fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Ko labāk izvēlēties — kolekcijas vai investīciju monētas?

Zelta cena (XAU-EUR)
2215,18 EUR/oz
  
+ 17,04 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,81 EUR/oz
  
+ 0,10 EUR
Ko izvēlēties - kolekcijas vai investīciju monētas

Zelts ir viens no pasaulē populārākajiem ieguldījumu veidiem, un vēsturiski tas tika uzskatīts par “drošu patvērumu” nemierīgos laikos. Ja izvēlēties zelta monētas, ir svarīgi izprast kāds ir jūsu mērķis kolekcionēt vai ieguldīt.

Kolekcijas zelta monētas

Kolekcionēšana var būt ienesīga. Piemēram, ražotāja emitētas zelta monētas tiek izpārdotas zibens ātrumā, un vēlāk otrreizējā tirgū tās tiek pārdotas ievērojami dārgāk. Labs šādu monētu piemērs ir Latvijas Bankas kolekcijas monētas. Piemēram, Latvijas bankas zelta monētu sērija “Saktas”. Gadiem ejot, ir augusi ne tikai monētu kolekcijas vērtība, bet arī to zelta vērtība.

Kolekcijas monētām ir svarīgs ne tikai metāls, no kura tās izgatavotas, bet arī tirāža un dizains — tie arī ir galvenie kolekcionāru izvēles kritēriji. Dažkārt kolekcionāri medī monētas ar interesantiem defektiem (piemēram, monētai kļūdaini netika norādīts izdošanas gads) vai monētas, kas izdotas par godu nozīmīgiem vēstures notikumiem (piemēram, pēdējā monēta ar aizgājušās Elizabetes II attēlu). Kolekcijas monētās zelta prove var būt dažāda — no 585° līdz 999,9°.

Kolekcijas monētu trūkumi:

  • cenu nosaka tirgus pieprasījums;
  • visbiežāk apliekams ar PVN;
  • to pārdošana par vēlamo “kolekcijas” cenu var aizņemt vairākus mēnešus.

Investīciju zelta monētas

Ja kolekcionāri izvēlas zelta monētas ar pievilcīgu un interesantu dizainu, tad investoram dizains nav izšķirošs. Svarīgs ir tikai monētas svars, zelta saturs tajā un taisnīgs uzcenojums. Investīciju monētas ir izgatavotas no dārgmetāla ar provi vismaz 900°, mūsdienu monētām visbiežāk prove ir 999,9°. Iepriekš rakstījām par dažādām investīciju monētu kategorijām – uzcenojums virs tirgus cenas ir atkarīgs no monētas kategorijas. Jo vienkāršāka ir zelta apstrāde, jo zemāks būs uzcenojums biržas cenai.

Piemēram, Lielbritānijas Karaliskā naudas kaltuve savas investīciju monētas “Britānija” kaļ no metāla ar 99,99% tīrību. Šī gada sākumā monētu kaltuve prezentēja savu pirmo dārgmetālu monētu ar karaļa Čārlza portretu. Šis nozīmīgs notikums, tajā pašā laikā monētai ir taisnīgs uzcenojums tirgus cenai.

Karaliskās naudas kaltuves dārgmetālu direktors norāda:

Investīciju monētas ir pievilcīga iespēja daudziem investoriem, kuri vēlas dažādot savu ieguldījumu portfeli, iegādājoties aktīvu ar nelielu piemaksu.

Investīcijas vai hobijs?

Viens no kolekcijas monētu trūkumiem salīdzinājumā ar investīciju monētām ir uzcenojums. Un šeit mēs nerunājam par dārgmetālu tirgotāju ienākumiem. Uzcenojums kolekcijas monētām sākotnēji ir lielāks, jo dārgmetāla apstrāde ir detalizētāka, sarežģītāka. Bieži vien tās ir Proof kvalitātes monētas (vairāk par kalšanas kvalitātes kategorijām lasiet šeit) ar zelta cenas uzcenojumu vairāk par 80%, kas automātiski nozīmē, ka šādām monētām tiks piemērots 21% PVN. Tajā pašā laikā investīciju monētu uzcenojums ir aptuveni 3–10% no dārgmetāla biržas cenas. Minētās uzcenojuma normas sedz visas ar zelta monētu ražošanu un izplatīšanu saistītās izmaksas.

Monētām, kas sver mazāk par Trojas unci (31,1 gramu 999.9 zelta), ir lielāks uzcenojums, jo to izgatavošanas izmaksas ir augstākas (monētā esošā zelta vērtība nav liela un izgatavošanas izmaksas gala produkta cenu būtiski ietekmē). Zemāk ir divu monētu salīdzināšanas piemērs – viena no tām ir kolekcijas, bet otrā – investīciju monēta. Salīdzinājums skaidri parāda uzcenojuma starpību, kā arī monētas likviditāti (iespēju īsā termiņā pārdot monētu pēc taisnīgās cenas).

Kolekcijas un investīciju moinētu salīdzinājums

Jānis Astičs, Tavex Latvia dīlinga nodaļas vadītājs:

Investīciju monētas spēj ātrāk radīt ienesīgumu, jo tām ir neliels uzcenojums, tādējādi tās spēj atpelnīt ieguldījumu īsākā laikā.

Taču kolekcijas monētas, kuras “izšauj” tirgū un ir ļoti pieprasītas, spēj īsā laikā radīt augstu ienesīgumu (arī laikā, kad dārgmetāla cenai nav augšupejoša tendence).

Investīciju monētu pārdošana ir daudz vienkāršāka un pārskatāmāka, jo atliek tikai apmeklēt dārgmetālu tirgotāja biroju un pārdot monētu par noteiktu un iepriekš zināmu cenu. Dārgmetālu tirgotāji uzpērk arī kolekcijas monētas, taču atpirkšana notiks par zelta satura cenu. Savukārt, kolekcionāri atzīmē, ka kolekcijas monētas pārdošana par vēlamo cenu var ilgt pat vairākus mēnešus.

Ne visas kolekcijas monētas patiesi ir kolekcijas monētas

Pastāv kolekcijas monētas ar ievērojami zemāku likviditāti, nekā parādīts iepriekšējā attēlā, turklāt ar ievērojami lielāku uzcenojumu. Ja monētai ar Aģenta 007 motīvu monētas uzcenojums bija 57%, tad zemāk redzamās monētas uzcenojums ir 396% (!!!). Tajā pašā laikā šī kolekcijas monēta nav ražota pasaulslavenā rūpnīcā, kas nozīmē, ka iespēja to vēlāk pārdot par augstāku cenu ir niecīga. Mēs iesakām izvairīties no šādu monētu iegādes, tikpat labi var kolekcionēt magnētus. Parasti šādas “kolekcijas” monētas tiek piedāvātas, zvanot pa tālruni vai nosūtot bukletu ar piedāvājumu iegādāties unikālu monētu. Atcerieties – kaltuves, kas ražo kolekcijas monētas, aktīvi nemeklēs pircējus. Pircēji ražotājus pazīst un paši gaida jaunas monētas izlaišanu – tās, ko pazīs visā pasaulē.

monetas uzcenojuma salīdzinājums

Ja meklējat drošu un uzticamu veidu kā saglabāt savu uzkrājumu vērtību, kas laika gaitā var palielināties, apsveriet iespēju iegādāties investīciju zelta monētas. Ja jūs piesaista reti un mākslinieciski skaisti priekšmeti, kolekcijas monētas būs cienīga izvēle, taču jāatceras, ka kolekcionēšana ir hobijs, ar šo aizraušanos ir jādzīvo.

Saskaņā ar Pasaules Zelta padomes (WGC) datiem pieprasījums pēc zelta pēdējo trīs mēnešu laikā ir palielinājies par 7% līdz 1255 tonnām. Pastāv vairāki veidi, kā ieguldīt zeltā, sākot ar fizisku dārgmetālu iegādi un beidzot ar zelta ieguves uzņēmumu akcijām un fondiem.

_____________________

Atruna
Rakstu sagatavoja Tavex Latvija Mārketinga departaments. Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:

  • Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
  • Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
  • Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
  • Finanšu koncerns Tavex Group ir vienīgais oficiālais investīciju zelta rūpnīcu Valcambi SA, PAMP SuisseThe Perth MintThe Royal MintAustrian Mint, Rand Refinery un Argor-Heraeus pārstāvis Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2215,18 EUR/oz
  
+ 17,04 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,81 EUR/oz
  
+ 0,10 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī