fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Vai zelta cena sasniegs 2000 $/oz?

Zelta cena (XAU-EUR)
2171,44 EUR/oz
  
- 33,91 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
27,64 EUR/oz
  
- 1,09 EUR
Zelta stienis

Maijā zelta cena ir sasniegusi augstāko mēneša ienesīgumu kopš pērnā gada jūlija. Vai cena sasniegs 2000 USD par unci? Investoru optimistiskā attieksme pret zeltu, kas pagājušajā mēnesī atspoguļojās dinamiskā šī metāla cenu pieaugumā, arvien biežāk tiek raksturota kā katalizators, kuram ir iespēja nopietni “sagrozīt” šo tirgu.

Zelta cenas sniegums maijā

Zelts maijā ir piedzīvojis iespaidīgu atgūšanos, vērtībai pieaugot par gandrīz 8% – lielākais mēneša pieaugums kopš pagājuša gada jūlija. Galvenie faktori, kuru “aktivitāte” pēdējos mēnešos bremzēja zelta tirgus izaugsmi, bija ASV Valsts kases vērtspapīru ienesīguma kāpums un spēcīgs dolārs. Maijā situācija abos šajos tirgos kļuvusi ievērojami rāmāka – ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums svārstījās ap 1.6, savukārt dolāra indeksam (ASV dolāra vērtībai pret sešu pasaules valūtu grozu – Eiro, Šveices frankiem, Japānas jēnām, Kanādas dolāriem, Lielbritānijas mārciņām un Zviedrijas kronu) kopš mēneša vidus bija ievērojamas grūtības atgriezties virs 90 līmeņa. Svarīgi atzīmēt, ka faktora ietekme nemazinājās, kuras augstāka vērtība pozitīvi ietekmēja intereses pieaugumu pēc zelta. Pieaugošais inflācijas spiediens mudināja investorus palielināt zelta uzkrājumus, ko parasti uzskata par kapitāla aizsardzības veidu pret tās vērtības samazināšanos.

Augšupejošās zelta cenas tendences iemesli

Nozīmīgākie iemesli straujajam zelta vērtības kāpumam bija arī neapmierinošie ASV nodarbinātības un mazumtirdzniecības dati, kas maija beigās palīdzēja zeltam pārliecinoši nostiprināties virs 1900 $/oz līmeņa. Pagājušā mēneša augstie inflācijas rādītāji un kriptovalūtu volatilitāte arīdzan daudzus investorus atgrieza zelta tirgū, paaugstinot tā cenas.

“Zelts ir fundamentāli stabils buļļu tirgus, kas ir nobriedis, lai atsāktu savu augšupejošo trajektoriju …un šobrīd situācija izskatās tā, it kā šajā tirgū zeltam tiktu piemērotas milzīgas atlaides, tirgus ir ļoti aktīvs,” sacīja Bloomberg Intelligence vecākais preču stratēģis Maiks Makglone.

Izaugsme, kas maijā skārusi zelta tirgu, būtu jāskata arī caur investoru prizmu, kas atgriežas ETF pie zelta. Pretstatā fiziskajam zeltam, kas no februāra līdz aprīlim bauda nepārspējamu popularitāti, zelta ETF tirgus acīmredzami ir centies pārvarēt lejupejošo tendenci. Situācija mainījusies maijā, kad šo līdzekļu ieplūde izrādījās visaugstākā kopš 2020. gada septembra, sasniedzot apjomu gandrīz 50 tonnas.

Ir daudz pazīmju, kas liecina par inflācijas līmeņa turpmāku kāpumu un, runājot par drošu aktīvu kategorijām, kuras parasti izvēlas augstākas inflācijas laikā, šobrīd zeltam principā nav konkurētspējīgu alternatīvu un, domājams, pieprasījums pēc zelta ETF saglabāsies apmierinošs.

Vai FRS lēmumi ietekmē zelta tirgu?

No šī skatu punkta ir vērts rūpīgāk aplūkot Federālo rezervju pozīciju, kas ir ļoti skeptiska attiecībā uz finanšu nosacījumu pastiprināšanu. Lai gan pēc pēdējās FOMC sanāksmes daži banku pārstāvji ieteica, ka tas būtu saprātīgs solis, galvenais vēstījums paliek nemainīgs – “ir pāragri pastiprināt monetāro politiku”.

Faktiski šādu ziņojumu var interpretēt kā mēģinājumu izvairīties no neērtajiem jautājumiem, kāpēc banka nerisina problēmas ar pašlaik novēroto milzīgo likviditātes pārpalikumu.
“Pašreizējās debates Federālo rezervju sistēmā par iespējamo obligāciju pirkumu apjomu samazināšanu joprojām atrodas ļoti agrīnā stadijā. Ja tam būtu konkrētāka forma, kas izraisītu obligāciju ienesīguma pieaugumu, zelts īstermiņā nonāktu zem spiediena, par ko liecina tā uzvedība tirgū pēdējo mēnešu laikā. Tomēr maz ticams, ka tas uz ilgu laiku apgrūtinās zelta tirgu, ja vien rentabilitāte saglabājas zemāka par inflācijas līmeni.

Tāpēc mēs sagaidām, ka līdz gada beigām cena pieaugs līdz 2000 USD par unci,

komentēja Commerzbank analītiķis Karstens Fritšs.

Ko gaidīt īstermiņā no zelta?

Īstermiņā, visticamāk, zelta cenas pieaugums varētu sasniegt aptuveni 1918 $/oz potenciālā peļņas fiksēšanas viļņa dēļ.

“(…) Zelta tirgū ir daudz investoru, kas katru gadu cenšas ik gadu iziet no tirgus bezzaudējumu sliekšņa līmenī, t.i., aptuveni 1918 USD par unci. Tas rada risku, ka tirgus dalībnieki arī turpmāk varētu pieturēties pie taktikas fiksēt peļņu šajā pašā līmenī”, norādīja Phillips Streible – tirgus stratēģis Blue Line Futures. Šis scenārijs atspoguļojās realitātē, kad otrdien zelts sasniedza gandrīz 5 mēnešu augstāko līmeni – 1915 $/oz.

_________________________

Šo rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.
Šajā rakstā izmantota informācija no kitco.com.

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī