fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kā iegādāties zeltu, ja vēlos ieguldīt vien 100 EUR?

Zelta cena (XAU-EUR)
2206,16 EUR/oz
  
+ 12,81 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
28,22 EUR/oz
  
- 0,26 EUR
ka-nopirkt-zeltu

Tavex Latvia dīlinga departamenta vadītājs Jānis Astičs atbildēja uz portāla Investoru Klubs uzdotajiem jautajumiem rubrikā “Lindas jautājums” par to, kā praksē notiek zelta iegāde. Kur var nopirkt zeltu? Par kādu summu iesācējs var iegādāties zeltu? Kādi ir zelta veidi? Un kā galu galā zeltu var pārdot?


Kādas ir manas iespējas iegādāties zeltu?

Pastāv 2 veidi, kā iegādāties zeltu:

  1. Fiziskais zelts monētās vai stieņos – zelts, kas piederēs tikai tev un nerādīs papildu riskus, kuri ir saistīti ar darījumā iesaistīto trešo pušu lēmumiem. Tas nozīmē, ka fiziskā zelta pārvaldīšana nav atkarīga no kādas finanšu iestādes un tās lēmumiem, zelta stienis vai monēta tiek izsniegta tev darījuma laikā, un tu esi faktiskais zelta īpašnieks. Investīciju zelts netiek aplikts ar PVN.
  2. “Papīra” zelts (paper gold) – šajā kategorijā tiek ietverti aktīvi, kuri daļēji atspoguļo zelta cenu, bet visbiežāk nesatur zeltu tiešā nozīmē. Tie ir:
  • Uz zelta balstīti kopfondi, kuri iegulda ar zeltu saistītos aktīvos, piemēram, zelta ieguves uzņēmumu akcijās, ETF un fiziskajā zeltā.
  • Zelta ieguves uzņēmumu akcijas.
  • Zelta fjūčeri ir līgumi par zelta pirkšanu vai pārdošanu noteiktā datumā un par cenu nākotnē.
  • Dažas kriptovalūtas platformas piedāvā digitālos aktīvus, kas tiek nodrošināti ar fizisko zeltu.

Ar ko būtiski atšķiras fiziskais zelts no “papīra” zelta?

Visbiežāk dārgmetālus, tai skaitā arī zeltu, izvēlas investīciju portfeļa diversificēšanai. Runājot par diversificēšanu, ir jāmin ne tikai potenciāls mazāk zaudēt/vairāk nopelnīt, bet arī pārvaldīšanas risku diversificēšana. Izvēloties investēt zelta monētās vai stieņos, cilvēks iegūst tos savā īpašumā, savukārt “papīra” zelta gadījumā tiesības saņemt fizisko zeltu investoram visbiežāk nemaz nav, līdz ar to arī trešās puses pārvaldīšanas risks netiek izslēgts. Kā piemēru var minēt zelta ETF, kura rezultāti lielā mērā ir atkarīgi nevis tikai no zelta cenas, bet arī no tā pārvaldītāja, fonda pārvaldes stratēģijas, reģiona, kurā tiek veiktas investīcijas, kā arī vispārējiem finanšu tirgus apstākļiem.

Populārs ir viedoklis, ka trešā persona pārvaldīs investīcijas labāk, nekā to darītu cilvēks patstāvīgi. Un noteiktos scenārijos tā ir taisnība. Attiecībā par dārgmetāliem – fiziskā zelta priekšrocība ir neatkarība un patstāvīgums lēmumu pieņemšanā. Cilvēkam, kurš sper pirmos soļus investīciju pasaulē, fiziskais zelts ir patiesi vienkāršs un izprotams veids, kā ieguldīt zeltā. Investīciju dārgmetālu tirgotāji visbiežāk arī uzstāj, ka fiziskie dārgmetāli stieņos vai monētās ir vienkāršākais veids kā cilvēks var ieguldīt dārgmetālos.

Tikai fiziskā zelta gadījumā zelts tev patiesi piederēs.

Ir taisnība, ka pastāv arī pilnībā ar zeltu segti ETF (fondam ir tik daudz zelta krājumos, cik tas pārdod). Fondam zelts var piederēt, taču ne tev. Vai tev būs tiesības saņemt zeltu ar piegādi, ja fonds nonāks finanšu grūtībās? Nē, nebūs. Un visbiežāk noguldījumu garantijas šeit arī nestrādās. Tas ir jāapzinās kā viens no riskiem.

Fiziskā zelta iegādes procesu pēc sarežģītības līmeņa var salīdzināt ar… preces iegādi kādā veikalā vai internetveikalā.

Pasūti vietnē ar piegādi uz mājām, un pāris dienu laikā saņem savu pasūtīto zelta stieni vai monētu. Gadījumā, ja izvēlēsies pirkumu veikt tirgotāja veikalā klātienē, zelta stieni vai monētu saņemsi uzreiz. Vēlāk zeltu varēsi pārdot tad, kad uzskatīsi to par nepieciešamu, un saņemt naudu nekavējoties skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu. Turklāt veikt pārdošanu varēsi ne tikai pie tirgotāja, kur esi to iegādājies, var izvēlēties arī citu uzpircēju. Latvijā tādi ir vismaz 5, kaut gan Latvijā fiziskais zelts ir guvis patiesu popularitāti kā alternatīvs investēšanas veids vien pēdējos gados. Zeltu varēsi pārdot arī ārpus mītnes zemes, apmainot to pret tās valsts valūtu, kurā atrodies, bez papildu izmaksām. Ļoti vienkārša darījuma veikšana un iespēja izvēlēties sadarbības partneri ne tikai iegādes brīdī, bet arī pārdošanas brīdī, ideāls salikums tiem, kuri sper pirmos soļus investīciju pasaulē.

Vai zeltā var ieguldīt arī, piemēram, 100 eiro?

Lai gan lielāku ieguldījumu summu gadījumā darījumi būs izdevīgāki, jo uzcenojums zelta produktiem būs zemāks, fiziskajā zeltā var ieguldīt pat mazāk par 100 EUR.

Arī papīra zeltā ir iespējams ieguldīt 100 EUR. Piemēram, ir iespējams iegādāties ETF, kas seko zelta cenai, daļas par pašreizējo tirgus cenu. Tāpat ar mazu starta kapitālu var ieguldīt arī ar zeltu nodrošinātā kriptovalūtā, taču tas būtu atkarīgs no kriptovalūtas pašreizējās tirgus cenas, kā arī no platformas minimālajām investīciju prasībām.

Kādas ir iegādes un pārdošanas izmaksas? Vai ir kādas periodiskas pārvaldīšanas izmaksas?

Fiziskā zelta gadījumā izmaksas ir atkarīgas no ieguldījuma summas – jo lielāka summa, jo mazāks uzcenojums tirgus cenai. Piemēram, zem 100 EUR var iegādāties 1 gramu 999,9 proves zelta stieni, kura cena šobrīd ir ap 64 EUR un atpirkšanas cena ir nedaudz zem 60 EUR. Tas nozīmē, ka šī brīža risks ir vien 5 EUR.

Izvēle #1
Zelta stienis Tavex - 1 grams Ir noliktavā

1 grama "Tavex" zelta stieņi

Pārdodam 1+ 80,49 € 74.74 74,74 80.49 80,49 80.14 80,14 79.79 79,79 79.08 79,08
Pārdodam 30+ 79,08 € 74.74 74,74 80.49 80,49 80.14 80,14 79.79 79,79 79.08 79,08
Mēs pērkam 74,74
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

Lielākām summām ir jārēķinās ar starpību starp pirkšanu un pārdošanu ap 1,5-3%. Nekādas papildu izmaksas fiziskais zelts nerada, un uzskats par fiziskā zelta sarežģītu turēšanu, papildu izmaksām par glabāšanu ir stipri pārspīlēts. 1 kg zelta, kas šobrīd maksā ap 57 000 EUR, pēc apjoma nav lielāks par mobilo telefonu. Visbiežāk cilvēki iegādāto zeltu glabā patstāvīgi, lieki nemaksājot par individuālo seifu izmantošanu, kā arī neveic zelta apdrošināšanu. Jāmin, ka patstāvīgajā glabāšanā svarīgākais ir saglabāt diskrētumu, nevis stāstīt visiem draugiem un paziņām, ka esi lepns fiziskā zelta īpašnieks.

Ieguldot papīra zeltā, jārēķinās ar brokeru komisijām, pārvaldīšanas maksām, kā arī citām netiešām izmaksām, kuras var rasties darījuma rezultātā. Uzzināt par potenciālām izmaksām visbiežāk var atrast savas bankas cenrādī. Papildus izmaksas papīra zelta gadījumā ir jāmeklē, piemēram, finanšu instrumenta informācijas dokumentā.

Šajā tabulā ir apkopotas vidējās izmaksas, kas var rasties, ieguldot zelta ETF (aprēķins ir veikts, par pamatu ņemot Latvijas lielāko kredītiestāžu/brokeru piedāvājumus uz 20.01.2023):

Izdevumu/komisijas maksas nosaukums Vidējais izdevumu apmērs, izteikts % vai eiro
ETF iegāde 0.25%, min. 10-15 EUR par darījumu
ETF pārvaldīšanas komisija (fonda komisija, informācija par komisijas apmēru jāmeklē ETF informācijas dokumentā) 0-1% gadā no ETF vērtības
ETF glabāšana, ikmēneša maksa (brokera komisija) 0.12-0.24% gadā no ETF vērtības
ETF pārdošanas rīkojuma iesniegums (ETF pārdošana) 0.25%, min. 10-15 EUR par darījumu
Netiešās izmaksas gadījumā, ja ir nepieciešams veikt valūtas konvertāciju ETF iegādei Ap 2.5% no summas par katru konvertāciju

Pieņemot, ka zelts ir ilgtermiņa ieguldījums, jārēķinās, ka ETF gadījumā ieguldījums 100 EUR apmērā 5 gadu garumā veidos ap 5 EUR netiešās izmaksas (skatīt tabulu augstāk), kā arī 20-30 EUR izdevumus, ko veidos bankas komisijas maksas par ETF iegādi un pārdošanu. Papildu izmaksas ap 5% apmērā no ieguldītās summas veidos valūtas konvertācijas izmaksas gadījumā, ja ETF tiek kotēts citā valūtā, nevis eiro. Ja aprēķināt visas papīra zelta iegādes un pārvaldīšanas izmaksas kopā, kā arī atcerēties, ka zelts ir ilgtermiņa ieguldījums, nereti var izveidoties situācija, ka iegādāties fizisko zeltu ir pat izdevīgāk kā ETF.

Vai pērkot saņemšu gabaliņu zelta un nesīšu to mājās?

Fiziskā zelta gadījumā tu patiešām darījuma laikā saņem zeltu – monētu vai stieni un dodies prom. Lai saglabātu drošības sajūtu un maksimālu anonimitāti, zelta tirgotājs neuzdos jautājumu par to, kur izvēlēsies glabāt zeltu. Vislabākā rekomendācija fiziskā zelta glabāšanai nav individuālā seifa izvēle, bet “investīciju ekshibicionisma” neesamība. Tieši prakse dalīties ar informāciju, ka tev pieder fiziskais zelts, var radīt drošības risku.

Vai tu spētu paslēpt 2 eiro monētu tā, lai neviens to neatrod (tieši šāda izmēra zelta monētas vērtība ir aptuveni 2000 EUR)?

Ja tava atbilde ir “Spētu gan!”, tad arī zeltu uzglabāt patstāvīgi un bez papildu izmaksām tev noteikti izdosies.

Papīra zelta iegādes gadījumā zelts visbiežāk tev nepiederēs pat teorētiski.

Cik daudz zelta pirkt iesācējam?

Pasaules Zelta Padomes (World Gold Council) 2021. gadā veiktais pētījums liecina, ka investīciju portfelis, kas satur 10% zelta, spēj performēt labāk un krīzes brīžos samazināt akciju tirgu negatīvo svārstību rezultātā radušos mīnusus.

SP500-DJ

Šajā attēlā ļoti uzskatāmi var redzēt, kā zelts sāk spīdēt spožāk recesijas un ģeopolitiskā riska brīdī. Tieši šī iemesla dēļ zeltu parasti dēvē par miera ostu. Zelts ir aktīvs, kas finanšu vētru apstākļos vēsturiski spēja amortizēt nepatīkamus mīnusus, ko portfelī veido citi aktīvi, kuri saistīti ar akciju tirgu.

To patiešām var redzēt tagad, krīzes situācijā, kad zelta rezultāti priecē zelta īpašniekus. Akciju tirgus “zvaigžņu” periodā zelts ieņem sānu trendu un kalpo kā stabilitātes garants tavā investīciju portfelī, kamēr fondi un akcijas nodrošina patīkamu peļņu.

Kur reāli var nopirkt zeltu?

Fizisko zeltu ir ieteicams iegādāties pie oficiāliem investīciju zelta ražotāju/kaltuvju dīleriem. Šādā veidā tu tiksi pie garantēti autentiska zelta, kuram nākotnē būs augsta likviditāte ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Profesionāls tirgotājs spēs kvalitatīvi konsultēt par jautājumiem, kuri tevi interesē gan iegādes brīdī, gan zelta atpirkšanas darījuma laikā.

Par papīra zelta iegādi ir vērts interesēties savā bankā. Visbiežāk tev būs nepieciešams atvērt investīcijām paredzētu kontu vai izveidot profilu speciālā bankas veidotā platformā.

Kā vēlāk es varēšu pārdot zeltu?

Fiziskā zelta gadījumā tu varēsi pārdot zeltu tam pašam tirgotājam, pie kura zelts tika iegādāts, vai arī jebkur citur, ja uzskatīsi to par nepieciešamo. Fiziskā zelta teorētiskās priekšrocības 2022. gadā praksē ir izjutuši Ukrainas iedzīvotāji, kuriem pavasarī kādu laiku bija noteikti ierobežojumi savas naudas izņemšanai no kontiem. Tie, kuriem bija fiziskais zelts monētās vai stieņos, to varēja izvest no valsts un realizēt gan Latvijā, gan citur Eiropā, tādā veidā saņemot tik ļoti nepieciešamos finanšu līdzekļus dzīves sākumam ārpus savas dzimtenes. Lieki piebilst, ka mobilitāte un spēja brīvi pārvietot fizisko zeltu bez jebkādiem ierobežojumiem no trešās puses ir viens no fiziskā zelta būtiskākajiem plusiem.

Vēl viena no priekšrocībām – zelts spēj amortizēt valūtu svārstību riskus.

To ir izjutuši gan Lielbritānijas iedzīvotāji Brexit laikā, kad mārciņa piedzīvoja strauju vērtības kritumu, gan Ukrainas iedzīvotāji pērn, kad gada laikā zelta cena Ukrainas grivnās pieauga gandrīz par 35%.

Papīra zelta pārdošana parasti ir process, kas ir līdzīgs jebkura cita ieguldījuma pārdošanai. ETF gadījumā persona var pārdot savas daļas, izmantojot savu brokeru – tāpat kā tas notiktu jebkuru citu akciju pārdošanas gadījumā. Tiek veidots rīkojums ETF pārdošanai pēc sev vēlamās cenas un, tiklīdz biržā būs investors, kurš ir gatavs iegādāties tavas ETF daļas par norādīto cenu, darījums notiek un vidēji pēc 3 darba dienām pārdošanas darījumā saņemtie līdzekļi nonāks tavā kontā. Cilvēkiem, kuri pozitīvi raugās uz notikumiem pasaulē un atmet jebkādas domas par ģeopolitiskiem un trešās puses izraisītiem riskiem, visbiežāk būs piemērots papīra zelts kā investīciju portfeļa diversifikators.

_____________________

Avots
Raksts tapis sadarbībā ar portālu “Investoru Klubs” Lindas jautājums: Kā nopirkt zeltu?

Atruna
Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:

  • Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
  • Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
  • Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
  • Finanšu koncerns Tavex Group ir vienīgais oficiālais investīciju zelta rūpnīcu Valcambi SA, PAMP SuisseThe Perth MintThe Royal MintAustrian Mint un Rand Refinery pārstāvis Baltijas valstīs un Skandināvijā.

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī