Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Ķīna paziņoja, ka uz laiku apturēs zelta rezervju papildināšanu, pārtraucot 18 mēnešu tendenci, kas pagājušajā nedēļā izraisīja dārgmetālu cenu korekciju. Šī Āzijas valsts pēdējā laikā bija lielākā zelta pircēja.
Ķīnas zelta pirkumi
2023. gadā Ķīnas Tautas banka (People’s Bank of China/ĶTB) nopirka vairāk zelta nekā jebkura cita centrālā banka pasaulē, palielinot savas dārgmetāla rezerves līdz vairāk nekā 2000 tonnām, lai atbrīvotos no dolāra īpatsvara. Ķīnas iedzīvotāji sekoja šim piemēram, pērkot zelta monētas, stieņus un juvelierizstrādājumus, jo Ķīnas akcijas, valūta un nekustamais īpašums ekonomikas nestabilitātes iespaidā piedzīvoja cenas korekciju.
Ķīnai neapšaubāmi ir būtiska ietekme uz zelta cenu. Zelta plūsma uz Ķīnu pēdējā laikā bija pārsteidzoša. Pagājušā mēneša dati liecina, ka Ķīnas pirkšanas bums uz laiku ir apstājies. Centrālās bankas politikas izmaiņas pagājušās nedēļas beigās pārsteidza daudzus investorus. ĶTB nekad nav bijusi regulāra pircēja – tās pirkumiem bija atsevišķas pirkumu fāzes.
Kā Ķīnas iepirkumu palēnināšanās ietekmēs zelta cenu?
Šoreiz Ķīnas vēlme papildināt zelta rezerves varētu būt ne tik izteikta augstās zelta cenas dēļ, ko ir būtiski veicinājusi pašas Ķīnas zelta iegādes politika. Jebkurš īslaicīgs iepirkumu samazinājums no pasaulē lielākā zelta importētāja mazinātu spiedienu uz piegādes ķēdēm, izraisot īslaicīgu cenu kritumu un zelta cena varētu kļūt pieejamāka. Kad cenas samazināsies, banka var atsākt pirkumus par labākām cenām, līdz cenas atkal pieaugs.
Ja Ķīnai izdosies pārliecināt zelta pircējus, ka tā neatsāks savu iepriekšējo zelta iepirkuma politiku, cenu lejupvērstu spiedienu var saasināt bažas par lēnu tirgus atveseļošanos. Tā ir izdevīga stratēģija bankai, kas, iespējams, mēģinās izmantot bailīgos investorus, un ar šo var izskaidrot, kāpēc Ķīnas analītiķi un amatpersonas vēl nav komentējušas izmaiņas, ļaujot panikai un apzinātai klusēšanai darboties viņu labā.
Ja tāds ir mērķis, tad šķiet, ka viss notiek pēc plāna. Analītiķi informē, ka izpārdošana, kas izraisījusi zelta cenu kritumu, ir pārmērīga salīdzinājumā ar fundamentāliem rādītājiem. Tas rada iespēju investoriem, kuri gaidīja izdevīgāku cenu, ienākt tirgū šajā zemāko cenu diapazonā, iespējams, līdzīgi rīkosies arī ĶTB.
Ķīna, visticamāk, neizies no metālu tirgus, lai gan tās fokuss uz laiku var mainīt virzienu. Pieprasījuma samazināšanos novērš bažas par arvien mazāku zelta piedāvājumu pēc Pasaules Zelta padomes (WGC) ziņojuma, kurā ir teikts, ka dārgmetālu raktuvēm atrast zeltu kļūst arvien grūtāk.
Papildus faktori zelta cenai
Neraugoties uz pārsteidzoši optimistisko ziņojumu par ASV nodarbinātību, kas ir vēl viens faktors, kas izraisīja pagājušās nedēļas īslaicīgo zelta cenas korekciju, investoru bažas par jauno inflācijas ziņojumu un FRS politikas paziņojumi liek investoriem hedžot savas likmes. Izmaiņu konverģence gan iekšpolitikā, gan starptautiskajā politikā šonedēļ radīs lielākus traucējumus un jaunas peļņas iespējas metālu tirgos.
Komentāri