fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

WGC: vai mums draud stagflācija?

Zelta cena (XAU-EUR)
2203,09 EUR/oz
  
- 8,59 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,21 EUR/oz
  
- 0,30 EUR
stagflacijas draudi

Fāzes, kurās sakrīt ekonomikas stagnācija un salīdzinoši augsta inflācija, tiek uzskatītas par stagflāciju.


Savā pēdējā pētījumā World Gold Council secina, cik liela ir iespējamība, ka globālā ekonomika nonāk stagflācijā un kāda ir zelta cenas uzvedība šajā vidē.

Stagflācijas risks visā pasaulē noteikti pieaug. Eiropa to var izjust vissmagāk, jo to veicina preču cenu kāpums, energoatkarība un vājāka ekonomiskā un finanšu vide — to visu vēl vairāk saasina karš Ukrainā.

Un, lai gan stagflācija ir arī risks ASV, tā var nebūt tik liela. Ekonomikas dati joprojām liecina, ka ASV ekonomika ir noturīga. Tomēr, ja starpība starp ASV ilgtermiņa un īstermiņa obligācijām, kas ir vēsturiski uzticams ekonomikas signāls, turpina samazināties, tas var liecināt, ka tirgus dalībnieki paredz lejupslīdi. Ja enerģijas un pārtikas cenas saglabāsies tikpat augstā vai pat augstākā līmenī, stagflācijas risks varētu tikt realizēts.

Pagājušā gada decembrī mēs rakstījām par zelta vēsturisko sniegumu stagflācijas apstākļos. Tā kā šie riski tagad atkal pieaug, mēs vēlamies uzsvērt šīs analīzes rezultātus. Lieki piebilst, ka stagflācijas vide nepavisam nav labvēlīga nedz finanšu tirgiem, nedz ekonomikai. Ienākumu samazināšanās un cenu kāpums ir ļoti nepatīkama kombinācija. Vēsturiski vissmagāk cietušās akcijas, savukārt labi veicies izejvielām un zeltam (skatīties attēlu). Mēs jau redzam zelta cenas dinamiku kopš 2022. gada sākuma, un šķiet, ka zelts performē tieši tā, kā investori bija gaidījuši. Zelts labi darbojas kā riska mazināšanas rīks brīdī, kad citi aktīvi nav efektīvi.

WGC dati

Vai nesenie ģeopolitiskie notikumi, tostarp karš Ukrainā, varētu mainīt ASV dolāra lomu ārējās rezervēs un globālajā tirdzniecībā?

ASV dolāra loma starptautiskajā tirdzniecībā ir labi iedibināta, taču izskatās, ka pasaule lēnām virzās uz “daudzvalūtu” sistēmu, jo īpaši līdz ar Ķīnas pieaugošo nozīmi starptautiskajā tirdzniecībā. Lai gan zelts nav oficiāla valūta, tas ir svarīga monetārās sistēmas sastāvdaļa, jo īpaši dēļ tā, ka tā ir kvalitatīva un likvīda centrālo banku ārējo rezervju sastāvdaļa. Turklāt, pretēji fiat valūtām, zelta stieņi nav piesaistīti konkrētai valstij un ir “ārpus politikas”. Un, lai gan to bieži neizmanto kā tiešu norēķinu līdzekli, tas bieži vien ir nenovērtējams nodrošinājuma avots un sava veida apdrošināšana pret sistēmiskā riska notikumiem. Tas daļēji izskaidro centrālo banku pieprasījuma pieaugumu pēc zelta pēdējās desmitgades laikā (skatīt attēlu), īpaši no jaunattīstības tirgiem, kuru ārējās rezervēs vēsturiski bija liela daļa ASV dolāru aktīvu.

stagflacija wgc

Investīciju portfeļa diversificēšanai WGC eksperti iesaka vismaz 10% no kopējās portfeļa vērtības novirzīt zeltā, tādā veidā nodrošinot investīciju vērtības saglabāšanu arī turbulences periodos.

1/2 unces zelta monēta — Britānija Ir noliktavā

1/2 unces zelta monēta — Britānija

Pārdodam 1+ 1229,74 € 1095.15 1095,15 1229.74 1229,74 1221.92 1221,92 1214.09 1214,09
Pārdodam 10+ 1214,09 € 1095.15 1095,15 1229.74 1229,74 1221.92 1221,92 1214.09 1214,09
Mēs pērkam 1095,15
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

_____________________________

Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa.
Avots: World Gold Council
Atruna

Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2203,09 EUR/oz
  
- 8,59 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,21 EUR/oz
  
- 0,30 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī