Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Fāzes, kurās sakrīt ekonomikas stagnācija un salīdzinoši augsta inflācija, tiek uzskatītas par stagflāciju.
Ekonomiskā izaugsme pēdējos mēnešos ir bijusi vājāka, bet inflācija – augstāka, nekā gaidīts, kas izraisīja pastiprinātas diskusijas par stagflācijas draudiem.
Izteikta stagflācija var nopietni kaitēt gan ekonomikai, gan dažādām aktīvu klasēm. Nesenā pagātnē akciju tirgus ir cietis no īpaši smagas stagflācijas pārdošanas rezultātu krituma un uzņēmumu peļņas samazināšanās dēļ, lai gan starp nozarēm ir bijušas atšķirības.
Saskaņā ar WGC datiem,
stagflācijas fāzēs vairākos gadījumos īpaši labi darbojas divas aktīvu klases: izejvielas un zelts.
Dārgmetāls gūst labumu, galvenokārt, no investoru pieaugošās nepieciešamības pēc finanšu aizsardzības, kas ir saistīta gan ar augstāku inflāciju, gan ar palielinātu nenoteiktību akciju tirgū. Tomēr, izrādās, arī zemas vai negatīvas reālās procentu likmes ir papildu arguments par labu zelta pārdošanai. Taču, pēc Pasaules Zelta padomes analītiķu domām, vēsturiskās pieredzes vērtības nevajadzētu bez ierunām attiecināt uz nākotnes cerībām. Principā, piemēram, zelta cenas augstie rādītāji kopš 2018. gada varētu kļūt par bremzējošu faktoru, lai gan pašreizējie WGC pētījuma rezultāti, kā parasti, ir tam pretrunīgi. Pagaidām maz ticams, ka zelta cena gūs labumu no zemajām reālajām procentu likmēm un augstās inflācijas, jo dominēja “daudzsološas” gaidas attiecībā uz inflāciju, ekonomikas izaugsmi un akciju tirgiem.
Pasaules zelta padomes viedoklis
WGC izšķir mērenu un smagu stagflāciju. Piemēram, maz ticams, ka investoru reakcija dažādās aktīvu klasēs būs vienāda vieglas vai smagas stagflācijas gadījumā. Toties smagas stagflācijas gadījumā, visticamāk, pastāv ievērojamu grūtību risks, it īpaši akciju tirgos, savukārt zelta cenai un izejvielu cenām no tā būtu jāgūst labums.
Pēc WGC viedokļa, īsas stagflācijas fāzes gadījumā, kad centrālās bankas un valdības atkal pārpludinās tirgus ar lētu naudu, lai izvairītos no deflācijas, investēšana zeltā var nebūt labākā izvēle.
Tomēr tajā pašā laikā analītiķi norāda, ka obligācijas nevar nodrošināt tādu pašu aizsardzību kā zelts. Tādējādi, pieaugot riska draudiem, pārbaudīta aizsardzība pret krīzēm, aktīviem un inflāciju var gūt ievērojamu labumu no liela mēra kapitāla ieplūdes.
Neatkarīgi no tā, kādā stadijā atrodas ekonomika, zelts, visticamāk, ilgtermiņā neizies no modes.
Komentāri