fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Horvātijas nauda – kas man būtu jāzina par šo valūtu?

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes, Aktualitātes ceļotājiem 17.05.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2171,44 EUR/oz
  
- 33,91 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,64 EUR/oz
  
- 1,09 EUR
croatia-kunas

Horvātija – brīnumskaists brīvdienu kūrorts, kas atrodas Adrijas jūras piekrastē. Kristāldzidrais ūdens, klinšainās oļu pludmales, romantiskās viduslaiku pilsētas un gardie ēdieni katru gadu vilina milzīgu tūristu skaitu. 2016. gada laikā Horvātiju apmeklēja aptuveni 16,6 milj. tūristu, pavadot 90 milj. naktis. Tuvojoties karstākajai tūrisma sezonai ir svarīgi zināt to, ka nedrīkst zaudēt ne mirkli šīs valsts burvības, lai to nelietderīgi izmantotu, meklējot valūtas maiņas punktus, bankomātus vai citas finanšu iestādes.

Horvātijas kuna

Horvātijas kuna ir Horvātijas oficiālā valūta un to parasti apzīmē ar ar ISO kodu HRK. 1 Horvātijas kuna tiek iedalīta 100 lipās. Naudas vienības nosaukums kuna horvātu valodā nozīmē “cauna”, kas viduslaikos bija plaši izplatīts maksāšanas līdzeklis.
Pašreiz apgrozībā ir šādas monētas: 1, 2, 5, 10, 20, 50 lipas un 1, 2, 5 kunas.
Uz horvātu kunas banknotēm aversā ir attēlotas horvātu vēsturei un kultūrai nozīmīgas personas, savukārt banknošu reversā ir attēlots tipisks Horvātijas pilsētas motīvs. Pieejamas šādas horvātu kunu banknotes: 10, 20, 50, 100, 200, 500 un 1000.

horvatijas-kuna-10 horvatijas-kuna-20
horvatijas-kuna-50 HRK-100-horvātijas kuna
horvatijas-kuna-200 horvatijas-kuna-500
horvatijas-kuna-1000

Valūtas kursu špikeris

Pašlaik 1 horvātu kuna ir aptuveni 0,14 EUR vērta (aktuālo valūtas kursu skatīties šeit). Parasti Latvijas tūristiem nav viegli orientēties cenās, jo pārrēķināt valūtu ar šādu kursu pret eiro nav tas vieglākais uzdevums. Ir vērts līdzi paņemt valūtas kursu špikeri, ko ērti var izdrukāt šeit.
Valūtas kursu špikerī būs attēlots pārrēķins gan eiro, gan Horvātijas kunu izteiksmē dažādām summām. Šeit ir minēta aptuvena katras banknotes vērtība eiro izteiksmē:

Nomināls Vērtība EUR
10 HRK ~ 1.40 EUR
20 HRK ~ 2.80 EUR
50 HRK ~ 7 EUR
100 HRK ~ 14 EUR
200 HRK ~ 28 EUR
500 HRK ~ 70 EUR
1000 HRK ~ 140 EUR

Cik ērti un droši ir maksāt Horvātijas kunās?

Vispopulārākās ir 50, 100 un 200 HRK nominālu banknotes, kas arī ir visērtākās. Turklāt ir vērts pieminēt to, ka agrāk apgrozībā bija 5 HRK banknote, kas tagad ir aizstāta ar monētām. 5, 10, 20, 50, 100 un 200 1993. gada izlaiduma banknotes ar uzrakstu “NARODNA BANKA HRVATSKE” ir izņemtas no apgrozības. Jaunā dizaina banknotes ir viegli atpazīt, jo to izdevējiestāde ir “HRVATSKA NARODNA BANKA” (t.i. banknotes uzraksta pirmais vārds sakrīt ar valsts nosaukumu) kā arī banknošu baltajā laukumā ir iestrādāts zīmējums:

horvatijas-kuna-zimejums

Pēc mūsu pieredzes varam teikt, ka Horvātijas kunas viltojumi ir ļoti reti sastopami, tāpēc risks saņemt viltojumu ir ļoti zems. Šaubu gadījumā pārbaudiet ūdenszīmi banknotes baltajā laukumā, kas ir kā īpašs attēls, ko var redzēt tikai tad, ja banknoti paceļ pret gaismu:

horvatijas-kuna-gaisma

Visas naudas banknotes, ko saņemsiet Tavex filiālēs, tiek pārbaudītas arī zem UV lampas. Jau no pirmā acu uzmetiena ir skaidrs, ka noviltot šādu banknoti ir sarežģīti:

horvatijas-kuna-uv

Norēķini un valūtas maiņa Horvātijā

Ja priekšroku dodat norēķiniem ar bankas kartēm, tad neaizmirstiet jau iepriekš noskaidrot bankomātu klātesamību netālu no Jūsu mītnes vietas. Tas ir nepieciešams jo Horvātijā joprojām visai izplatīti ir norēķini skaidrā naudā (it īpaši tas varētu būt attiecināms uz nelielām ēdināšanas vietām, suvenīru veikaliem un ekskursiju apmaksu). Ir vērts savlaicīgi noskaidrot izdevumus, kas varētu būt saistīti ar kartes lietošanu ārvalstīs. Jāņem vērā tas, ka, maksājot ar karti valstī, kurā nav eiro, būs papildu izdevumi: komisijas maksa par uzcenojumu kartes valūtas konvertācijai, komisijas maksa (procents) no apmaksātās summas tirgotājam, komisijas maksas (fiksētā+procents no summas) par skaidras naudas izņemšanu no bankomāta u.c.

Maksājot ar karti publiskajās vietās, ir jāatceras, ka karti nedrīkst nodot apkalpojošajam personālam (piem., oficiants aiznes karti “līdz terminālam” un vēlāk atnes atpakaļ), lai izvairītos no kartes nolasīšanas gadījumiem. Lai noskaidrotu Jūsu norēķinu kartes papildu komisijas maksas, zvaniet +371 6720 5533, jautājiet klientu apkalpošanas speciālistiem Tavex filiālēs vai savā bankā.

Ja priekšroku dodat norēķiniem skaidrā naudā, tad ir vērts valūtu samainīt uzreiz tepat Latvijā, ko iesaka lielākā daļa mūsu tūristu. Braucot tūrēs ar autobusu, lielākoties iebraukšana Horvātijā ir nakts stundās, kā arī ekskursiju grafiks ir ļoti noslogots. Tas nozīmē to, ka nemaz nebūs laika meklēt bankas vai bankomātus. Jāizvairās valūtu mainīt kafejnīcās, jo tur pārsvarā ir ~ +3% uzcenojums valūtas kursam. Latvijas tūristi stāsta par atgadījumiem, kad rīta stundās ir nācies “sponsorēt” brokastis grupai, jo lielākai daļai nav bijusi līdzi skaidra nauda Horvātijas kunās un apmešanās vietas bieži vien ir tālu no pilsētas centra un bankām.

>>>Par citu valstu valūtu īpatnībām lasi šeit!

Jums būs interesanti lasīt arī