Šodien iepazīstināsim ar stāstu par vienu no “sapņotākajiem” galamērķiem pasaulē – Dominikānas Republiku.
Pieļaujam, ka ekskursiju aprakstus un ceļojuma maršrutus perfekti izklāstīs ceļojuma aģentūrā vai “māte” Google, tāpēc šajā rakstā atbildēsim uz mums visbiežāk uzdotajiem jautājumiem:
- Kā tur ar cenām? Vai dārgi?
- Vai tur pieņem eiro vai dolārus?
- Kur izdevīgāk mainīt naudu – te uz vietas vai Dominikānā?
Svarīgākais par valsti
Dominikāna, jeb oficiāli – Dominikānas Republika ir valsts vienā no Lielajām Antiļu salām — Haiti austrumu daļā, Karību jūrā, kas aizņem divas trešdaļas Haiti salas un atrodas starp Jamaiku un Kubu.
Dominikānai ir sava valūta – Dominikānas peso, valūtas kods DOP.
Komunikācijas valoda valstī – spāņu. Valsts iestādēs ar jums komunicēs arī angļu valodā, taču pārējās vietās drošāk būtu zināt standartfrāzes, kas palīdzēs saprasties ar vietējiem iedzīvotājiem.
Ar ko būtu jāsāk, gatavojoties ceļojumam uz Dominikānu: + Rādīt vairāk
- Pārbaudiet, vai jūsu pase ir derīga vēl vismaz 6 mēnešus pēc atgriešanās datuma.
- Latvijas pilsoņi un nepilsoņi bez vīzas var uzturēties Dominikānas Republikā 30 dienas ar mērķi – tūrisms. Gadījumā, ja pārsniedzat šo termiņu, lidostā būs jāmaksā sods.
- Laicīgi padomājiet par labu ceļojuma apdrošināšanas polisi (skatīties šeit). Medicīnas pakalpojumi Dominikānā ir nevis dārgi, bet tie ir ārkārtīgi dārgi.
- Rādīt mazāk
Viena no mūsu kolēģēm šī gada februārī ir bijusi Dominikānā. Viņa ir piefiksējusi tūristiem piedāvātās cenas, tāpēc sāksim Dominikānas ceļojuma aprakstu, koncentrējoties uz šīm vietām un cenām.
TRANSPORTS
Gadījumā, ja plānojat ceļojumu paši, laicīgi padomājiet par nokļūšanu no lidostas līdz viesnīcai. Taksometrs no Punta Cana lidostas uz Bavaro izmaksā ap $ 40 – $ 50. Pastāv iespēja iznomāt mašīnu jau lidostā pie ielidošanas un doties uz viesnīcu ar to.
Cena taksometra pakalpojumiem ir samērā augsta, tāpēc lielu popularitāti šeit ir ieguvuši moto-taksi, kas ir ievērojami lētāki, bet, jāatzīst, ne katrs uzdrošināsies izmantot viņu pakalpojumus. Pēc likuma moto-taksi var pārvadāt ne vairāk kā 6 cilvēkus…
Jāatzīmē, ka mašīnas īre izmaksās dārgāk kā vidēji Eiropā. Pirms iznomāt jebkuru transportlīdzekli, pārliecinieties, ka esat nofotografējis visus skrāpējumus un citas auto nepilnības.
Braukšanas stils ir visnotaļ haotisks. Mēs to dēvētu par “gan jau būs labi” stilu. Haoss uz ceļiem izpaužas ne tikai ar lielu mopēdu skaitu, bet arī ar govju un citu dzīvnieku piedalīšanos satiksmē.
Degvielas cenas
Ceļojuma laikā degviela maksāja 1,04 EUR/L vai 197 DOP par vienu galonu (3,78L). Degvielas uzpildes stacijās var maksāt ASV dolāros vai DOP. Maksāt var, bet ir vērts pārrēķināt cenu ASV dolāros uz Dominikānas peso, lai saprastu, ka tomēr nav izdevīgi maksāt dolāros. Vairākos DUS, pēc mūsu aprēķiniem, ASV dolāra kurss bija 1 USD = 46 DOP, kaut gan valūtas maiņas punktos kurss ir 1 USD = 50 DOP.
IEDZĪVOTĀJI
Uzsākot ceļojumu ir nepieciešams saprast Dominikānas kā zemes un vietējo iedzīvotāju īpatnības.
Šāda izskatās “vidējā vietējā iedzīvotāja” māja, visbiežāk pie tās ieraudzīsiet nelielu dārziņu vietējo dārzeņu un augļu audzēšanai. Jāsaka, ka šis ir vēl patīkama izskata neliela ciematiņa mājoklis, kur dzīvo standarta Dominikānas ģimene ar kādiem 3-6 bērniem. Izbrīna tas, ka blakus šādām mājām visbiežāk ieraudzīsiet jaunu (kredītā/līzingā paņemtu) auto, ko, iespējams, jūs nemaz nevarētu atļauties.
Tāda ir Dominikānas realitāte. Ne tik sen tika ieviesta obligātā vidējā skolas izglītība, līdz ar to vietējo iedzīvotāju izglītības līmenis ir zems un vidusslānis šeit ir ļoti nosacīts. Visbiežāk redzēsiet vai nu iedzīvotājus uz “nabadzības sliekšņa”, vai nu turīgus iedzīvotājus.
Dominikānas Republikas iedzīvotāji ir ļoti viesmīlīgi un laipni cilvēki. Te dzīvo cilvēki, kuri izpauž savas emocijas dejās un dziesmās. Viņi dzied un dejo visur, kur vien sirds kāro.
Viens no vietējo jokiem – katrs Dominikānas iedzīvotājs piedzimst ar plastmasas krēslu ? Un tā patiešām arī izskatās, jo uz katra stūra vietējie iedzīvotāji strādā, guļ diendusu, atpūšas pēc darba, dzer alu, dzied dziesmas, uz plastmasas krēsliem sēžot. Katram ir savs krēsls, ar līmlenti “restaurēts”, bet savs!
Viņu vēlme palīdzēt tūristiem pirmajās dienās pozitīvi pārsteidz. Nedaudz vēlāk paliek skaidrs, ka tā ir cilvēku pielāgošanās sliktajai situācijai valstī un nepieciešamība barot savu ģimeni. Viņi palīdzēs jums visur, burtiski uz katra soļa jūs sagaidīs kārtējais “palīdzēt gribētājs” – skolas vecuma bērni palīdzēs salikt maisiņā veikalā iegādāto pārtiku, aiznest somas līdz mašīnai, vai kādā restorānā ielies glāzē acīmredzami vairāk ruma, nekā vajadzētu – tas viss tiek darīts ar mērķi saņemt kādu dolāru vai peso no jums.
Diemžēl, tieši tūristi ir vienīgais peļņas avots daudzām Dominikānas ģimenēm. Brīžiem vietējo iedzīvotāju nepieciešamība nopelnīt mēdz pārkāpt godīguma principus. Vai ir vērts viņus vainot?
Ir vairākas lietas ar kurām ir jāsamierinās pašā ceļojuma sākumā, lai vēlāk baudītu atpūtu:
+ Rādīt vairāk
- Šeit jūs esat “darba” un “algas” nodrošinātājs. Ja nedomāt, ka vietējos interesē tikai jūsu maks, tad citādi viņi ir jauki cilvēki. Tāpēc arī no gidiem bieži vien var dzirdēt lūgumu – nedot vietējiem bērniem naudu (jo tad, saprotot, ka tādā veidā var pelnīt, viņi pamet mācības skolā). Svarīgākais neafišēt savu labklājības līmeni, neglabāt naudu “skatienam viegli pieejamās” vietās, kaulēties par cenām, jo tās tiek noteiktas tikai un vienīgi pēc jūsu izskata;
- ievērojiet tūrisma maršrutus un standarta drošības noteikumus, lai izvairītos no vietējiem iedzīvotājiem, kuriem (it īpaši vēlo vakaru un nakts laikā) prātā var ienākt ne pārāk pozitīvas idejas par naudas iegūšanu no jums;
- Dominikānā pensijas piešķir tikai valsts administratīvā sektora darbiniekiem (politiķiem, ārstiem, policijas darbiniekiem un skolotājiem). Paši iedzīvotāji 5-6 bērnu esamību ģimenē izskaidro ne tikai ar mīlestību pret bērniem, bet arī ar cerību, ka bērni varēs kaut cik palīdzēt vecākiem vecumdienās;
- Dominikānas iedzīvotāji ir īsti seriālu piekritēji – pilnīgi normāla situācija ir, ja pārdevējs, apkalpojot jūs, nemaz neatrausies no TV ekrāna ?;
- lai aizsargātu tūristu zonas no vietējiem, tās apsargā bruņoti policijas darbinieki.
- Rādīt mazāk
NORĒĶINI VALSTĪ
Vienīgais oficiālais maksāšanas līdzeklis Dominikānā ir peso. Arī Dominikāna nav izņēmums un vietējie labprāt pieņems dolārus un eiro, protams, konvertējot cenas pēc sava “īpaši izdevīgā” kursa. Tieši šī iemesla dēļ mēs ieteiktu ņemt līdzi ASV dolārus un mainīt tos uz vietas pret Dominikānas peso. Kolēģe bija paņēmusi līdzi Dominikānas peso 100 eiro vērtībā, kurus nopirka Rīgā (kurss te bija ap 53 peso par 1EUR) un jāsaka, ka tas palīdzēja bez steigas atrast izdevīgu apmaiņas kursu uz vietas.
Eiro vai dolārus?
Stāsta, ka eiro Dominikānā var samainīt tikpat izdevīgi kā ASV dolārus, taču bija sastapti vairāki valūtas maiņas punkti, kuros eiro kurss tika pielīdzināts ASV dolāram. Tas nozīmē, ka izdevīgāk ņemt līdzi dolārus.
Vietās, kur pārdevēji piedāvāja norēķināties ne tikai peso, bet arī ASV dolāros (dažās vietās pat eiro), pārrēķinot pēc kursa 99.9% gadījumos izdevīgāk bija maksāt vietējā valūtā. Ārvalstu norēķinu klasika – vietējā valūtā vienmēr izdevīgāk ?
Šādi tiek atspoguļts kurss pie vietējiem valūtas maiņas punktiem:
ASV dolārus kolēģe mainīja gan bankās, gan valūtas maiņas punktos – to ir gana daudz pilsētās (gan uz ielām, gan DUS, gan lielākajos veikalos). Lidostā un viesnīcā arī bija iespēja samainīt, taču kurss bija acīmredzami neizdevīgs.
Ēdināšanas pakalpojumu izmaksas
Iespējams esat dzirdējuši, ka Dominikāna ir samērā dārga valsts. Mūsu kolēģe šo valsti tagad dēvē par “Solis par 100 USD”. Ekskursijas, vakariņas, izklaides – ģimenei izmaksā sākot ar 100 USD, bet visbiežāk šī summa tuvojas 200 USD.
Pārsteidz cenas lielveikalos, kas bieži vien ir ievērojami augstākas kā Latvijā. Uz tā fona fakts, ka vietējie vidēji pelna ap 400 USD šķiet šokējošs.
Diezgan pieticīgi paēst kādā kafejnīcā izmaksā 15-20 USD vienam cilvēkam. Plus 18-20% nodoklis. Plus dzeramnauda.
Te ir daži piemēri ēdienu izmaksām:
Augļu-dārzeņu salāti vienā no maksas pludmalēm – Juanilo beach, Cap Cana rajons (iebraukšana pludmalē – 20 eiro), salātu cena – 11 USD (iebraucot par maksu, jūs iegūstat kuponu 20 USD vertībā, ko var izmantot pludmales kafejnīcā).
Kafejnīcā “Capri beach House” , kas atrodas pludmalē Playa del Cortecito, var izbaudīt nelielu, bet visnotaļ garšīgu astoņkāji par 16 USD.
Skaisti noformēts dzēriens Pina colada ananasā izmaksās 15 USD.
Vietējās kafejnīcās ir liela gaļas un zivju ēdienu izvēle. Cena zivju ēdieniem (kuru sastāvā ir vesela zivs) tiek noteikta nevis par porciju, bet atkarībā no svara, piemēram, šāda zivs izmaksāja 23 USD:
Bavaro pilsētiņā ir trīs lieli tirdzniecības centri: San Juan, Palma Real un Iberia. Šajos centros var norēķināties arī USD, kurss, pēc kura pārrēķina USD ceļojuma brīdī bija 48 DOP par 1 USD. Tirdzniecības centros cenas ir lētākas kā nelielos veikaliņos (minimārketos) tūristu zonās, taču joprojām ir spējīgas pārsteigt.
Vietējie augļi un dārzeņi visbiežāk nav dārgi, taču visas preces, pie kurām mēs esam pieraduši (tējas, saldumi, gaļa un maize, bērnu pārtika utt.) ir ievērojami dārgākas kā Latvijā. No sarunām ar vietējiem iedzīvotājiem sapratām, ka, piemēram, dēļ diezgan augstām maizes, kartupeļu un čipšu cenām, vietējie tos aizvieto ar nenogatavinātiem banāniem.
Dominikānas skaistums – pludmales
Bildē redzama vispopulārākā bezmaksas pludmale (Bavaro) Punta Cana reģionā. Šīs pludmales piekrastē atrodas daudz 5-zvaigžņu viesnīcu ar tām piederošiem pludmales bāriem un animācijām. Te ir daudz izklaides iespēju, ieskaitot jūras braucienus ar laivām un snorkelēšanu.
Saona sala – uz tās var tikt tikai izmantojot ekskursijas pakalpojumu. Cenas ekskursiju biļetēm uz šo salu sākas ar 50 USD, tomēr jāatzīst, ka šāds dabas skaistums ir tā vērts, lai to apskatītu, jo pludmales ir Dominikānas kārdinošākais trumpis.
Suvenīri
Tirdzniecības centros ir vērts pievērst uzmanību suvenīriem, jo tur tos var iegādāties lētāk nekā tūristu zonās. Parasti kā suvenīrus no Dominikānas ved rumu, cigārus, kafiju un kakao, cukurniedru cukuru un visdažadākos saldumus ar ko palutināt mājās palikušos.
Mūsu Dominikānas ceļojums ir noslēdzies, ja ir radušies kādi jautājumi, droši rakstiet uz tavex@tavex.lv vai zvaniet dīleriem +371 67205533.
Valūtas kursu un plašāku informāciju par Dominikānas valūtas īpanībām var uzzināt šeit!
Jums varētu interesēt arī šis raksts: