Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas šogad negatīvi ietekmēja dārgmetālu tirgu, bija FRS monetārās politikas stingrība – likmes gada laikā tika paaugstinātas par 425 bāzes punktiem. Sudrabs atgriezies uzmanības centrā, jo nesen uzrādījis pēkšņu cenu kāpumu. Saņemam daudz zvanu un vēstuļu ar jautājumu – vai pienācis īstais brīdis investēt arī sudrabā?
Pieprasījums pēc sudraba rūpniecības nozarēs
Sudrabs jau sen ir piesaistījis elektrifikācijas atbalstītājus: metāls ir būtisks elements elektrisko transportlīdzekļu akumulatoros, atjaunojamās enerģijas komponentos un elektronikā. No visiem elementiem sudrabs tiek uzskatīts par labāko elektrisko vadītāju. Sudrabs ir arī labs siltuma vadītājs, tāpēc to plaši izmanto rūpniecībā. Bet augsto gaismas atstarošanas īpašību dēļ tas parasti tiek izmantots medicīnas ierīcēs, spoguļos un citos optiskajos instrumentos.
Pieprasījuma pieaugumu īpaši veicinās elektroenerģijas nozares un elektronisko preču ražošana:
ES un ASV izaugsmes prognozes ir pasliktinājušās, taču situācija mājsaimniecības elektroierīču pārdošanas apjomu kontekstā varētu uzlaboties Ķīnā, ja tiks atcelti karantīnas ierobežojumi.
5G ierīces iegūst arvien lielāku tirgus daļu, tāpēc pieaugs vidējais sudraba daudzums, kas nepieciešams vienas ierīces ražošanā. Valsts mēroga 5G tīkla izvēršana Indijā sākās 2022. gada 4. ceturksnī, un tiek lēsts, ka līdz 2024. gada pirmajam ceturksnim visa valsts varēs nodrošināt atbilstošu tīklu pārklājumu. Līdz ar to 5G ierīču pārdošanas apjomiem 2023. gadā, ņemot vērā attiecīgās iespējas, vajadzētu palielināties, kas nozīmē, ka pieprasījums pēc sudraba pieaugs.
ES politika attiecībā uz saules enerģiju ir kļuvusi aktīvāka, ņemot vērā militāro konfliktu Ukrainas teritorijā. Sudraba izmantošanas samazināšanos daļēji var kompensēt dārgmetāla patēriņš jaunu iekārtu izgatavošanai saules enerģijas ražošanai, tas nozīmē, ka kopumā pieprasījums pēc sudraba arī šajā nozarē potenciāli pieaugs.
Lielāks rūpnīcu pieprasījums pēc izejvielām spēj pozitīvi ietekmēt sudraba cenu. Pieprasījums pēc sudraba saņem papildus stimulu, ko veicina karantīnas ierobežojumu atcelšana Ķīnā, jo Ķīna ir lielākais šī dārgmetāla patērētājs.
Sudraba cenas potenciāls 2023. gadā
Sudraba cenu kāpumu šogad bremzēja galvenokārt ASV valūtas nostiprināšanās.
ASV dolārs, visticamāk, kādu laiku saglabās šo pozīciju, kas varētu negatīvi ietekmēt sudraba kotējumus līdz brīdim, kad FRS pieņems lēmumu mainīt monetāro politiku. Spekulatīvo pozīciju apjoms sudraba fjūčeru tirgū svārstās ļoti zemā līmenī, kas parasti sakrīt ar cenu minimumu sasniegšanu.
Sudraba cenu kāpums varētu motivēt investorus atgriezties biržas produktu tirgū 2023. gadā, tādā veidā vēl vairāk atbalstot sudraba cenu. Sudraba kotācijas 2023. gadā, pēc Heraeus (Lielbritānija) prognozēm, atradīsies cenu diapazonā no 17-25 ASV dolāriem par unci.
Pēc ārvalstu analītiķu domām, 2023. gadā sudrabs var pārspēt zeltu cenu pieauguma ziņā. Tas viss, pateicoties pozitīvajiem makroekonomiskajiem apstākļiem, augstajam fiziskajam pieprasījumam un labai tehniskajai ainai.
“Sudrabam investori nepievērsa uzmanību, tāpēc šim dārgmetālam ir lielas izaugsmes perspektīvas. Sudrabs pārspēs zeltu, šī tendence vienmēr tiek novērota buļļu tirgus apstākļos. Pēdējā laika kotāciju dinamika ir iepriecinoša. Turklāt sudraba ieguldījumu produktu piedāvājuma apjoms ir diezgan ierobežots. Sudraba glabātavās paliek arvien mazāk, un tieši tāpēc to var izmantot investīciju produktiem. Tā ir nopietna problēma, kas liks par sevi manīt 2023. gadā” – situāciju komentē kompānijas Geinesville Coins dārgmetālu tirgus eksperts E. Milmens.
Rekordpieprasījums pēc sudraba pēdējo 20 gadu laikā
Fiziskā sudraba tirgū veidojas deficīts. Saskaņā ar vadošās neatkarīgās dārgmetālu izpētes kompānijas Metals Focus datiem globālais pieprasījums pēc sudraba līdz 2022. gada novembra vidum ir palielinājies par 16% līdz 1,2 miljardiem unču. Sudraba tirgus joprojām ir saspringts, un fiziskajā tirgū (izņemot zelta biržā tirgotos fondus) būs vērojams lielākais dārgmetālu piedāvājuma deficīts pēdējo gadu desmitu laikā. Par to ziņo arī Sudraba institūts.
Sudraba piedāvājuma deficītu sastādīs 194 miljoni unču, kas nozīmē, ka pieprasījums pārsniegs piedāvājumu gandrīz par 20%. Tas ir saistīts ar pieprasījuma pieauguma palielināšanos par 16%, līdz rekordlīmenim. 2022. gads ir episka fiziskā tirgus deficīta gads.
Šī fiziskā tirgus nelīdzsvarotība (piedāvājuma trūkums) ir vēsturiska, tas nav tikai vienkārši liels piedāvājuma deficīts, pieprasījums pieaudzis 4 reizes salīdzinājumā ar pagājušo gadu.
Sudraba rezultāts 2022. gadā
Kopš gada sākuma sudraba cena ASV dolāros pakāpusies par 2,44% (eiro +9,4%), sasniedzot 23,8 USD par unci. Zelta vērtība, atrodoties līmenī līdz 1808 USD par unci, dolāros saglabājies nemainīgs, bet eiro izteiksmē pieauga par 5,5%.
Sudraba vērtība visvairāk pieauga šī gada pirmajā ceturksnī, sasniedzot 27 USD par unci. Tam sekoja rādītāja samazināšanās 6 mēnešu garumā. Septembrī rādītājs sasniedza 2 gadu zemāko līmeni – 17,5 USD. Pēdējā ceturksnī kotācijas atkal sāka kāpt, investoriem cerot uz izmaiņām FRS monetārajā politikā.
Sudraba vērtības dinamika liecina, ka zelta kotējuma samazināšanās, visticamāk, būs īslaicīga. Kad sudrabs pēc kotējuma pieauguma tempiem apsteidz zeltu, tas parasti nozīmē, ka tuvojas buļļu tirgus. Kaut ko līdzīgu var novērot pēdējos mēnešos, ņemot vērā runas par FRS monetārās politikas maiņu.
Oxford Economics analītiķi iesaka ieguldīt 4–6% no sava kapitāla sudrabā. Tradicionāli portfeļa struktūrai ir jābūt atkarīgai no jūsu riska apetītes un plānošanas horizonta, bet investīciju portfelis, kas satur dārgmetālus – zeltu un sudrabu, spēj uzrādīt pienācīgu ienesīgumu vidējā un ilgā termiņā.
Atruna Rakstu sagatavoja Tavex Latvija Mārketinga un dīlinga departamenti. Pirms dārgmetālu izvēles izvērtējiet šādus riskus:
Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā un sudrabā to cenas nepastāvības dēļ.
Izvēlieties dārgmetālus tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvākajā laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem, jo dārgmetāli ir ilgtermiņa investīcija.
Vēsturiskā zelta un sudraba atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
Komentāri