fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Cilvēkiem joprojām patīk skaidra nauda

Publicējis Tavex sadaļā Finanšu ziņas 19.09.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 1,26 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
+ 0,14 EUR
dienas-bizness-skaidra-nauda

Juri Martins (Jüri Martin) | Tavex Group finanšu direktors un valdes loceklis |  intervija laikrakstā Dienas Bizness

Ziemeļeiropā cilvēki biežāk lieto bezskaidru naudu, bet joprojām daudzviet Eiropā dominē skaidra nauda, piemēram, Bulgārijā 90% naudas aprites notiek skaidrā naudā, par to otrdien lasāms laikrakstā Dienas Bizness.

«Joprojām daudzi cilvēki dod priekšroku skaidrai naudai. Tam ir dažādi iemesli, tostarp arī pieradums,» saka Juri Martins (Jüri Martin), Tavex Group finanšu direktors un valdes loceklis. Skaidras un bezskaidras naudas lietošanas paradumi dažādās valstīs atšķiras. Tavex ir pārstāvniecība Bulgārijā, un šajā valstī aptuveni 90% iedzīvotāju lieto skaidru naudu. Turpretī Zviedrijā no kopējā naudas apgrozījuma skaidra nauda veidojot vien dažus procentus. «Ir tiešām liela starpība paradumos, kā cilvēki izmanto naudu, lai norēķinātos dažādās valstīs. Tomēr pat Zviedrijā mums ir klienti, kuri pērk skaidru naudu, un ir uzņēmējdarbība, kur tā ir vajadzīga. Tāpat skaidrai naudai komercdarbībā joprojām ir zemākas izmaksas, kā arī ne visur var maksāt ar karti, tāpēc ir vitāli nepieciešams nodrošināties ar skaidru naudu, īpaši ceļojot. Tāpat daudzās valstīs patērētājam ir iespēja ietaupīt, maksājot skaidrā naudā. Lai gan daudzās Eiropas valstīs tirgotājiem nav atļauts pieprasīt augstāku cenu no klientiem, kuri norēķinās ar maksājumu kartēm, šādu norēķinu kārtību var sastapt pat restorānā vai viesnīcā Dānijā, kur ir atļauts iekasēt papildu maksājuma administrēšanas maksu, ja klients izmanto maksājuma karti. Līdzīga kārtība novērojama daudziem e-pakalpojumiem pasaulē, jo par klienta kartes transakciju tirgotājs bankai maksā komisiju no pirkuma,» viņš stāsta.

Eiropā – izņemot Skandināviju – cilvēki joprojām dod lielāku priekšroku skaidrai naudai. To ietekmē tradīciju un kultūras atšķirības, kā arī uzticības līmenis finanšu sektoram. Ja cilvēki neuzticas bankām, piemēram, kā tas ir Grieķijā, viņi labprātāk norēķinās skaidrā naudā. «Es pats nesen biju Grieķijā un lielveikalā mēģināju maksāt ar karti, tad secināju, ka tas viņiem ir neierasti – karšu lasīšanas ierīci atnesa no citas kases un norēķināšanās prasīja vairākas minūtes,» pieredzē dalās J. Martins.

Visu rakstu “Cilvēkiem joprojām patīk skaidra nauda” lasiet 19. septembra laikrakstā Dienas Bizness.
Avots: http://www.db.lv/finanses

Zelta cena (XAU-EUR)
2151,85 EUR/oz
  
- 1,26 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,99 EUR/oz
  
+ 0,14 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī