20 izraelas-sekels-ils-50 izraelas-sekels-ils-100 izraelas-sekels-ils-200

Apgrozībā esošās 3. sērijas banknotes:

ILS-new-20-izraelas-sekels ILS-new-50-izraelas-sekels
ILS-new-10-izraelas-sekels ILS-new-200-izraelas-sekels

Monētas

Izraēlā tiek lietotas 8 nominālu monētas: 1, 5, 10 agoru (kā eiro centi) un ½ jeb 0.50, 1, 2, 5, 10 šekeļu. Saņemot monētas, ir vērts pārliecināties, vai gadījumā šekeļu vietā neesat saņēmuši agoru monētas. Uz šekeļu monētām ir uzraksts NEW SHEQEL. Vizuāli tās atšķiras pēc krāsām – šekeļu monētas ir sudraba krāsā, bet agoras ir zelta krāsā. 

- Rādīt mazāk

israel-houses

Norēķini Izraēlā

Izraēlā ir augstākais dzīves līmenis Tuvajos Austrumos. Norēķinu karšu lietošana ir izplatīta un attīstīta, tomēr joprojām skaidras naudas izmantošana ir ļoti populāra. Ņemiet vērā, ka skaidra nauda ceļojuma laikā būs nepieciešama:
– mazos veikalos,
– mazās ēstuvēs,
– brīvdabas tirgos,
– suvenīru tirdziņos,
– publiskajā transportā,
– taksometros,
– restorānos, bāros, klubos (dzeramnaudai pieņemts atstāt 12-15% no rēķina summas), u.c.

tirgus-izraela

Kur mainīt valūtu?

Iespējas un varianti, kā un kur apmainīt valūtu, ir dažādi. Kādam nozīmīgs ir ērtums un ātrums, kādam ir svarīgs kurss un izdevīgums, bet vēl kādam ir svarīgi visas ar ceļojumu saistītās lietas izdarīt pirms ceļojuma Latvijā. + Rādīt vairāk

Uz vietas Latvijā Izraēlas šekeļus var samainīt visās Tavex filiālēs. Valūtu kursus var apskatīt šeit! Pie darījuma saņemiet valūtas kursu špikeri un konsultāciju par norēķiniem.

Apmainīt valūtu Izraēlā var bankās, pasta nodaļās un arī licenzētos valūtas maiņas punktos, tomēr maiņas kursi ir atšķirīgi. Bankās ir augstāka komisijas maksa par pakalpojumu un darba laiks īsāks, bet valūtas maiņas punktos uzraksti liecina, ka pakalpojums ir bez komisijas maksas, tomēr komisijas maksa tiek pievienota, pasliktinot kursu. Kopumā valūtas maiņas punktos kursi ir izdevīgāki nekā bankās.

Naudas izņemšana no bankomāta vai valūtas maiņa lidostās ir risks saņemt nelabvēlīgus maiņas kursus un augstas komisijas maksas. Jeruzalemē ir pieejami ATM, kuri strādā 24 h, taču pakalpojuma nosacījumi ir neizdevīgi. Ja, galu galā, ir nepieciešamība naudu no bankomāta izņemt, tad labāk to darīt retāk, bet izņemt naudas summu ar rezervi, jo komisijas maksa tiek piemērota ne tikai par izņemto naudas summu, bet arī papildus par katru transakciju.

Norēķinoties ar karti Izraēlā ir jāatceras tas, ka vienmēr jāizvēlas maksāt vietējā valūtā, nevis eiro. Tirdzniecības vietās pārdevēji mēdz vaicāt, kādā valūtā vēlaties maksāt – Izraēlas šekeļos vai eiro. Atšķirība šajās transakcijās ir tajā, ka, maksājot vietējā valūtā, konvertācijas kursu nosaka banka, bet, maksājot eiro, kursu nosaka tirgotājs. Tirgotāja kurss vienmēr būs daudz neizdevīgāks pircējam. 

- Rādīt mazāk

Valūtas kursa špikeris

Pašreiz par 1 eiro var iegādāties gandrīz 4 šekeļus. Aktuālais kurss šeit!

Lai Izraēlā aprēķinātu aptuveno preces cenu eiro valūtā, norādītā cena šekeļos ir jādala ar valūtas kursu. Daudz ērtāk būtu izdrukāt valūtu kursu špikeri šeit un paņemt to līdzi makā.
Izraēlas šekeļu banknošu aptuvenā vērtība eiro:

Nomināls Vērtība EUR
20 ILS ~ 5 EUR
50 ILS ~ 12.50 EUR
100 ILS ~ 25 EUR
200 ILS ~ 50 EUR

Noderīga informācija un ieteikumi ceļotājiem

kamieli-izraela

  • Paziņojiet par ceļojumu savai bankai! Pirms ceļojuma savu banku ir vērts informēt par faktu, ka plānojat norēķināties ar savu bankas karti Izraēlā, lai izvairītos no situācijas, ka banka bloķē karti drošības apsvērumu dēļ.
  • Izraēlā cenas ir dārgākas. Salīdzinot ar Latviju, Izraēlā cenu līmenis ir augstāks. Saskaņā ar Numbeo portāla datiem, maltīte nedārgā restorānā maksā vidēji ~ 13 eur, kapučīno ~ 3 eur, ūdens pudele 0.33 litri ~ 1.60 eur.
  • Nebaidieties, ja saņemsiet 2 viena nomināla dažāda izskata banknotes. Apgrozībā ir divu, pilnīgi atšķirīgu dizainu, sēriju banknotes. Iepriekšējā izlaiduma banknotes ir ar vertikālu zīmējumu, bet jaunā izlaiduma banknotes ir ar horizontālu noformējumu. Atšķiras arī banknošu krāsas un attēli uz tām.
  • Norēķiniem der arī lielās banknotes. Nav jāsatraucas par to, ka nesaņemsiet atlikumu, ja norēķināsieties ar lielākām naudas zīmēm. Vislielākās banknotes nomināls ir 200 ILS, kas eiro izteiksmē ir 50 eur. Atlikumu izdos visur arī mazos suvenīru veikaliņos.
  • Neaizmirstiet atstāt dzeramnaudu. Izraēlā restorānos un kafejnīcās personāls nesaņem algu, tāpēc viņi izdzīvo un paļaujas tikai uz dāsniem klientiem. Pieņemts atstāt 12-15% no rēķina summas. Dzeramnaudas neatstāšana, pēc vietējo domām, ir liels skopums.
+ Rādīt vairāk

  • Neizmirstiet reliģiskos likumus. Pareizticīgie ebreji stingri ievēro reliģiskos un sociālos likumus. Viens no likumiem ierobežo fizisku kontaktu ar pretējā dzimuma pārstāvjiem. Tāpēc neapvainojieties, ja pretējā dzimuma pārstāvis ietur veselīgu attālumu, tas ir tikai tāpēc, lai izvairītos no nejaušas saskares. wailing-wall-1000
  • Nesmēķējiet sestdienā. Izraēla rūpīgi strādā pie tā, lai ierobežošanu smēķēšanu sabiedriskās vietās. Īpaši aicina savus viesus atturēties no smēķēšanas Sabatā – ebreju reliģiskajos svētkos. Sabats sākas piektdienā, līdz ar saulrietu, un turpinās līdz sestdienas vakaram. Vietējie ebreji šo signālu var uzskatīt par aizskarošu. Sabata laikā gandrīz visas iestādes un veikali tiek slēgti.
  • Noteikti nobaudiet košera ēdienus. Vārds “košers” ivritā nozīmē ēdienu, kas atbilst ebreju ēšanas likumiem. Uzturā aizliegts lietot cūkgaļu, dažu sugu zivis un moluskus. Gaļa netiek gatavota un lietota kopā ar pienu vai piena produktiem. Kā arī Izraēlā noteikti jāpagaršo humuss, kas tur garšo izcili.
  • Nevilcinieties uzdot jautājumus. Izraēlieši ir draudzīgi un izpalīdzīgi, tāpēc droši vērsieties pie vietējiem iedzīvotājiem pēc padoma, ja radies kāds neskaidrs jautājums.
  • Sagatavojiet peld-apavus un neskujieties pirms peldēšanās Nāves jūrā. Ir zināms, ka Nāves jūra ir bagāta ar dziednieciskiem minerāliem. Ieteicams 2-3 dienas pirms peldēšanās atteikties no skūšanās vai vaksācijas, jo lielais sāls saturs var kairināt jutīgo ādu. Sāls nogulsnes veido asu un cietu grunti, tāpēc ir sāpīgi un gandrīz neiespējami staigāt pa Nāves jūru bez apaviem.  Auč!naves-jura-izraela
  • Pietaupiet šortus nākošajam ceļojumam. Izraēlā ir daudz svēto vietu. Kā cieņas izpausme ir ģērbšanās piemērotā apģērbā. Piemēram, sievietēm, apmeklējot reliģiskos centrus, nepieciešams apģērbs, kas nosedz rokas un ceļgalus, lakats un gari svārki.
  • Nebaidieties tirgoties. Izraēla ir pilna ar tirgus vietām un tirgoņiem, kas iecienījuši kaulēties par cenu. Jeruzalemes vecpilsētā cenas parasti tiek attēlotas ar cenu zīmēm, bet tas nenozīmē, ka cena nav runājama.

- Rādīt mazāk
Jums varētu interesēt arī šis raksts:
Zelta cena (XAU-EUR)
2231,94 EUR/oz
  
- 3,74 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,62 EUR/oz
  
- 0,07 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī