Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Cena par zelta unci ir pieaugusi no 1630 USD līdz 1639 USD, 26. oktobrī sasniedzot pat 1668 dolārus, taču korekcija šo situāciju ātri izlaboja. Zelta cena ir “iestrēgusi” šaurā diapazonā. Mēs to novērojam kopš šī gada septembra vidus. Zeltam ir nepieciešams trigeris, lai izkļūtu no šī diapazona, piemēram, paaugstināta pieprasījuma ietekme vai izmaiņas ģeopolitiskajā un globālajā ekonomiskajā situācijā.
ASV
Šo trešdien ir sagaidāms, ka FRS atkal paaugstinās procentu likmes, tāpēc tagad ir vērojams pārdošanas darījumu spiediens. Pēdējās nedēļās zeltu ir “iedvesmojušas” ziņas par iespējamu FRS veikto procentu likmju paaugstināšanas tempa pārskatīšanu.
Ja trešdien, 2. novembrī, paziņotā FRS pozīcija signalizēs par to, ka ASV monetārās politikas stingrības temps samazināsies, tad varēsim rēķināties ar zelta cenas pieaugumu.
Eiropas Savienība
Zelts eiro izteiksmē ir atlēcis no trīs mēnešu zemākā līmeņa pagājušajā nedēļā, jo eirozonas inflācija turpina pieaugt.
Pirmdien ES oficiālās statistikas aģentūra Eurostat paziņoja, ka provizoriskie dati liecina, ka ES patēriņa cenu indekss oktobrī sasniedza jaunu rekordaugstu līmeni – 10,7% gadā. Dati izrādījās daudz sliktāki, nekā tika gaidīts – ekonomisti rēķinājās ar maksimālo līmeni 9,9% apmērā.
Bezprecedenta enerģijas cenu kāpuma dēļ Eiropas inflācija ir pārsniegusi 10% slieksni. Enerģijas patēriņa cenu indekss oktobrī pieauga par 41,9%, salīdzinot ar 40,7% septembrī. Tajā pašā laikā pārtikas cenas pieauga par 13,1%, salīdzinot ar iepriekšējo līmeni – 11,8%.
Ekonomisti sagaida, ka jaunākie inflācijas dati liks ECB turpināt agresīvu procentu likmju paaugstināšanu pat tad, kad mūsu reģiona ekonomika nonāks recesijā. Pagājušās nedēļas ceturtdienā, pēc procentu likmju paaugstināšanas par 75 bāzes punktiem, ECB prezidente Kristīne Lagarda sacīja, ka komitejas uzmanības centrā joprojām paliek inflācijas kontrole.
“Pašreizējā nenoteiktības stāvoklī, kad pie apvāršņa draud recesija un tās iespējamība acīmredzami palielinās, ikvienam ir jādara savs darbs.”
Mūsu uzdevums ir cenu stabilitāte. Tas ir mūsu galvenais uzdevums, un mēs esam tam piesaistīti.
Tikmēr eksperti sagaida, ka likmes līdz 2023. gada vidum pieaugs līdz 3%.
Starptautisku ekspertu viedoklis
Pašreizējā cenu krituma apstākļos investori pamet ETF, taču pieprasījums pēc fiziskā zelta joprojām ir augsts. Iepriekš rakstījām par ievērojamu fiziskā zelta pieaugumu Āzijas reģionā. Pasaules Zelta padome (WGC) prognozē, ka fiziskā zelta pieprasījums Indijā 2022. gadā sasniegs 750 tonnas, kas ir tikai nedaudz mazāk nekā 2021. gada pieprasījuma rādītājs – 800 tonnas.
Londonas dārgmetālu tirgus asociācijas (LBMA) eksperti nonākuši pie secinājuma, ka zelta cena 2023. gadā spēs pieaugt par 10%. Šādu pozitīvu prognozi viennozīmīgi ietekmēja situācija ar stabilu pieprasījumu pēc fiziskā zelta. Izmantojot zelta cenas korekciju, Ķīna šā gada trešajā ceturksnī iegādājās tik daudz zelta juvelierizstrādājumu, ka tas daļēji kompensēja iepriekšējo ceturkšņu kautrīgos rezultātus. Nākotnē šis faktors potenciāli varētu atbalstīt zelta cenu diezgan augstā līmenī.
Ko sagaidīt?
Ilgstošā augstā inflācija, savienojumā ar nepārtrauktu dolāra nostiprināšanos, ir izraisījusi spēcīgu investoru “aizplūšanu” no ETF. Saskaņā ar Standard Chartered dārgmetālu pētījumu izpilddirektora teikto, pieprasījumu līdzsvaro spēcīgais pieprasījums fiziskā zelta tirgū.
Standard Chartered pārstāvis sacīja, ka viņi sagaida, ka pārējā gada laikā turpināsies ETF aizplūšana, kas radīs spiedienu uz zelta cenu, taču nākamgad tiek gaidīts neliels neto pieplūdums. “Pagrieziena punkts notiks, kad FRS mainīs savu nostāju un demonstrēs stingrības mazāku agresivitāti. Dolāra stiprums, visticamāk, turpināsies arī nākamajos mēnešos,” pagājušajā nedēļā informēja Standard Chartered pārstāvis.