Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Skaidras naudas un zelta deklarēšana, šķērsojot Latvijas robežu

Zelta cena (XAU-EUR)
2624,85 EUR/oz
  
- 0,95 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,43 EUR/oz
  
- 0,28 EUR
Skaidras naudas un zelta deklarēšana, šķērsojot Latvijas robežu

2023. gada 16. maijā stājas spēkā grozījumi likumā “Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas”. Ar tiem precizētas prasības par skaidrās naudas, kuras vērtība pārsniedz 10 000 eiro, deklarēšanas kārtību uz Latvijas ārējām robežām ar valstīm, kas nav Eiropas Savienībā (robežas ar trešajām valstīm). 

Tie paredz arī jaunas prasības attiecībā uz zelta vešanu pāri Latvijas iekšējām robežām ar Eiropas Savienības valstīm. Grozījumi vienādo Latvijas nosacījumus ar Eiropas Savienības tiesību aktiem un stiprinās cīņu pret noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu.


Robežas šķērsošana, izbraucot no Eiropas Savienības (Latvijas ārējās robežas) ar skaidru naudu un zeltu virs 10 000 EUR vērtībā

No 2023. gada 16.maija Latvijas ārējās robežas muitas kontroles punktos, kur ir izveidota divu koridoru sistēma, piemēram, lidostā:

  • skaidro naudu deklarēt jādodas obligāti caur “sarkano koridoru”, pēc pieprasījuma deklarētā nauda jāuzrāda un jābūt klāt, kad tā tiek kontrolēta un pārskaitīta.
  • Muitas kontroles punktos, kur divu koridoru sistēmas nav, skaidras naudas deklarāciju iesniedz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas amatpersonai. Savukārt, ja ES robeža tiek šķērsota vietā, kur nav muitas kontroles punkta, deklarācija jāiesniedz Valsts robežsardzes amatpersonai.

Robežas šķērsošana, izbraucot uz Eiropas Savienības (Latvijas iekšējā robeža) valsti ar skaidru naudu un zeltu virs 10 000 EUR vērtībā

Savukārt, šķērsojot Latvijas iekšējās robežas, braucot uz vai no Lietuvas vai Igaunijas, kā arī izlidojot uz vai ielidojot no jebkuras ES dalībvalsts, no 2023. gada 16. maija pēc VID amatpersonas pieprasījuma ir jādeklarē ne vien skaidra nauda, kā tas bija noteikts līdz šim, bet arī zelta monētas un zelts stieņos, ja to vērtība ir 10 000 eiro vai vairāk.

investēt sudrabā

Vispārējie skaidras naudas pārvadāšanas nosacījumi

Jebkurai personai tāpat kā līdz šim robežšķērsošanas vietā jāiesniedz skaidras naudas deklarācija muitas amatpersonai, iebraucot ES vai izbraucot no tās ar 10 000 eiro skaidrā naudā vai līdzvērtīgu summu citās valūtās, ko veido viens vai vairāki no šādiem finanšu instrumentiem:

  • banknotes un monētas, kas ir laistas apgrozībā un ir likumīgs maksāšanas līdzeklis;
  • valūta, kas vairs nav vispārējā apgrozībā, bet kuru joprojām var apmainīt finanšu iestādē vai centrālajā bankā pret banknotēm un monētām, kuras ir apgrozībā kā maiņas līdzeklis;
  • neaizpildīti čeki, ceļojuma čeki, vekseļi vai maksājuma uzdevumi;
  • zelta monētas, kas satur vismaz 90% zelta;
  • zelts gabalos, piemēram, stieņi, tīrradņi vai aglomerāti, kas satur vismaz 99,5 % zelta.

Skaidrā nauda pēc VID amatpersonas pieprasījuma jādeklarē, arī šķērsojot Latvijas robežas ar citām ES dalībvalstīm. Atbilstoši jaunajiem likuma grozījumiem deklarējamās naudas definīcijā arī uz iekšējām robežām turpmāk būs iekļauts zelts monētās un gabalos.

Deklarējot skaidru naudu uz Latvijas valsts robežas, nedz Latvijas, nedz citu valstu iedzīvotājiem un uzņēmējiem nav jāveic nekādi maksājumi. Deklarāciju veidlapas var saņemt pie VID amatpersonām robežšķērsošanas vietās, kā arī tās ir publicētas VID tīmekļvietnes sadaļā Ceļošana.

Atbildība par naudas nedeklarēšanu

Par skaidras naudas nedeklarēšanu ir paredzēta administratīvā atbildība, ja naudas summa, ko ir pienākums deklarēt, nepārsniedz piecdesmit valstī noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu (2023. gadā – 31 000 eiro). Soda apmērs – līdz 20 procentiem no nedeklarētās summas.

Par skaidras naudas nedeklarēšanu lielos apmēros – sākot no piecdesmit noteikto minimālo mēnešalgu kopsummas – ir paredzēta kriminālatbildība.

ES regulējums

Kontroles sistēma skaidrai naudai, ko ieved ES vai izved no tās, ir izveidota, ieviešot Regulas 2018/1672[1] prasības. Tās mērķis – nepieļaut nedeklarētas vai noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu, tādējādi novēršot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu.

Plašāka informācija par skaidras naudas deklarēšanas pienākumu pieejama VID tīmekļvietnes sadaļā Skaidra nauda, kā arī Eiropas Komisijas Nodokļu politikas un muitas savienības ģenerāldirektorāta mājaslapā. Ar skaidras naudas deklarēšanas prasībām, ceļojot uz/no citām ES dalībvalstīm, var iepazīties VID tīmekļvietnes sadaļā Ceļošana Eiropas Savienībā.

_____________________

Avots: VID preses relīze “Stājas spēkā precizētas prasības skaidras naudas vešanai pāri robežām”

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī