Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Pagājušajā nedēļā, pēc ASV inflācijas datu publiskošanas, kas liecināja par inflācijas pieauguma tempu paātrināšanos pretēji gaidītajam kritumam, būtiski samazinājās dārgmetālu cenas.
Tas izraisīja atkārtotu dolāra nostiprināšanos, obligāciju ienesīguma pieaugumu un negatīvi ietekmēja dārgmetālu vērtību. Tirgus saņēma kārtējo apstiprinājumu, ka ASV Federālo rezervju sistēma turpinās īstenot stingrākas monetārās politikas pasākumus.
Šonedēļ gaidāmas svarīgas publikācijas par statistikas datiem, it īpaši par Ķīnas ekonomiku, kā arī FOMC pārstāvju uzrunas. Nepastāvība dārgmetālu tirgos joprojām saglabājas augsta.
ASV
procentu likmju pieauguma temps būtiski atkarīgs no statistikas datiem;
situācija darba tirgū joprojām ir saspringta, lai gan ir pietiekami daudz vakances;
potenciālais bezdarba līmenis ir neskaidrs;
inflācijas samazinājuma temps ir ievērojami lēnāks par iecerētajiem rādītājiem.
FRS amatpersonas arīdzan pauda bažas, ka naftas cenas atkal sāks kāpt, piegādes ķēdes atkopjas lēnām un algu kāpums veicina inflāciju. Tirgus saņēma signālu par FRS nodomu turpināt likmju celšanu līdz šī gada beigām.
Lielāko ASV banku analītiķi prognozē, ka 2022. gada novembrī un decembrī procentu likmes tiks paaugstinātas par 0,75%.
ES un Anglija
Anglijas Bankas galvenais ekonomists ļāva noprast, ka Anglijas Banka savā novembra sanāksmē strauji paaugstinās procentu likmes inflācijas ierobežošanai, valdībai palielinot ekonomikas stimulus.
Inflācija eirozonā septembrī sasniedza jaunu rekordaugstu līmeni – 10%. ES valstis, īpaši Baltijas valstis, ir pakļautas enerģētikas krīzei. Enerģijas cenas nepārprotami ietekmē inflācijas līmeni. Inflācijas līmenis Latvijā septembrī bija 22,2%, kas ir absolūts rekords kopš 1998. gada. Eirozona var piedzīvot recesiju, taču ECB uzskata, ka likmju paaugstināšana joprojām ir absolūti nepieciešama.
ECB paziņoja par savu nodomu ar visiem pieejamiem līdzekļiem samazināt inflāciju:
Eirozonu sagaida sarežģīta augstas inflācijas un zemas ekonomiskās izaugsmes kombinācija, turklāt iespējama tehniska recesija. Vēsture mums māca, ka šīs problēmas kļūs tikai nopietnākas, ja kavēsimies rīkoties.
Zelts
Vērtējot situāciju Āzijas tirgū, pieprasījums pēc zelta pagājušajā nedēļā ievērojami palielinājās Ķīnā, savukārt Indijā pārdošanas rādītāji nebija pozitīvi. Zelta pieprasījumu Indijā ietekmēja Pitru Pakšas periods, kas zelta iegādei ir nelabvēlīgs.
Ķīnas iekšzemes zelta tirgus piedzīvo deficītu. Tam par iemeslu kalpoja pastiprinātā zelta importa kontrole, kā arī nepietiekami vietējā zelta ražošanas apjomi. Juaņas vājums un vispārējā nenoteiktība veicina mazumtirdzniecības pieprasījumu pēc zelta.
Pārskata periodā zelta cenas kritās. 14. oktobrī cena noslīdēja zem spēcīgā atbalsta līmeņa 1650 USD/oz, to ietekmēja publicētie ASV inflācijas dati. Šonedēļ sekoja vairāki regulatoru paziņojumi, kuri joprojām neļauj zelta cenām atgūties. Turpinājās investoru izstāšanās no biržā tirgotajiem ETF.
Sudrabs
Sudraba cenas pārskata periodā nokritās no 20 USD/oz līdz 18.24 USD/oz korelācijā ar zelta tirgu, pēc kura tirgus atgriezās pie 18.82 USD/oz robežas.
Interesants ir fakts, ka sudraba cena ar tās īslaicīgu nostiprināšanos kopš 1. septembra spēja aizēnot zelta cenu. Taču dažas nedēļas vēlāk, 4. oktobrī sasniedzot maksimumu 21.23 USD/oz robežā, sudraba cena atgriezās sākotnējās pozīcijās. Tāpēc pagaidu atveseļošanās nav noturīgs signāls, kas apstiprinātu korekcijas beigas.
Situācijas novērtējums
Eiro valūtā zelta un sudraba cenas turas daudz labāk un dod cerību uz portfeļa stabilitāti.
Dārgmetāli joprojām atrodas nogaidošā stāvoklī, jo zelts un sudrabs, visticamāk, būs pirmie, kas reaģēs uz izmaiņām ASV FRS politikā. Analītiķi saka, ka FRS būs spiesta strauji samazināt procentu likmes un veikt apjomīgus pasākumus, lai nodrošinātu likviditāti 2023. gada pirmajā pusē, ko veicinās kredītu tirgu sabrukums un straujš bezdarba pieaugums.