Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Šveices pētnieki ir atklājuši jaunu veidu kā iegūt zeltu no elektroniskajiem atkritumiem. Viņu jaunā ilgtspējīgā metode ir balstīta uz proteīnšķiedru sūkli, ko zinātnieki iegūst no sūkalām, kas ir pārtikas rūpniecības blakusprodukts.
Pētnieki informē, ka ar šo metodi no 20 vecām datoru mātesplatēm var iegūt 22 karātu zelta gabalu, kas sver 450 mg (gandrīz 0.5g).
Šī zelta pārstrādes metode izmanto dažādus atkritumus un rūpniecības blakusproduktus, tā ir ne tikai ilgtspējīga, bet arī rentabla. Zelta ieguve no elektroniskajiem atkritumiem ar šo metodi kļūst vienkāršāka, pieejamāka un dabai draudzīgāka.
Pamatmateriālu pārveidošana zeltā bija viens no senāko alķīmiķu nenotveramajiem mērķiem. Tagad profesore Raffaele Mezzenga no ETH Cīrihes Veselības zinātņu un tehnoloģiju katedras ir paveikusi ko pilnīgi jaunu šajā jomā. Ir skaidrs, ka neviens nav pārveidojis citu ķīmisko elementu zeltā, kā to centās darīt alķīmiķi, taču zinātniekiem ir izdevies atgūt zeltu no elektroniskajiem atkritumiem, izmantojot siera ražošanas procesa blakusproduktu – sūkalas.
Elektronikas atkritumos ir dažādi vērtīgi metāli, tostarp varš, kobalts un pat ievērojams daudzums zelta. Zelta atgūšana no nolietotiem viedtālruņiem un datoriem ir pievilcīgs izaicinājums, ņemot vērā pieaugošo pieprasījumu pēc dārgmetāla. Tomēr līdz šim izstrādātās reģenerācijas metodes ir energoietilpīgas un bieži pārstrādei ir nepieciešamas ļoti toksiskas ķīmiskas vielas. Šo jauno metodi sauc par ļoti efektīvu, rentablu un, galvenais, daudz ilgtspējīgāku metodi.
Ekonomiski dzīvotspējīga
Jaunā tehnoloģija ir komerciāli izdevīga, kā liecina zinātnieku aprēķini: izejmateriālu iepirkuma un patērētās enerģijas izmaksas ir 50 reizes zemākas nekā atgūstamā zelta vērtība.
Pētniekiem vēl ir jāpieliek pūles, lai adaptētu šo tehnoloģiju patērētājiem, taču jau šobrīd ir skaidrs – lai gan elektroniskie atkritumi ir visdaudzsološākais sākuma produkts zelta iegūšanai, ar to vien patērētāju loks neierobežosies, jo šī metode būs efektīva arī rūpniecisko atkritumu pārstrādē, kā arī atkritumos, kas radušies mikroshēmu ražošanā vai apzeltīšanas procesos.
Man visvairāk patīk tas, ka mēs izmantojam pārtikas rūpniecības blakusproduktu, lai iegūtu zeltu no elektroniskajiem atkritumiem,
informē viens no zinātniekiem, kurš ir piedalījies šīs metodes radīšanā. Viņš atzīmē, ka šī metode pārvērst atkritumu produktus zeltā ir patiesi efektīva un iedomāties ko ilgtspējīgāku ir grūti.
Komentāri