fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

ASV valsts kases sekretārs: līdz defoltam ir palicis mazāk par trīs nedēļām

Zelta cena (XAU-EUR)
2256,95 EUR/oz
  
+ 10,64 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,94 EUR/oz
  
- 0,39 EUR
ASV defolta draudi

Vašingtona, 28. septembris.

ASV Finanšu ministrijas resursi tiks pilnībā izsmelti neilgi pēc 18. oktobra, ja vien Kongress līdz šim datumam nepaaugstinās valsts parāda griestus vai neapturēs aizņēmumu limitu, lai novērstu saistību neizpildi.

ASV likumdevējiem vēstulē sacīja ASV valsts kases sekretāre Dženeta Jellena, ko otrdien izplatīja Finanšu ministrijas preses dienests.

Valsts kases sekretāre brīdināja Kongresu par nepieciešamību paaugstināt ASV valsts parāda limitu līdz 18. oktobrim, pirms “tiks izsmelti iepriekšējie ārkārtas pasākumi”.

ASV ir sasniegusi valsts parāda griestus un vairs nevar aizņemties. Augustā Finanšu ministrija ieviesa ārkārtas pasākumus, lai novērstu valsts defoltu. Ir nepieciešams vai nu steidzami paaugstināt valsts parāda griestu līmeni, vai arī apturēt attiecīgā likuma darbību. Tas jāizlemj Kongresam, bet tajā valda domstarpības. ASV valsts kases sekretāre Dženeta Jellena lūdz nekavēties ar lēmuma pieņemšanu, jo situācija ir tuvu kritiskai.

Milzīgais valsts parāds

Pandēmijas, milzīgo tēriņu un uz pilnu jaudu strādājošās “naudas drukāšanas” dēļ ASV valsts parāds ir pārsniedzis ekonomikas lielumu. Saskaņā ar visām prognozēm tam vajadzēja notikt tikai pēc desmit gadiem. Bet tas notika daudz agrāk – pārāk daudz tika tērēts valsts ekonomikas atbalstam.

2020. gadā varas iestādes ekonomikā iepludināja gandrīz 9 triljonus dolāru. Līdz 2021. gada marta beigām parāds sasniedza 101% no IKP. Iepriekš tas notika tikai 1946. gadā, tieši pēc Otrā pasaules kara. Un tagad atkal Amerikas finanses ir sasniegušas likumā noteikto maksimālo valsts parāda griestus – 28.5 triljonus dolāru.

Situācija nav nekas negaidīts, jo pēc 2008. gada krīzes parāda latiņa tiek pastāvīgi pacelta. 2019. gadā Donalds Tramps parakstīja likumu, kas ļauj neierobežoti palielināt valsts parādu līdz 2021. gada 31. jūlijam. Pēc šī datuma bija plānots aizliegt celt parāda griestus. Tas nozīmē, ka Finanšu ministrija nevarēs piesaistīt papildu līdzekļus, pārdodot obligācijas.

Bet bez tā vairs nevar iztikt. Budžetā ir milzīgs caurums. Tas tiek labots, pārdodot valsts parāda vērtspapīrus. 2020. fiskālajā gadā (kas noslēdzās 30. septembrī) deficīts vairāk nekā trīskāršojās līdz 3,1 triljonam ASV dolāru.

Ārkārtas pasākumi

Tādējādi līdz augustam bija nepieciešams vai nu paaugstināt valsts parāda griestus, vai arī apturēt limita darbību. Tomēr tas vēl nav izdarīts. Un uz horizonta parādījās defolta risks. Finanšu ministrija izsludināja ārkārtas pasākumus.

Starp tiem – ieguldījumu samazināšana vecuma un invaliditātes pensiju izmaksu fondā, pasta dienesta pensionāru medicīniskajā apdrošināšanas fondā un valsts vērtspapīru ieguldījumu fondā. Līdz šim šie pasākumi ļauj pastāvēt, nepalielinot parādu, vienlaikus atbrīvojot vietu Valsts obligāciju izvietošanai.

Dženeta Jellena lūdza Kongresu pēc iespējas ātrāk pieņemt lēmumu. Bet jau pusotru mēnesi jautājums netiek atrisināts. Pēc demokrātu domām, ir jārīkojas ar pārbaudītu metodi – jāpaaugstina parāda griestus. Republikāņi pieprasa prezidentam Džo Baidenam un valdībai samazināt izdevumus un samazināt milzīgos parādu.

Kur situācija novedīs?

Aizdevumu un hipotekāro kredītu procentu likmju pieaugums un skaidras naudas trūkums ir neizbēgami. Palielināsies bezdarbs, tiks samazināti sociālie pabalsti. Tas apdraudēs atveseļošanos no pandēmijas un sāksies ekonomiskā krīze.

ASV defolta scenāriju analītiķi joprojām uzskata par pasaules galu. Neviens netic, ka viss nonāks tik tālu. Tikmēr tikai runāšana par šādu varbūtību var sēt paniku tirgos.

Piemēram, 2011. gadā, sakarā ar palātas pārstāvju atteikšanos paaugstināt valsts parāda griestus un saistību nepildīšanas draudus, starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor’s pirmo reizi vēsturē pazemināja ASV valsts kredītreitingu. Tam sekoja milzīgs drauds akciju tirgū: S&P 500 indekss samazinājās piecas dienas pēc kārtas – līdz brīdim, kad likumdevēji noslēdza darījumu.

Analītiķi uzskata, ka valsts parāda limits atkal tiks paaugstināts, taču tas tiks darīt, lai novērstu “pasaules galu”, jo pat bērnam ir skaidrs – jo augstāka piramīda, jo skaļāk un destruktīvāk/graujošāk tā krīt.

______________
Avots: Financial Times un Tavex dīlinga nodaļas komentāri par situāciju

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2256,95 EUR/oz
  
+ 10,64 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,94 EUR/oz
  
- 0,39 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī