1) Kas ir investīciju dārgmetāli?
Par investīciju dārgmetāliem finanšu pasaulē tiek uzskatīti dārgmetāli monētu un stieņu veidā. Juvelierizstrādājumus, neatkarīgi no proves, nebūtu korekti uzskatīt par investīciju dārgmetāliem to milzīgā uzcenojuma dēļ par juveliera vai rūpnīcas māksliniecisko darbu.
Investīciju dārgmetāli ir monētas un stieņi, kas izgatavoti no zelta, sudraba, platīna vai pallādija.
2) Kāda ir dažādu dārgmetālu būtiskākā atšķirība?
Lielāko daļu investīciju sudraba, platīna un pallādija vērtības veido to rūpnieciskā izmantošana. Piemēram, sudrabs tiek plaši izmantots elektronikas nozarē. Platīnam un pallādijam ir svarīga loma iekšdedzes dzinēju katalītisko neitralizatoru ražošanā. Kaut arī pēc visiem šiem trim dārgmetāliem ir liels investīciju pieprasījums, tas nav galvenais to pieprasījuma un vērtības noteikšanas avots.
Savukārt investīciju zelts ir būtiski atkarīgs no investīciju pieprasījuma.
3) Kas ir investīciju zelts?
Investīciju zelts ir augstākās proves fiziskais zelts stieņu (virs 995°) vai monētu (virs 900°) formā.
Vēsturiski dārgmetālu ērtākais uzglabāšanas veids bija zelta monētas, kurām bija likumīgā maksāšanas līdzekļa statuss, jo šādas monētas bija vieglāk mainīt vai pārdot nekā stieņus vai tīrradņus. Tas turpinājās līdz brīdim, kamēr atpazīstamās zelta pārstrādes rūpnīcas izstrādāja stieņus investīciju tirgum.
Mūsdienās zelta stieņi ir pieejami pat maziem investoriem, jo ir izmēros no 1 grama līdz kilogramam.
Centrālo banku zelta rezervju standarts un klasika ir 400 Trojas unces smagie Good Delivery zelta stieņi. Vairāk par dārgmetālu standartu Good Delivery varat izlasīt šeit.
Tā pat arī vairumtirgotāji pērk Good Delivery stieņus, lai tos pārdotu juvelieriem un naudas kaltuvēm. Iespējams, ka jūsu laulības gredzens vai mazā monētiņa, kuru kāds bija dāvinājis dzimšanas dienā, reiz bija daļa no Good Delivery stieņa.
4) Kādas zelta monētas tiek uzskatītas par investīciju monētām?
Investīciju zelta monētas ir monētas ar zelta saturu 90% un vairāk, kurām ir likumīga maksāšanas līdzekļa statuss.
Pasaulē vispopulārākās investīciju zelta monētas ir 1 Trojas unces svarā (31,1035 g). Šo monētu cena vairāk ir atkarīga nevis no to mākslinieciskajiem nopelniem, bet no dārgmetāla spot cenas. Investīciju zelta monētas ir vispopulārākais fizisko dārgmetālu iegādes veids vidējam investoram. Mūsdienās izplatītākā investīciju zelta monētu prove ir 999,9°, bet ir arī sastopamas monētas ar 917° zelta provi, tomēr zelta saturs gan vienā, gan otrā ir viena unce. Tas nozīmē, ka monētai ar 917° provi būs nedaudz lielāks svars citu metālu (visbiežāk vara un sudraba) piemaisījumu dēļ.
5) Kas ir izdevīgāks – monēta vai stienis?
Ir divi galvenie fizisko ieguldījumu zelta produktu veidi, katram no tiem ir savi plusi. Dārgmetālu monētas bieži (bet ne vienmēr) ir dārgāka ieguldījumu zelta forma, taču tām ir arī virkne īpašību, ar kurām nedaudz lētākie ieguldījumu zelta stieņi nevar lepoties.
6) Zelta monētu iegādes priekšrocības
Dārgmetālu zelta monētas, kā likumīgu maksāšanas līdzekli, izdod valstis. Daudziem investoriem tas rada iespaidu par lielāku aktīvu likviditāti nekā stieņu gadījumā. Monētas visbiežāk izskatās pievilcīgākas un interesantākas par zelta stieņiem.
Līdz šim pasaules prakse ir tāda, ka dīleri uzpērk zelta monētas no klientiem (maziem investoriem) par cenu, kas ir augstāka par zelta tirgus cenu (tas ir, pārdodot monētu, pircējs jums maksās vairāk, nekā tas būtu, ja jūs pārdotu identiska svara stieni).
7) Zelta stieņu iegādes priekšrocības
Vissvarīgākā priekšrocība, pērkot zelta stieņus, ir zems uzcenojums. Par stieni ir jāmaksā mazāk nekā par identiska svara monētu. Lielu (50 gramu un vairāk) investīciju stieņu pirkšana ir visizdevīgākais veids, kā iegūt īpašumā fizisko zeltu.
8) Vai lielāks zelta svars automātiski nozīmē arī labākās cenas piedāvājumu?
Ir svarīgi saprast to, ka, jo lielāks zelta izstrādājuma svars (un šeit nav svarīgi, vai tā ir monēta vai stienis), jo izdevīgākā ir tā cena par gramu. Piemēram, zelta Trojas unces stieņa vai vienas Trojas unces monētas cena parasti ir mazāka/izdevīgāka nekā četru 1/4 unces monētu vai 31 x 1 grama zelta stieņu cena. Praksē var redzēt, ka 1 Trojas unces (1 oz) monētas vai stieņu cena jau ir pievilcīga un atbilstoša tirgus situācijai.
9) Kas var atļauties ieguldīt zeltā?
Jāatzīst, ka Latvijas sabiedrība pēdējo 10 gadu laikā ir ļoti mainījusi savu attieksmi pret ieguldījumiem dārgmetālos. Tagad nevienam nav pārsteigums, ka vidusmēra latvietis var atļauties veidot uzkrājumus arī zeltā. Iepriekš rakstījām par maziem zelta stieņiem, kurus var atļauties praktiski ikviens.
10) Vai investīciju zelts ir labs ieguldījums?
Būtu nepareizi teikt, ka zelta cena vienmēr pieaug. Realitāte ir tāda, ka dārgmetāla cena svārstās, reaģējot uz pasaules ekonomikas izmaiņām, tirgus pieprasījuma vai citiem faktoriem. Pareizāk būtu teikt, ka zelts ir laba aizsardzība pret inflāciju un lielisks līdzeklis, lai saglabātu jūsu ietaupījumu vērtību. Zelta cena var pieaugt vai pazemināties, tomēr zelta vērtība ilgtermiņā parasti ir daudz stabilāka nekā vispārējā ekonomika.
Par svarīgu faktoru var uzskatīt to, ka zelts spēj absorbēt valūtas riskus. Zelts ir spējīgs arī mazināt triecienu no nelabvēlīgām kustībām/satricinājumiem citos tirgos.
Ja vēlaties saņemt bezmaksas klātienes vai attālināto konsultāciju par ieguldījumiem dārgmetālos Latvijā, mēs ar prieku jums palīdzēsim. Reģistrēties konsultācijai var, izvēloties piemērotu konsultantu šeit.
__________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa
Komentāri