fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kāda ir Honkonga Pavasara gaidīšanas svētkos? Interesantākie atklājumi par Honkongas naudu.

Publicējis Tavex sadaļā Aktualitātes ceļotājiem 16.04.2018
Zelta cena (XAU-EUR)
1986,91 EUR/oz
  
+ 14,84 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
23,09 EUR/oz
  
+ 0,13 EUR
HK New Year

Pavasaris Latvijā ir atnācis, par ko liecina siltie saules stari aiz loga un uzziedējušās sniegpulkstenītes dārzā. Lai arī cik skumji nebūtu, bet mūsdienās Latvijā pavasara gaidīšanas svētkus vairs nesvin. Tomēr, ja paskatāmies mazliet nesenā pagātnē, tad mūsu senči februāra beigās, marta sākumā tradiconāli svinēja pavasara saulgriežus jeb Meteņus. Meteņdienā gatavoja cūkas galvu un plāceņus, gāja ķekatās un brauca ciemos. Tomēr šis stāsts nebūs par Latviju, bet gan par Pavasara gaidīšanas svētkiem Honkongā jeb Ķīniešu Jaunā gada svinībām.

Man paveicās un saņēmu uzaicinājumu sagaidīt Ķīniešu Jauno gadu Honkongā. Tas noteikti var notikt tikai vienreiz un man tā gadījās, tāpēc no tik vilinoša piedāvājuma nevarēju atteikties. Pabūt skaistajā Honkongā pašā krāšņākajā laikā – tās emocijas nav iespējams aprakstīt dažos vārdos…

Pirmssvētku drudzis un ziedi katrā mājā par godu pavasara atnākšanai

Arī Honkongā, tāpat kā pie mums Latvijā, pirms svētkiem ir jūtama pamatīga rosība un cilvēku aktivitāte. Dažas dienas pirms Jaunā gada cilvēki tīra savas mājas, lai atbrīvotos no visa vecā un būtu atvērti jaunajam. Tā kā Ķīniešu Jaunais gads simboliski iezīmē pavasara atnākšanu, visi honkongieši pērk svaigus ziedus un izvieto tos mājās.

HK-ziedi

Izrotāto ielu krāšņums – veiksmes vēlējumu aploksnes un dekoratīvie mandarīnu koki

Tik skaista Honkonga, šķiet, ir tikai Pavasara gaidīšanas svētkos! Ielas tiek rotātas ar dažādām dekorācijām. Gandrīz pie katras viesnīcas, veikala un uzņēmuma durvīm ir izvietoti dekoratīvi mandarīnu kociņi uz kuriem uzkārtas sarkana toņa aploksnes ar veiksmes, laimes vai veselību apzīmējošiem hieroglifiem vai laimes dieviem virsū. Lai cik kārdinoši izskatās mazie mandarīni, tie, diemžēl, nav ēdami. Pilsētas ielas tiek rotātas arī ar sarkaniem lukturiem, pūķiem, virtenēm un citiem rotājumiem, lai svinīgi uzņemtu Jauno gadu.

HK-Pavasara-dieviete

Pavasara Dieviete un Laimes Dievs Honkongas ielās.

HK-lee-tung-laternas

Krāšņā Lee Tung avēnija izrotāta ar sarkaniem lukturiem visas ielas garumā, rada īpašu noskaņu.

Šķiet, noformējuma atribūtu nevar būt par daudz, jo katram ir sava simboliskā nozīme.

HK-dragon

Vairākos veikalos bija redzamas arī pūķu dejas – kas ir ļoti sena tradīcija. Honkongieši tic, ka bungu troksnis, salūts un pūķu dejas padzen ļaunos garus un nākamajā gadā nes veiksmi. Man gan neizdevās redzēt slaveno Ķīniešu Jaunā gada salūtu, jo šogad salūts Honkongā tika atcelts. Tā vietā Honkongas valdība izsludināja sēras, lai pieminētu, īsi pirms Jaunā gada notikušās, autobusa traģēdijas upurus, kur, apgāžoties divstāvu autobusam, tika zaudētas 19 cilvēku dzīvības un ievainoti vēl 66 cilvēki.

Radu apciemošana ir svarīgākā tradīcija Ķīniešu Jaunajā gadā

Pirmajā Jaunā gada dienā ķīnieši dodas ciemos pie pašiem tuvākajiem radiem, nesot svaigus augļus, kā ciema kukuli, un simboliski dāvinot sarkanas aploksnītes ar naudu (par šo tradīciju plašāk aprakstīts zemāk). Radi kopā pie apaļā galda ēd dažādus tradicionālos svētku ēdienus un ķīniešu brokastis, runājoties par to, kā katram veicies. Otrajā dienā ķīnieši dodas ciemos pie nākošajiem tuvākajiem radiem, trešajā dienā pie citiem radiem, tā turpinot, līdz visi radi apciemoti. Šī nu gan ir ļoti sirsnīga tradīcija, ņemot vērā mūsdienu elektronisko vidi, kad satikšanās klātienē bieži vien tiek aizvietota ar komunikāciju elektroniskajā vidē. Varbūt ir laiks satikt savus sen neredzētos radiņus? ?

Mani interesantākie atklājumi par naudu Honkongā

Tā kā darba ikdienā es sastopos ar skaidru naudu, tad bija ļoti interesanti uzzināt arī kaut ko vairāk par Honkongas valūtu – honkongas dolāriem.

1. Vietējiem patīk skaidra nauda. Iemesli dažādi – komisijas maksas norēķiniem ar karti, izplatīta ēšana ielās un mazajos restorānos, kā arī citas tradīcijas.

Honkongas dolārs ir viena no visvairāk konvertētajām valūtām pasaulē. Pilsēta ir augsti attīstīta, tomēr liela daļa vietējo lieto skaidru naudu, jo tā ir lētāk un ērtāk.

Kā viens no iemesliem ir tas, ka mazie veikali un restorāni mēdz pievienot komisijas maksu norēķiniem ar karti. Pozitīvi ir tas, ka pirms darījuma ar karti tiku brīdināta par 3% komisijas maksas pievienošanu summai, attiecīgi varēju atteikt kartes darījumu un veikt to skaidrā naudā bez komisijas.

Ķīnieši ir steidzīgi un darbīgi kā skudriņas, tāpēc viens no iemesliem skaidrās naudas popularitātei ir izplatītā ēšana ielās. Centrā gandrīz uz katras ielas ir atrodamas mazas ieskrietuvītes, ielu namiņi un būdiņas ar visdažādākajiem ķīniešu ielu ēdieniem. Jums tie noteikti ir jānobauda, jo tie ir neticami gardi un arī samērā lēti.

hk-food

Arī tirgus nav izņēmums un norēķini tiek pieņemti tikai honkongas dolāros skaidrā naudā. Šeit gan biežāk jāsastopas ar to, ka vecākā paaudze mazāk zina un lieto angļu valodu, tomēr zīmju valoda ar pirkstiem ir starptautiska visā pasaulē.

hk-tirgus

2. Honkongas dolāra mazākā naudas vienība 10 centi ir vien 1 eiro centa vērtībā, tāpēc īsti par šo monētu neko neizdosies nopirkt. Uzkrātās monētas var izmantot tramvajos, lai samaksātu par biļeti. Interesanti, ka tramvajos netiek kontrolēts tas, vai esi iemetis pareizu skaitu monētu. Un izkatās, ka tēma „braukšana par zaķi” tur vispār nav aktuāla.

3. Viena nomināla Honkongas dolāru banknote var būt ar pilnīgi dažādiem zīmējumiem, jo tās emitē ne tikai Honkongas Centrālā banka, bet arī komercbankas.

Kā viens no pirmajiem jautājumiem par krāsaino un skaisto Honkongas valūtu bija tas, kāpēc viena nomināla naudaszīmes ir ar tik dažādiem zīmējumiem? Piemēram, vien 100 dolāru naudaszīmes, kas bija manā makā, bija ar 3 dažādiem zīmējumiem.

Izrādās viss ir vienkārši – Honkongas dolārus ir atļauts emitēt ne tikai centrālajai bankai, bet vēl 3 komercbankām, kas ir normāla prakse vairākās valstīs arī Eiropā. Piemēram – Apvienotajā karalistē valūtu emitē septiņas komercbankas (3 Skotijā un 4 Ziemeļīrijā).

Izdevās sastapt arī pašus pilsētas sargus – lauvas, kas attēlotas uz 100 dolāru naudaszīmēm un turpat naudai veltīto izstādi.

hk-lauva

hk-lauva-money

4. Valūtas maiņa svētku laikā var būt dārgāka kā ierasts

Apskatot vairāku valūtas maiņas punktu piedāvājumu, nonācu pie secinājuma, ka valūta jāmaina pirms svētkiem vai jāņem līdzi jau samainīta, jo svētku laikā valūtu kursi ir zemāki, kā arī vairāki valūtu apmaiņas punkti svētkos ir slēgti.

ASV dolāru kurss pret Honkongas dolāriem, salīdzinoši bija mazliet izdevīgāks, kā eiro kurss pret Honkongas dolāriem.

hk-currency-exchange

ATM izmaksas bankomāti sastopami bieži, bet šeit gan jārēķinās ar banku komisijas maksām par skaidras naudas izņemšanu un valūtas kursa uzcenojumu. Pirms brauciena izpētīju arī savas kartes cenrādi un sapratu, ka šo pakalpojumu neizmantošu. Un iesaku neuzķerties uz reklāmu saukļiem, kur reklamē skaidras naudas izmaksu bez komisijas maksas, jo tā visdrīzāk nav taisnība. Komisija tiek paslēpta kādā no citām komisijas maksām, piemēram, konvertācijas uzcenojuma komisijas maksā.

hkm-atm

5. Jaunajā gadā honkongieši dāvina naudu – jaunu, vēlams apgrozībā nebijušu, ievietotu sarkanā aploksnē.

Honkongā īpaši galvu nelauza par dāvanu iegādi svētkos – kāzas vai bērna piedzimšana, dzimšanas diena vai jaunais gads, viss ir vienkārši – nauda sarkanā aploksnē ar veiksmes, laimes vai veselību apzīmējošu hieroglifu virsū. Lūk viens no šādu sarkano aplokšņu veikaliņiem.

hk-red-envelopes

Jaunajā gadā šī tradīcija ir īpaši izplatīta. Precētie pāri gan vīrs, gan sieva atsevišķi dāvā sarkano aploksnīti ar naudu neprecētajiem ģimenes locekļiem un bērniem, ticot, ka tā pasargās no ļaunuma, saglabās labu veselību un sniegs tiem ilgu mūžu.

Aploksnes ar naudu tiek dāvātas arī tiem cilvēkiem, kuri dara ne tik labi apmaksātus darbus (piemēram, sētniekiem vai oficiantiem). Vietējie tic, ka dāvājot citiem, dāvātais atgriezīsies pie viņiem pašiem dubultā. Šī jau atkal ir dzīves gudra tradīcija, ko noteikti paņemšu savā pūriņā.

Nu šis ceļojums ir noslēdzies, bet krāšņās atmiņas joprojām ir palikušas manās domās. Varu novēlēt vien katram kaut reizi dzīvē saņemties un aizbraukt uz šo pilsētu, nogaršot īstu Pekinas pīli, redzēt naksnīgo pilsētu, sajust debesskrāpju varenību, satikt citas mentalitātes cilvēkus un kopā ar viņiem nosvinēt svētkus mazliet citādi, kā ierasts.

Ar jaukākajiem sveicieniem,

Tavex celojumu blogs valūtas maiņa

Rūta Šaicāne, Tavex pārstāve

Jums varētu interesēt arī:

Zelta cena (XAU-EUR)
1986,91 EUR/oz
  
+ 14,84 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
23,09 EUR/oz
  
+ 0,13 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī