Fiziskajiem dārgmetāliem ir dažādas formas: lietie stieņi, kaltie stieņi un monētas.
Lietie stieņi ir stieņi, kuri tiek lieti stieņu formas veidnēs. Šie stieņi parasti ir svarā 100 g un vairāk.
Zelta stieņu liešanas process ir bijis nemainīgs simtiem gadu, un tas sākas ar metāla uzkarsēšanu līdz šķidram stāvoklim. Pēc tam šo šķidro metālu lej veidnē, kas paredzēta noteikta svara un formas radīšanai. Pēc atdzesēšanas to izņem no veidnes, lai apzīmogotu un iezīmētu ar sērijas informāciju (piešķirtu sērijas numuru, informāciju par metālu un tā tīrību un svaru). Ražošanas procesa dēļ nav divu vienādu lieto stieņu, kas saistīts ar nelielām formas novirzēm un nebūtiskiem vizuāliem defektiem, kas ir lieto stieņu norma.
Kaltie stieņi un monētas ir standartizēti dārgmetālu rūpniecības izstrādājumi. Kaltie stieņi tradicionāli tiek ražoti no taisnstūrveida zelta sagatavēm. Monētām sagataves klasiski tiek veidotas apaļā formā, vai arī tādā, kas atbilst monētas nākotnes formai. Šīs sagataves iziet caur presi, kas ar spēcīgu triecienu rada sarežģītāku un detalizētāku dizainu gan stieņiem, gan monētām.
Stieņu iepakojums
Parasti kaltie stieņi tiek piegādāti aizzīmogotā iepakojumā (piemēram, CertiCard, kura atvēršana nav rekomenējama, lai saglabātu izstrādājuma vērtību). Tā iekšpusē ir sertifikāts, kurā ir informācija par sērijas numuru, ražotāja zīmogs, dārgmetāla veids un tā prove. Diezgan bieži šo stieņu cena ir nedaudz augstāka nekā lieto stieņu cena, kas ir saistīts ar dārgākām ražošanas izmaksām.
Tavex piedāvā plašu šāda veida stieņu klāstu, sākot no 1 līdz 100 gramiem.
Lietie stieņi parasti tiek piegādāti polietilēna maisiņos, kurus var atvērt, lai paņemtu stieni rokā. Lieto stieņu sertifikāts ir atsevišķa neliela izdruka, kura satur informāciju par dārgmetāla ražotāju, svaru, provi, sērijas numuru.
Monētu iesaiņojums
Svarīgi! Sertifikāti netiek pievienoti ieguldījumu monētām, jo monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis, tāpēc zelta vai sudraba monētu viltošana ir kriminālnoziegums, tāpat kā naudas bankošu viltošana.
Monētas var iedalīt 3 grupās
Bullion – šajā grupā ietilpst dārgmetālu monētas, kurām sākotnēji ir zemākais uzcenojums tirgus cenai, un šī iemesla dēļ tās ir līdzvērtīga alternatīva stieņiem, kuriem arī ir raksturīgs neliels uzcenojums tirgus cenai. Bullion monētas nāk no rūpnīcām bez oriģinālā iepakojuma, un bieži vien monētu tirgotāji ievieto šīs monētas plastikāta kapsulās (par ievietošanu kapsulā var tikt piemērota maksa).
No monētām, kas ietilpst šajā grupā, Tavex piedāvājumā ir Dienvidāfrikas Krūgerrands, Kanādas Kļavas lapas, Amerikas ērgļi, Filharmoniks un vēsturiskās monētas.
Bullion uncirculated (BU) – šajā grupā ietilpst dārgmetālu monētas, kuras sākotnēji no ražotnes tika saņemtas kapsulās vai citā oriģinālā iepakojumā. Ir ļoti ieteicams neizņemt šāda veida ieguldījumu monētas no kapsulām vai oriģinālā iepakojuma. Šī ieteikuma iemesls ir ļoti vienkāršs – monētas tiek veidotas ar augstām prasībām attiecībā uz detaļām – tām ir daudz spoguļvirsmu vai pilnīgi matētu virsmu, ko ar vienu rokas pieskārienu var neatgriezeniski bojāt. Protams, zelta cena paliks nemainīga, taču pārdot bojāto monētu virs tirgus cenas būs gandrīz neiespējami.
Tavex klāstā pie šīs grupas pieder tādas monētas kā Austrālijas Lunārs un Ķengurs, Ķīnas Panda un Kanādas sērija “Savvaļas kliedziens”.
Proof – šajā grupā ietilpst monētas, kas izgatavotas no ieguldījumu zelta vai sudraba ar īpašu apstrādes metodi, kurai ir raksturīga ievērojama kolekcijas vērtība. Proof kvalitātes monētām ir raksturīga neliela tirāža un iepakojums ne tikai kapsulā, bet arī kastītē, kuras iekšā ir atrodams sertifikāts ar monētas aprakstu. Jāatzīmē, ka šai monētu grupai ir ievērojami lielāks uzcenojums tirgus cenai un tā tiek vērtēta no kolekcijas vērtības viedokļa, nevis tikai kā investīcija dārgmetālos.
Mēs piedāvājam šīs grupas monētas ierobežotā daudzumā, ar tām var iepazīties šajā sadaļā.
__________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa
Komentāri