fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kuba – domu un rīcības brīvības sala

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 17.11.2017
Zelta cena (XAU-EUR)
2239,01 EUR/oz
  
+ 10,56 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,60 EUR/oz
  
- 0,05 EUR
cuba-car

Kuba ir unikāla valsts. Pat visizsmalcinātākajam tūristam Kubas sala vienmēr paliks kā skaistākais sapnis. Katrs solis liek elpai aizrauties, jo šī apbrīnojamā zeme pārsteidz ar savu vēsturi, savu atrašanās vietu, dabu un kultūru.

2016. gadā salu apmeklēja par 16% vairāk tūristu kā 2015. gadā. Šobrīd Kubā var novērot tūrisma „bumu“, kas nav pārsteigums, jo Kubu kā galamērķi izvēlas gan ģimenes ar bērniem, gan piedzīvojumu meklētāji, gan pāri, kas izvēlas eksotisku medusmēnesi, kā arī vientuļnieki, kas meklē vientulību harmonijā ar dabu.

Viennozīmīgi var atzīt, ka Kuba visvairāk piesaista mūsdienu jauniešus. Brīva, skaļa, jautra – Kuba ir radīta tiem, kuri nevar savu dzīvi iedomāties bez vētrainām ballītēm, dejām un visu veidu izklaidēm. Tie, kas ir pabijuši Kubā, ir vienisprātis – šeit gūtie iespaidi paliks uz mūžu.

Kubas valūta – peso

cuba-ratesBrīvības salā apgrozībā ir divas valūtas – Kubas peso (CUP) un Kubas konvertējamie peso (CUC), uz kuru banknotēm ir uzraksts convertibles. ASV dolārus, eiro un Lielbritānijas mārciņas var brīvi apmainīt valūtas maiņas punktos (vietējā valodā – Cambio De Moneda) vai apmaiņas namos (vietējā valodā tos sauc par – Cadeca-CAsa DE CAmbio). Konvertējot valūtu būs nepieciešams uzrādīt pasi. Jāatzīmē, ka jo tālāk no galvaspilsētas Havanas vai no lielāko pilsētu centra, jo ir grūtāk atrast valūtas maiņas punktu. Var būt arī tā, ka šis pakalpojumus vispār nav pieejams, tāpēc parūpējieties par nepieciešamo valūtu iepriekš.

Konvertējamo peso oficiālais valūtas kurss saglabājas 1USD=1CUC līmenī, reālā valūtas maiņas gadījumā kurss būs par 3-4% sliktāks. Eiro un mārciņu kurss atkarīgs no kursiem pasaules tirgū. Atsevišķās vietās var apmainīt arī Šveices frankus, Kanādas dolārus un Japānas jēnas. Jebkurā gadījumā, banknotēm, kuras vēlaties apmainīt, jābūt labā stāvoklī. Saburzītas, netīras, saplēstas, salīmētas, apzīmētas banknotes apmaiņai vienkārši netiks pieņemtas.

Pēc tam, kad esat saņēmis savus ilgi lolotos konvertējamos peso, nelielu daļu no tiem var samainīt pret „vietējiem“ peso. Kurss ir aptuveni 1CUC=25CUP.

Rodas jautājums – kāpēc kubiešiem ir nepieciešamas divas valūtas?

Kubiešu konvertējamie peso bija ieviesti 1994. gadā, aizvietojot sertifikātus, kuri atradās līdzās Kubas peso ar mērķi nosargāt valsts ekonomiku. Toties, 2013. gadā valsts lēma par labu valūtas sistēmas reformai un valūtas unifikācijai (vienotībai).

cuba-peso

Ja vēl 2010. gada sākumā par vietējiem peso vietējos veikalos varēja kaut ko iegādāties, un ar konvertējamiem peso varēja maksāt tikai tā saucamajos „valūtas veikalos“ un tikai tūristi, tad pēc valūtas reformas gan tūristi, gan vietējie iedzīvotāji var ievērojami vieglāk apmaksāt pirkumus dažādās vietās.

Kubas norēķinu īpatnības

Kāpēc tad mainīt konvertējamos peso uz vietējiem peso, ja visas preces tiek pārdotas tikai valūtu veikalos, un, ja vietējos veikalos kaut kas arī ir, tad neizskatās ēdams?

cuba-market

Jo tālāk no Havanas un citām tūristu vietām, jo mazāk konvertējamo peso ir apgrozībā. Vietējie iedzīvotāji algu saņem vietējos peso un, attiecīgi, tērē tikai tos. Kubieši ir viena no draudzīgākajām nācijām visā pasaulē un tūristus tie uztver, kā Indijā svētās govis, un ja tūristu aizvaino, var nonākt aiz restēm uz vairākiem gadiem. Tomēr, neskatoties uz to, neviens kubietis neatteiksies nopelnīt uz tūristu neuzmanības dēļ. Piemēram, ja nav vietējo peso, tad limonādes bundžiņa izmaksās nevis 10 CUP, bet 10 CUC, tas ir par 25 reizēm vairāk! To, kubieši, nevis no ļauna prāta, vienkārši algas ir mazas, citādi viņi visi ir labsirdīgi amigos.

Ja pajautāsiet kādam, kurš kādreiz ir bijis kā tūrists Kubā – vai viņš ir maksājis ar karti, tad atbildes vietā Jūs noteikti saņemsiet saldu smīniņu. Šajā valstī maksāt ar karti ir iespējams tikai viesnīcās un lielākajās automašīnu nomās. Tas arī viss. Kubā lieto tikai skaidru naudu, un, visticamāk, tas prasīs daudz laika, lai situācija krasi mainītos.

Par kubiešu delikatesēm, dzērieniem un kulinārijas prasmēm

Restorāni ir paredzēti tikai tūristiem. To uzreiz var pateikt pēc cenām. Vienmēr ir vērts iepazīsties ar ēdienkarti iepriekš, jo cenas var atšķirties pat vairākas reizes. Neskatoties uz brīnišķīgo klimatu, kur aug brangas govis, sivēni un jēri, kā arī no visām pusēm Kubu apskalo okeāns, kurā peld dažādas delikateses, vairums kubiešu neprot labi gatavot. Viņi var bez bēdu cept omārus līdz gumijas stāvoklim un izcept steiku vecā eļļā. Bagātīgu salātu vietā, kas varētu būt nākuši no dārzu un mežu veltēm, kuri dāvā ražu 2-3 reizes gadā, Jūs uz sava šķīvja saņemsiet tikai pa 2-3 tomātu un gurķu šķēlītēm. Lai būtu vieglāk uztvert – Kubas ēdienu varētu salīdzināt ar lētas ieskrietuves ēdienu.

cuba-food

Atsevišķa kulinārijas tēma – banāni. Kubiešiem ir desmitiem variantu tos garšīgi pagatavot, kā arī simtiem ēdienu, kuru receptēs tiek ietverti banāni. Tie tiek gan cepti, gan izmantoti kā sastāvdaļu deserta mērces pagatavošanai. Īpašā cieņā vietējiem iedzīvotājiem ir kafija ļoti stipra un neierasti salda. Viņi to bauda visas dienas garumā.

Picu var iegādāties par 5-15 CUC, steiku 10-25 CUC, zivi 10-30 CUC. Ja pastāv iespēja pagatavot sev ēdienu pašiem, tad vērts apmeklēt tirgu, kur katru dienu zemnieki un lopkopji atved svaigus produktus. Tieši tirgū Jums arī noderēs vietējā valūta, turklāt iztērēsiet desmitem reižu mazāk naudas. Kā arī būtu prātīgi pusdienlaikā pavērot vietējos iedzīvotājus, kurās vietās vairākums ietur maltīti. Tādās vietās bieži tiek tirgotas pat visai ēdamas maltītes par pieņemamām cenām. Tā, piemēram, par rīsiem ar pupiņām un ceptu cūkgaļas gabalu var samaksāt 15 – 20 CUP, un tas ir mazāk par 1 CUC vai 1 eiro.

Kam tīk rums vai ruma kokteiļi, tādi kā Cuba Libre (tikai dēļ nosaukuma vien ir vērts to nobaudīt šī kokteiļa dzimtenē) vai Pina Colada īstā kokosriekstā ar dabiskām izejvielām, tad brīvības sala ir īsta paradīze. Par neskaidras izcelsmes litru ruma no Jums palūgs līdz vienam konvertējamam peso, bet populāra zīmola ruma cena var svārstīties 5 – 15 CUC robežās atkarībā no tā izturēšanas ilguma. Ir arī īpašas raritātes, 75 – 80 gadus pudelēs izturēts rums, kas maksās vairākus tūkstošus. Labi pazīstama ražotāja Coca-Cola bundža 330 ml var izmaksāt arī 2 CUC, taču vietējā veikalā un vietēja izlējuma cena ir 10 CUP jeb 0.4 CUC.

cuba-people

Dzeramnauda

Teorētiski Kubas restorānos parasti ir pieņemts atstāt dzeramnaudu 10% apmērā no pasūtījuma summas. Praktiski dzeramnaudu labāk dot personīgi viesmīlim rokās tik daudz, cik šķiet piemēroti un vajadzīgi. Kubas iedzīvotāji ir tik neizlutināti, ka priecāsies saņemt jebkādu dāvanu no Jums. Piemēram, ja bērniem uzdāvināsiet mazu flomasteru paciņu no Latvijas, Jūs viņu acīs kļūsiet par pasaku tēlu, ko var pielīdzināt Santa Klausam.

Drošība un ieteikumi

Smēķēšana sabiedriskās vietās ir oficiāli aizliegta, bet, atrodoties Kubā, par to nemaz nevar nojaust.

Nav ieteicams dot naudu ubagiem, jo tas ir aizliegts ar likumu.

Sargieties no Kubas saules – apdegumus var iegūt pat mākoņainā laikā. Izmantojiet saules aizsargkrēmus un galvassegas.

Esiet uzmanīgs peldoties – jūrā viegli savainoties ar jūras ezi vai asu koralli. Ārkārtīgi bīstamas var būt medūzas.

cuba-beach

Ja plānojat apmeklēt šo brīvības salu, Jums būtu nepieciešams zināt arī dažas kubiešu tradīcijas. Lai neaizvainotu labsirdīgu kubieti, nekad nedrīkst atteikties no piedāvājuma iedzert vai pavakariņot. Vēlams sarunā lietot īpašus izteicienus, kā, piemēram, mi amor, mi corazon – sarunā ar sievieti vai amigo, viejo – sarunā ar vīrieti.

Kubā ir aizliegts fotografēt rūpnieciskās ēkas un militāro tehniku, tomēr pašiem kubiešiem ļoti patīk pozēt. Tomēr, pirms uzņemt fotogrāfiju ar vietējo iedzīvotāju, viņam ir jāpalūdz atļauja.

Ne par kādām EIRO 5 vai 6 standartiem attiecībā uz kaitīgu gāzu izmešiem Kubā neviens nav pat īsti dzirdējis. Apmaiņā pret to, Jūs saņemsiet iespēju uzņemt neskaitāmas fotogrāfijas ar 1950-60-to gadu mašīnām, kuras joprojām brauc pa ielām un no izpūtējiem tām kūp zili dūmi. Ar šādām automašīnām ir iespēja arī izbraukt, tomēr cenas var atšķirties no 10-25 CUC stundā līdz pat 150-250 CUC dienā.

Kopsavilkums

Tiem, kas vēlas pagūt apskatīt īstu Kubu, būtu vērts pasteigties. Šobrīd vairāki viesnīcu tīkli jau ir atvēruši tur savas durvis vai arī pašreiz tiek slietas uz pamatiem. Ņemot vērā pieaugošo tūristu pieplūdumu, drīz Kuba var kļūt par vienkāršu tūristu galamērķi bez savas īpašās rozīnītes.

Dodieties uz Kubu ar skaidru naudu, ņemot līdzi eiro, ASV dolārus vai mārciņas. Ir vērts pieminēt, ka nevis veikalos, bet pie privātajiem tirgotājiem tomēr ir iespēja norēķināties valūtā. Šeit ideāli noderēs mazie dolāri ar nominālu: 1, 2, 5 USD.

Visās Tavex filiālēs Jums ir iespēja iegādāties dolārus nelielos nominālos. Ja jāizvēlas starp to, kuru no valūtām ņemt līdzi, tad viennozīmīgi ņemiet līdzi to valūtu, kas Jums ir pieejama, jo uz vietas katru no šīm valūtām maina pēc vienlīdz labiem kursiem.

Zelta cena (XAU-EUR)
2239,01 EUR/oz
  
+ 10,56 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
26,60 EUR/oz
  
- 0,05 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī