Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kāda ir atšķirība starp fizisko un papīra zeltu?

Zelta cena (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 48,42 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,57 EUR
zelta ETF

Vai esat nolēmis papildināt savu investīciju portfeli ar zeltu, bet nezināt, ko pirkt – fizisko vai “papīra” zeltu? Izstāstīsim par galvenajām atšķirībām – iespējams, tas palīdzēs jums izdarīt izvēli.

Papīra zelts

Dažiem papīra zelts var šķist vienkāršāks zelta iegādes veids, savukārt citi to uzskata par riskantāku aktīvu, kas bieži vien netiek nodrošināts ar fizisko zeltu.

Papīra zelts ir visaptverošs termins dažādu veidu ar zeltu saistītiem aktīviem, kas atspoguļo zelta tirgus cenu, bet paši par zeltu netiek uzskatīti.

Citiem vārdiem sakot, papīra zelta gadījumā jums faktiski nepieder fiziskais metāls. Varētu teikt, ka tas ir zelta nodrošinājuma solījums.

Pastāv trīs galvenie papīra zelta veidi: biržas investīciju fondi (ETF), zelta fjūčeri un zelta sertifikāti.

etf zelts papīra zelts

Biržas investīciju fondi (ETF)

Zelta ETF ir preču fondi, kas darbojas un tirgojas kā atsevišķas akcijas. Ar zeltu nodrošināti ETF sniedz investoriem iespēju ieguldīt zeltā, nepērkot fizisko metālu.

ETF ir zelta daļas, kas pieder fondam, taču tikai daži fondi faktiski glabā vai viņiem pieder fiziskais zelts. Tas nozīmē, ka pat pārdodot zelta ETF, jums netiks izsniegts fiziskais zelts. Tā vietā jūs saņemsiet naudas ekvivalentu. ETF parasti tiek tirgoti ar tiešsaistes brokeru un brokeru-dīleru starpniecību, kuri iekasē noteiktu komisijas maksu par darījumu noslēgšanu.

Zelta fjūčeri

Zelta fjūčeri (nākotnes līgumi) ir finanšu līgums starp investoru un pārdevēju, kurā investors piekrīt pirkt noteiktu daudzumu zelta par iepriekš noteiktu cenu un datumu. Zelta fjūčeru pirkšana nenozīmē, ka jūs faktiski nekavējoties pārņemat īpašumā fizisko aktīvu. Drīzāk fjūčers piešķir pircējam tiesības saņemt dārgmetālu nākotnē.

Zelta sertifikāti

Iespējams, mūsdienās visnepopulārākais papīra zelta veids, lai gan tie joprojām pastāv.

Sertifikāts kalpo par pierādījumu tam, ka jums ir noteikts zelta daudzums, kas parasti tiek glabāts zelta sertifikātu izdevējiestādes drošajā glabātuvē.

Piemēram, The Perth Mint rafinēšanas rūpnīca piedāvā sertifikātu pakalpojumu.

etf papīra zelts

Priekšrocības investējot papīra zeltā

Patiešām, papīra zeltam ir vairākas priekšrocības, kas dažiem investoriem var šķist pievilcīgas:

  1. Likviditāte: Zelta ETF var diezgan viegli pārvērst naudā ar brokera starpniecību.
    Tie parasti tiek tirgoti vērstpapīru tirdzniecības platformās, un jūs varat veikt darījumu jebkurā brīdī tirdzniecības stundu ietvaros.
  2. Pieejamība: Zelta ETF var ieguldīt gandrīz jebkuru naudas summu. Minimālais ieguldījumu limits ir 1 vienība, kas atbilst 1 g zelta.
  3. Bez piegādes maksas: izmantojot papīra zeltu, jūs nemaksājat komisiju par zelta piegādi, sedzat tikai tās izmaksas, ko brokeris iekasē par darījumu. Tāpat ir ar glabāšanu – ETF neprasa papildu glabāšanas izmaksas, jo, tāpat kā akcijas, tās pērk biržā.
  4. Relatīvā drošība: atšķirībā no fiziskā dārgmetāla zelta ETF pastāv tikai digitālā formā. Tomēr šī digitālā forma var arī padarīt tos neaizsargātus pret servera problēmām vai kiberuzbrukumiem.

Kādi ir papīra zelta riski?

  1. Darījuma partnera risks: šis ir viens no visizplatītākajiem riskiem, kas parasti ir saistīts ar papīra zeltu. Uzņēmums vai brokeris, kas ir atbildīgs par jūsu ETF, var bankrotēt vai nepildīt saistības, nepareizi atspoguļojot sava portfeļa patieso stāvokli. Jūs nevarat droši zināt par uzņēmuma stāvokli.
  2. Jums patiesībā nepieder zelts: organizācijai, kas jums pārdeva ETF, var piederēt tikai daļa no jūsu fiziskā īpašuma vērtības vai arī tās var nemaz nebūt. Piemērs: ja pārāk daudz investoru vēlas konvertēt savu papīra zeltu pret fizisko, taču fondam, kas viņiem to pārdeva, visticamāk, nebūs pietiekami daudz fiziskā zelta, lai tos izsniegtu. Vēl viens iespējamais variants – fondam pieder lieli stieņi, kas sver 400 unces, bet jums pieder, teiksim, 10 unces – jūs varat iegūt zeltu tikai tad, ja izpirksiet visu stieni kopumā (atlikušās 390 unces, kas šobrīd ir vairāk nekā 600 tūkstoši eiro).
  3. ETF izsekošanas kļūda: neliela izsekošanas kļūda ir dabiska jebkuram ETF produktam, taču tā var radīt arī negaidītus ienākumus vai zaudējumus.
  4. Volatilitāte: zelta fjūčeru tirgus var būt diezgan nepastāvīgs, daļēji zelta nākotnes līgumu aktīvu spekulatīvā rakstura dēļ. Tas būtībā nozīmē, ka, ja ir iespēja nopelnīt $ 2000, pastāv arī iespēja tos zaudēt.

fiziskais zelts

Vai fiziskais zelts ir labāks ieguldījums nekā papīra zelts?

Nepieredzējušam investoram papīra zelts un fiziskais zelts var šķist līdzīgi finanšu instrumenti, taču patiesībā tie ir ļoti atšķirīgi.

Papīra zelta atbalstītāji mēdz izcelt vairākus riskus, kas saistīti ar investīcijām fiziskajā zeltā – tēriņus un riskus, kas saistīti ar zelta glabāšanu, kā arī grūtības un izdevumus, kas saistīti ar tālākpārdošanu. Patiesībā šie riski ir stipri pārspīlēti.

Ir virkne nozīmīgu faktoru, kas padara fizisku dārgmetālu par daudz drošāku ieguldījumu nekā papīra zelts:

  1. Nav darījuma partnera riska: izmantojot fizisko zeltu, jums nav jāpaļaujas uz to, ka jūsu īpašums piederēs kādai trešajai pusei vai uzņēmumam, kas solīs to kādreiz jums piegādāt. Neatkarīgi no tā, vai izvēlaties to glabāt mājās vai privātā glabātuvē, īpašumtiesības pieder Jums.
  2. Vērtība: atšķirībā no papīra zelta, fiat valūtām, akcijām, obligācijām vai ieguldījumu fondiem fiziskais zelts ir materiāls aktīvs ar patieso vērtību, kas nevar būt pielīdzināms nullei. Turklāt, ja jums pieder zelta monēta vai stienis, tas nozīmē, ka jums pieder fizisks produkts, kam ir vērtība gan kā ieguldījumam, gan kā valūtai.
  3. Uzticama aizsardzība pret ekonomikas lejupslīdi: fiziski dārgmetāli vienmēr tiek uzskatīti par aizsardzību pret ekonomisku un sociālu lejupslīdi, piemēram, pret monetārās sistēmas sabrukumu. Mēs nesakām, ka tas notiks tuvākajā laikā, taču krīzes laika apstākļos būs daudz vieglāk pārdot nelielu ieguldījumu monētu vai dārgmetālu nekā ETF.
  4. Augsta likviditāte: fiziskā zelta realizācijas sarežģītība ir ārkārtīgi pārvērtēta. Zelts kā metāls ir ļoti kompakts. Piemēram, 100 grami zelta aizņems nedaudz vairāk vietas nekā Jūsu bankas karte un tas nozīmē, ka šādu apjomu nebūs grūti noslēpt pat mājās.

Secinājums

Tas, vai pirkt papīra zeltu vai nē, lielā mērā ir atkarīgs no jūsu ieguldījumu mērķiem un stratēģijas.

Ja esat pieredzējis investors, kurš meklē īstermiņa dalības iespējas zelta tirgū un esat gatavs uzņemties riskus, ko rada iespējama lielāka volatilitāte un darījuma partneri, papīra zelts var būt jūsu izvēle. Tomēr, ja vēlaties pēc iespējas izvairīties no riska un pārliecināties, ka jūsu ieguldījumi ir aizsargāti, pieder tikai jums un tie saglabās savu vērtību ilgtermiņā, tad labākā izvēle būtu fiziskais zelts.

Vai arī, ja vēlaties diversificēt savu portfeli, varat ieguldīt gan fiziskajā, gan papīra zeltā. Lai gan tas var palīdzēt jums īslaicīgi ienākt zelta tirgū, ar papīra zeltu saistītie iespējamie riski var radīt gan lielus ienākumus, gan lielus zaudējumus. Tāpēc viens no veidiem, kā pasargāt sevi no šāda riska, ir šo riskantāko ieguldījumu hedžēšana ar stabilāku un drošāku aktīvu, piemēram, fizisko zeltu.

Krīzes periodos vairākkārt esam novērojuši zelta tirgus noslāņošanos fiziskajā un “papīrā”, kurā fiziskajam zeltam bija ievērojami lielāka vērtība.

Izvēle #1
Zelta stienis Tavex - 1 grams Ir noliktavā

1 grama "Tavex" zelta stieņi

Pārdodam 1+ 90,10 € 82.7 82,70 90.1 90,10 89.77 89,77 89.61 89,61 89.27 89,27
Pārdodam 30+ 89,27 € 82.7 82,70 90.1 90,10 89.77 89,77 89.61 89,61 89.27 89,27
Mēs pērkam 82,70
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

______________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2521,67 EUR/oz
  
- 48,42 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,08 EUR/oz
  
- 0,57 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī