fbpx
Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Zelts: WGC ceturkšņa pārskats

Zelta cena (XAU-EUR)
2164,73 EUR/oz
  
- 4,99 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
25,39 EUR/oz
  
- 0,11 EUR
wgc kvartala parskats

Zelts pirmajā ceturksnī izcēlās finanšu tirgū kā efektīvs riska ierobežošanas rīks


Pirmā ceturkšņa galvenās iezīmes

  • Zelta cena pirmajā ceturksnī palielinājās par 8% (1 942 USD/oz), kad martā zelta cena pieauga par 2%. Tas ir labākais ceturkšņa sniegums kopš 2020. gada otrā ceturkšņa.
  • Strauji augošā inflācija un negaidīti ģeopolitiskie riski kompensē augstāku likmju radīto ietekmi.
  • Ieplūde zelta ETF pirmajā ceturksnī sasniedza 269 tonnas (17 miljardus ASV dolāru), kas ir augstākais ceturkšņa kopējais apjoms kopš 2020. gada trešā ceturkšņa, savukārt ASV naudas kaltuvju zelta monētu pārdošanas apjoms pirmajā ceturksnī sasniedza augstāko līmeni kopš 1999. gada.

Zelts 2022. gada pirmajā ceturksnī

Pirmajā ceturksnī zelta cena pieauga otro ceturksni pēc kārtas, noslēdzot ceturksni ar 8% augstāko vērtību (1942 ASV dolāriem/oz) — tas ir labākais ceturkšņa rezultāts kopš 2020. gada 2. ceturkšņa. Zelts kļuva par vienu no labākajiem aktīviem, ņemot vērā ievērojamu vājumu gan akciju, gan obligāciju tirgos. Periodā, ko raksturoja ekonomiskā nenoteiktība un palielināta nepastāvība, zelts izrādījās uzticams diversifikācijas un uzkrājumu saglabāšanas avots.

Zelta sniegumu pirmajā ceturksnī galvenokārt noteica:

  • strauji augošā inflācija
  • augstākas procentu likmes
  • negaidīts ģeopolitisks risks

Savā atskaitē “Zelta perspektīvas 2022” Pasaules zelta padome (WGC) iezīmēja savu skatienu situācijai, kad konkurējošie spēki ar augstāku, noturīgāku inflāciju un pieaugošām likmēm varētu ietekmēt zelta tirgu. Krievijas un Ukrainas karš tam pievienoja papildu pretrisku “slāni”, jo investori meklēja uzticamus un drošus patvērumus, piemēram, zeltu, ņemot vērā akciju tirgus nestabilitāti un neparedzētu inflācijas spiedienu, tostarp rekordaugstas naftas cenas.

WGC zelta atdeves attiecinājuma modelis (GRAM, noteikumu vai datu kopums, kas nosaka vērtības sadali) to apstiprina. Inflācijai pieaugot daudzās valstīs, tostarp ASV un Eiropā, kas gadu desmitiem bija piedzīvojušas mērenu inflāciju, investorus joprojām satrauc šī perspektīva. Inflācijas gaidas, kas ietvertas kategorijā “risks un nenoteiktība” un mērītas ar ASV 10 gadu peļņas likmēm, ceturkšņa laikā pieauga par 30 bāzes punktiem (bps), sasniedzot gandrīz 3%, kas ir jauns visu laiku augstākais rādītājs. Ceturkšņa laikā tas veicināja ieguldījumus zeltā, par ko liecina 17 miljardu ASV dolāru ieplūde zelta ETF fondos, kas ir iekļauti kategorijā “impulss”. Taču zelts bija saskāries arī ar lielākām “alternatīvām izmaksām”. 10 gadu ASV obligāciju ienesīgums pirmajā ceturksnī palielinājās par 100 bāzes punktiem, jo ​​FRS cita starpā apstiprināja vēlmi pāriet pie cīņas ar strauji augošajām cenām.

wgc kvartala parskats 2022

Raugoties nākotnē

Nominālās likmes joprojām ir noteikts risks zelta cenai, bet inflācija un ģeopolitika atbalsta investoru nepieciešamību pēc globālā riska ierobežošanas.

Ģeopolitiskā situācija joprojām ir svarīgs zelta virzītājspēks. Ieilgušais konflikts Ukrainā, visticamāk, radīs ilgstošu pieprasījumu pēc dārgmetāla.  Turpretim konflikta ātrs risinājums, uz ko mēs visi ceram, var vājināt dažas taktiskās zelta pozīcijas, taču, līdzīgi kā 2020. gadā, WGC uzskata, ka nozīmīgas stratēģiskas pozīcijas saglabāsies.

WGC uzsver, 2. ceturksnī visspēcīgāk zeltu varētu ietekmēt inflācija un pieaugošās likmes. Ekonomikas atveseļošanās pēc COVID un traucējumi piegāžu ķēdēs, ko saasināja Krievijas un Ukrainas karš, visticamāk, saglabās augstāku inflāciju ilgāk kā bija plānots 2021. gada beigās.

Centrālās bankas ir parādījušas, ka ir gatavas rīkoties. FRS ir sākusi paaugstināt likmes, sekojot Lielbritānijas Bankas piemēram, kas pēdējo trīs sanāksmju laikā ir paaugstinājusi likmes. Pat Eiropas Centrālā banka (ECB), kas ir pretojusies pieaugošajiem aicinājumiem rīkoties, savā pēdējā sanāksmē norādīja uz savu nostāju pakāpeniski palielināt likmes. Lai gan WGC vēsturiskā analīze liecina, ka zeltam pēc pirmā likmju paaugstināšanas stingrāku likmju ciklā parasti ir bijuši labi rezultāti, WGC pauž viedokli, ka zelts var tikt pakļauts ievērojamam spiedienam sakarā ar tuvāko FRS un ECB sanāksmju laikā pieņemtajiem lēmumiem.

Taču ir jāsaprot, ka karš ietekmē arī pasaules ekonomikas atveseļošanos. Pēdējo nedēļu laikā ģeopolitiskā situācija ir mudinājusi vairākas reitingu aģentūras, piemēram, Fitch, koriģēt savas 2022. gada izaugsmes prognozes. Visaptverošas inflācijas gaidas, zemā ekonomikas izaugsme un patērētāju uzticības kritums var vēl vairāk sarežģīt centrālo baņķieru politikas lēmumus.

Gold Hub kvartāla pārskats zelts

Augstākas inflācijas un procentu likmju kombinācija jau ir novedusi pie arvien lēzenākas 2/10 ASV obligāciju ienesīguma līknes, kas marta beigās apgriezās otrādi (skatīt attēlu). Kopš 2021. gada septembra 2 gadu ienesīgums ir palielinājies par gandrīz 2%, salīdzinot ar gandrīz 1 % pieaugumu 10 gadu obligāciju ienesīgumā, spreda starpībai starp tām samazinoties līdz 19 bāzes punktiem. 

  •  Obligāciju ienesīguma līknes inversija parasti tiek uzskatīta par signālu par gaidāmo recesiju, kas, savukārt, varētu sniegt atbalstu investīcijām zeltā.

Turklāt, neskatoties uz augstāku likmju izredzēm, nomināls un reāls ienesīgums joprojām ir vēsturiski zems. Šis fakts, savienojumā ar iespējamo pāreju uz pozitīvu obligāciju un akciju kustību, visticamāk, mudinās pāreju uz alternatīviem aktīviem. Esošā situācija paver iespēju zeltam  – gan kā alternatīvai obligācijām, gan nodrošinājumam pret lielāku radīto risku.

1 oz zelta monētas Nav noliktavā

1 oz zelta monēta "10 Karalienes zvēri"

2239.01 2239,01 2624 2624,00
Mēs pērkam 2239,01
Salīdzināt Paziņojums
par cenu
Pievienot grozam

_____________________________

Atruna

Ziņojumu sagatavoja WGC un tulkoja Tavex Latvia komanda kā mārketinga paziņojumu informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī