Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Kārtējā nedēļas nogale izvērtās vētraina… Ir laba ziņa – par vēl vienas bankas krahu netika paziņots, bet “slīcēju” glābšanas pasākumi bija vērienīgi. Vai sekojāt jaunumiem pagājušajā nedēļā?
Ja nē, tad ir vērts izlasīt šos rakstus:
Gan Amerikā, gan Eiropā ir vērojama interesanta tendence: “slīkstošo” banku glābšanā iesaistās ne tikai monetārās iestādes, bet arī konkurenti. Šveicē UBS pauda gatavību pārņemt Credit Suisse (ne bez spēcīga Šveices Centrālās bankas atbalsta). Amerikā finanšu giganti JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo nolēma kā “labas gribas žestu” izvietot aptuveni 30 miljardus noguldījumu veidā nākamajā “slīkstošajā” First Republic Bank.
Vai tas ir klasiskais kapitālisms? Galu galā kapitālismā bankrots tiek uzskatīts par normālu procedūru, un uzņēmējdarbības riskus uzņemas vai nu pats uzņēmējs, vai viņš kopā ar apdrošināšanas kompānijām. ASV Federālās noguldījumu apdrošināšanas korporācija (FDIC) ir paziņojusi, ka pirmajām divām bankām (SVB un Signature) garantēs ne tikai apdrošinātos noguldījumus līdz 250 000 USD, kā noteikts likumā, bet arī lielāko daļu neapdrošināto noguldījumu. Apmēram 90% no noguldījumiem SVB nebija apdrošināti. Pēc ASV standartiem tas ir ārkārtīgi dāsns žests.
ASV banku sistēma
Gan privātpersonu, gan uzņēmumu apdrošināto noguldījumu īpatsvars dažādos štatos ir ļoti atšķirīgs. Kalifornija ir īpašs gadījums – tur neapdrošināto noguldījumu īpatsvars (gan privātpersonu, gan uzņēmumu konti) tuvojas 90%, citos štatos šis īpatsvars svārstās no 8% līdz 62%. Vidēji vairāk nekā 40% no noguldījumiem ASV nav apdrošināti (vairāk nekā 9,2 triljonu dolāru noguldījumu). Tas pakļauj riskam un varbūtībai notikt “domino efektam”, ja FRS nelikvidēs uztraukumu un “noguldītāju uzbrukumus” bankām. Iespējams, tieši ar vēlmi slāpēt paniku ir izskaidrojams neraksturīgs dāsnums izmaksās SVB un Signature gadījumā.
Palielinoties bažām saistībā ar banku krīzi, dziļas recesijas riski joprojām ir dienaskārtībā. Finanšu sistēma, kas ir pieradusi dzīvot no “lētas naudas” (zemas FRS likmes un helikoptera nauda), jau ir parādījusi, ka nav gatava augstākām procentu likmēm un “dārgās naudas” laikmetam. Pēdējo dienu laikā reitingu aģentūra Moody’s mainījusi ASV banku sistēmas reitingu no “stabilas” uz “negatīvu”, vienlaikus samazinot sešu banku kredītreitingu. Kamēr FRS rīkojas ar pārbaudītām metodēm, nodrošinot bankām likviditāti, sistēmai nedraud tūlītējs sabrukums. Tomēr FRS resursi arī ir ierobežoti un drukāt naudu bez ierobežojumiem nevar atļauties pat ASV. Jau tagad FRS atrodas unikālā pozīcijā, turpinot palielināt procentu likmes, līdztekus vairojot naudas masu. No grafika zemāk nepārprotami var redzēt, ka FRS ir mainījis savu nostāju atteikties no naudas ieplūdināšanas tirgū, un pēdējo nedēļu laikā faktiski ir izsvītrojis panākto rezultātu.
Tas, ko mēs pašlaik novērojam ASV, ir klasiska uzticības krīze. Brīžos, kad iestājas uzticības krīze, īpaši banku sektorā, cilvēki meklē drošu finanšu patvērumu. Un iespējams pasaulē nav drošākas vietas par zeltu, jo tas ir viens no augstākās kvalitātes aktīviem bez darījuma partnera vai kredītriska.
Komentāri