Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Vai sudraba cena pieaugs līdz 50 USD?

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes, Aktualitātes ceļotājiem 30.05.2024
Zelta cena (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 48,84 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,50 EUR
sudraba cenas potencials 2024

Sudrabs šogad piedzīvojis iespaidīgu izaugsmi, pieaugot par 33% un piesaistot investoru uzmanību visā pasaulē. Šis dārgmetāls ir neaizstājams mūsdienu tehnoloģijās, stimulē augošo industriālo pieprasījumu un kalpo kā laba aizsardzība pret valūtas devalvāciju.

Analītiķis Alans Hibbards nesen nosauca kritērijus, kuri spēj virzīt sudraba cenas augstāk. Jāsaprot, ka šobrīd pieprasījums ir ļoti plašs – sākot no privātajiem investoriem līdz institucionālajiem investoriem. Tāpēc analītiķis sagaida, ka sudrabs īstermiņā pārspēs zeltu attiecībā 2:1.

Sudraba cenas dinamika

Sudrabam šis gads ir iespaidīgs, tā cena pieauga par aptuveni 33%, kas viennozīmīgi piesaista investoru uzmanību. Ir zināms, ka sudrabam, iespējams, pat vairāk nekā zeltam, ir vēsturiska nozīme. Gandrīz 5000 gadus sudrabs ir bijis uzticams apmaiņas līdzeklis, kas nodrošina tā stabilu vērtību ilgtermiņā.

Bet tas nav vienīgais iemesls, lai pievienotu sudrabu savam ieguldījumu portfelim. Zemāk atradīsiet arī citas sudraba priekšrocības.

Sudraba cenas dinamika

Rūpnieciskais pieprasījums

Sudrabs ieņem otro vietu pēc naftas kā visplašāk rūpnieciski izmantotā prece. Tas tiek izmantots dažādos veidos, pateicoties tā unikālajām īpašībām, piemēram, augstajai vadītspējai un atstarošanas spējai. Paredzams, ka pieaugošā zaļo tehnoloģiju ieviešana, piemēram, elektrisko transportlīdzekļu, saules paneļu un elektronikas, ievērojami palielinās pieprasījumu pēc sudraba. Piemēram, katra elektromobiļa ražošanā izmanto līdz 50 gramiem sudraba, un saules paneļu ražošanā izmanto aptuveni 20 gramus uz vienu vienību.

Aizsardzība pret inflāciju

Sudrabs kā fizisks aktīvs ir “ārpus sistēmas”, padarot to par labu nodrošinājumu pret valūtas devalvāciju. Ilgstošas inflācijas laikā, piemēram, 1970. gados, sudraba cena strauji pieauga – gandrīz 35 reizes – no 1,40 USD par unci 1971. gadā līdz dienas augstākajam līmenim, kas pārsniedza 50 USD par unci 1980. gadā. Sudrabam ir arī zema korelācija ar citām aktīvu klasēm, kas padara to par vērtīgu pozīciju vairāku aktīvu portfelī.

Pieejamība

Ne katrs var atļauties iegādāties zelta unci, kas maksā vairākus tūkstošus eiro, bet sudrabu var atļauties ikviens! Ar ievērojami zemāku cenu nekā citiem dārgmetāliem, sudrabs ir pieejams un ir labs starts, lai jaunie investori ieietu dārgmetālos. Sudraba monētas 1 unces cena šobrīd ir mazāka par 50 eiro, kas ir ievērojami mazāk par 1 unces zelta cenu.

Sudraba potenciāls

2023. gadā analītiķa Tomasa Andrieu sudraba prognoze liecināja par strauju sudraba cenas atveseļošanos 2023. un 2024. gadā. Eksperts paredzēja, ka sudraba vidējā cena 2023. gadā nedaudz samazināsies (līdz 21,30 USD/oz).

Tehniski saglabājās straujš sudraba cenas kāpums, neskatoties uz daudzajām pretestībām. Turklāt dārgmetālu tirgus deva priekšroku zeltam, nevis sudrabam. Pēc Andrieu domām, ilgstošai kustībai virs 26 USD/oz līmeņa bija jānodrošina spēcīgu kāpuma potenciālu. Kā mēs varam redzēt tagad – tieši tā arī notika.

2024. gadā, kad gandrīz katra piektā sudraba unce nonāk fotoelementu nozarē, pieaug spriedze sudraba tirgū, jo sudraba apjomu pietrūkst pieaugošā pieprasījuma dēļ, turklāt sudraba ražošanas jaudas ir ierobežotas. Nav vērts aizmirst arī par ievērojamo ražošanas izmaksu pieaugumu.

Jau trešo gadu pēc kārtas pieprasījums pēc sudraba pārsniedz piedāvājumu. Šī tirgus nespēja pielāgoties pieprasījumam bija acīmredzama arī 2022. gadā, kad netika apmierināti 20% no kopējā pieprasījuma. 2023. gadā deficīts samazinājās, taču joprojām bija nepārprotami augsts – 184 miljoni unču. Šī piedāvājuma deficīts ir līdzvērtīgs vairāk nekā 5900 tonnām nepiegādātā sudraba jeb 15,5% no visa sudraba pieprasījuma 2023. gadā.

Ņemot vērā šo situāciju, sudraba tirgus pamatrādītāji joprojām ir labvēlīgi. Tomēr šis piedāvājuma deficīts joprojām liecina par cenu nespēju efektīvi pielāgoties ražošanas deficītam.

Svarīgi atcerēties, ka sudraba ražošana ir “blakusprodukts” – sudrabu iegūst kā blakusproduktu citu metālu (zelta, cinka, vara u.c.) ražošanas procesā. Tāpēc tirgus ir jutīgāks pret iespējamo piegādes deficītu.

Šāds pieprasījuma fons pelēkā metāla cenai sola labu nākotni. Lai gan 26 USD/oz cenas līmeņa izrāviens jau ir apstiprināts, dažādu tirgus spēlētāju uzvedības analīze liecina, ka signāli šajā posmā joprojām ir lēni. Savā ziņojumā Sudraba institūts uzsver saistību starp ražošanas pieprasījumu (tostarp pieprasījumu pēc juvelierizstrādājumiem, sudraba izstrādājumiem, fotogrāfiju un rūpniecisko pieprasījumu) un sudraba cenu. Patiešām, raktuvju sudraba ieguve, kas ir augstāka nekā ražošanas pieprasījums, spēj pazemināt sudraba cenu un otrādi.

Kāda ir sudraba perspektīva 2024. gadā?

Sudraba tirgū vairākus gadus pastāv piedāvājuma deficīts. 2023. gadā 15% no visa sudraba pieprasījuma palika neapmierināti. Plaisa starp piedāvājumu un pieprasījumu palielinās, ko visvairāk ietekmē rūpnieciskais pieprasījums, precīzi – pieaugošā pieprasījuma dēļ no fotoelementu nozares. Tam klāt nāk sudraba ieguves uzņēmumu rentabilitātes samazinājums un ievērojams ražošanas izmaksu pieaugums (+25% līdz 2023. gadam).

Uz šī fona šķiet, ka sudrabs testē savus 2020. gada maksimumus. Sudraba institūts prognozē, ka iespējamā ASV monetārās politikas mīkstināšana izraisīs ievērojamu dārgmetālu cenu pieaugumu 2024. gadā, lai gan īstermiņā saglabājas lejupvērsti riski.

Ilgstoša sudraba cenas noturēšanās 30 USD/oz līmenī un pēc tam arī 33,5 USD/oz līmenī varētu ļaut mums apsvērt iespēju atgriezties pie 2011. gada augstākajiem rādītājiem — 40–41 USD/oz līmenī. Taču, ja šāds mērķis tiktu sasniegts salīdzinoši ātri, tas prasītu noturīgu tirgus dalībnieku interesi. Jebkurā gadījumā sudraba cenas tendence ir nepārprotama un maija vēršu tirgus izskatās pēc fundamentālas sudraba cenas korekcijas.

Tomēr būtu svarīgi atzīmēt, ka sudraba cenas ilgstošs kāpums būs iespējams tikai tad, ja mēs redzēsim noturīgu pieprasījuma atjaunošanos pēc investīcijām, sudraba izstrādājumiem un juvelierizstrādājumiem. Šādā gadījumā sudraba cena varētu stabili pietuvoties pat 33-40 USD par unci.

1 unces sudraba monēta — Britānija Ir noliktavā

1 unces sudraba monēta — Britānija

Pārdodam 1+ 40,79 € 29.1 29,10 40.79 40,79 40.43 40,43 40.24 40,24 40.06 40,06
Pārdodam 50+ 40,06 € 29.1 29,10 40.79 40,79 40.43 40,43 40.24 40,24 40.06 40,06
Mēs pērkam 29,10
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

_____________________

Avots: silverinstitute.org
Atruna

Rakstu sagatavoja Tavex Latvija Mārketinga departaments. Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:

  • Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
  • Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
  • Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
  • Finanšu koncerns Tavex Group ir vienīgais oficiālais investīciju zelta rūpnīcu Valcambi SA, PAMP SuisseThe Perth MintThe Royal MintAustrian Mint, Rand Refinery un Argor-Heraeus pārstāvis Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 48,84 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,50 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī