2020. gada beigās Igaunijas parlamentā tika apstiprināts likumprojekts, kas iemaksas pensiju 2. līmenī padara brīvprātīgas, ļaujot iedzīvotājiem saņemt līdz šim uzkrātos līdzekļus. Uzkrājumu izmaksai pieteikušies jau gandrīz 130 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir 18.5% no visiem aktīvajiem 2. pensiju līmeņa dalībniekiem, un izmaksu kopējā summa sastāda 1 miljardu un 300 miljonus eiro.
Vairāk nekā 80% 2. pensiju līmeņa dalībnieku ir pieņēmuši lēmumu nemainīt esošo praksi, bet ko dara tie 130 000 iedzīvotāju, kuri tomēr ir pieņēmuši lēmumu pārtraukt dalību?
Ir zināms, ka šovasar Igaunijas uzņēmums Tavid AS ir pārdevis par 0.5 tonnām zelta vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, kas nelielajai Igaunijai ir būtisks rādītājs.
Tavid AS, kas Igaunijā ir vadošais dārgmetālu tirgotājs, ir Tavex Latvia mātes uzņēmums, tāpēc mums ir iespēja uzzināt nedaudz vairāk, nekā pasaka mediji. Šodien mūsu Igaunijas kolēģis – Atonena kungs, Tavid AS padomes loceklis un dārgmetālu nodaļas vadītājs – komentēja Igaunijā radušos situāciju.
“Protams, šis parlamenta lēmums ir kļuvis par zināmu iedvesmu ievērojamai Igaunijas iedzīvotāju daļai. Domāju, ka pirmā doma daudziem iedzīvotājiem bija par to, ka saņemt pensiju uzkrājumu tagad ir līdzīgi kā loterijā laimēt gandrīz 10 000 eiro, kas ir daudz! Pieļauju, ka daudzi no tiem, kuri pieņēmuši lēmumu pārtraukt veikt uzkrājumus 2. pensiju līmenī, vienkārši izbaudīs šo naudu, bet mani priecē, ka ir arī tādi cilvēki, kuri patiešām ir gatavi pārvaldīt šo naudu un domāt par savu nākotni.”
Mēs saņemam daudz zvanu no iedzīvotājiem, kuri vēlas saņemt konsultācijas par zeltu. Cilvēki interesējas par zeltu kā daļu no sava ieguldījumu portfeļa. Jāatzīst, ka konsultāciju skaits septembrī sit rekordus.
Tavid pārstāvis piebilda, ka zelta pārdošanas apjomi septembrī, tiklīdz ir sākušās izmaksas no 2. pensiju līmeņa, ir strauji palielinājušies. Tā, piemēram, septembra pirmajās divās nedēļās Tavid pārdeva par 100 kg vairāk nekā pērnā gada septembrī, un vērtība šim apjomam sastāda aptuveni 5 miljonus eiro.
Atonens atzīmēja, ka cilvēki, kuri šobrīd ir ieinteresēti saņemt konsultācijas, visbiežāk pirms tam nav iegādājušies ieguldījumu zeltu. Uz konsultācijām ierodas iedzīvotāji vecumā ap 40 gadiem un vecāki, kuri vēlas investēt zeltā no 10 000 līdz 30 000 eiro. Dažiem ir zināma izpratne par ieguldījumu zeltu, bet ir arī tādas konsultācijas, kas sākas no pašiem pamatiem.
Interesanti vērot, kad cilvēki, apmaksājot savu pasūtījumu un saņemot uzaicinājumu izņemt zeltu vai arī sūtījuma izsekošanas kodu, ir patiesi pārsteigti, ka saņems fizisku dārgmetālu.
“Pārsvarā cilvēki iegādājas zeltu Tavid filiālēs. Pieļauju, ka tas ir saistīts ar to, ka ir vēlme vēlreiz uzdot interesējošus jautājumus un apskatītu stieņus un monētas un jau uz vietas pieņemt lēmumu, kuru ieguldījumu produktu izvēlēties,” piebilda padomes loceklis.
Sociologi apgalvo, ka pandēmijas apstākļos šādu lēmumu pieņemšana var radīt iespēju segt esošos parādus, vai arī vienkārši iztērēt saņemto summu, kas ir vidēji ap 9000 eiro, uz tūlītējām vajadzībām. Finanšu eksperti izsaka bažas, ka ne katrs cilvēks spēj izprast un sākt patstāvīgi veidot labi diversificētu ieguldījumu portfeli, tādējādi nodrošinot sev vecumdienas.
Atgādināsim, ka rekomendējamais zelta daudzums labi diversificētā portfelī sastāda līdz 10% no portfeļa vērtības.
Runājot par Latviju, Tavex Latvia valdes priekšsēdētājs Andris Arhipenko informēja, ka Latvijas iedzīvotāji, neskatoties uz to, ka mūsu valstī pensiju sistēma nav piedzīvojusi krasas izmaiņas, arvien aktīvāk skatās uz zeltu kā uzticamu un stabilu uzkrājumu veidu. “Vasaras mēnešos, kuri parasti ir klusi investīciju lēmumu pieņemšanas ziņā, Latvijā esam pārdevuši par 40% vairāk zelta nekā pērn. Bet, jāatzīst, ka līdz Igaunijas līmenim Latvijai vēl ir kur augt – tik klasiski, jo Igaunija vienmēr ir bijusi līderis Baltijas valstu vidū.” – secināja valdes priekšsēdētājs Andris Arhipenko.
Iespējams, jums būs interesanti izlasīt arī šos rakstus:
______________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa
Komentāri