Katrs no mums zina, kas ir zelts, bet no kurienes tas radies zemes dzīlēs un Visumā? Vai jūs kādreiz esat uzdevis sev šo jautājumu?
Salīdzinoši nesen astronomi ir atbildējuši uz jautājumu par zelta izcelsmi. Zelts nevar rasties zvaigžņu dzīlēs, taču var veidoties grandiozu kosmisko katastrofu rezultātā, kuras zinātnieki parasti dēvē par gamma staru uzliesmojumiem (GU).
Gamma staru uzliesmojums (GU) ir gamma staru uzplaiksnījums no ārkārtīgi enerģiska sprādziena. Lielākā daļa GU konstatētas ļoti attālos Visuma apgabalos. Bergers un viņa kolēģi pētīja objektu GRB 130603B, kas atrodas 3,9 miljardu gaismas gadu attālumā. Tas ir viens no tuvākajiem līdz šim redzētajiem GU. NASA “Swift” satelīta reģistrētā GRB 130603B uzliesmojuma ilgums bija mazāks par divām sekundes desmitdaļām.
“Saskaņā ar mūsu vērtējumiem – divu neitronu zvaigžņu apvienošanās laikā saražotā un kosmosā izplatītā zelta daudzums varētu būt lielāks par 10 Mēness masām,” sacīja pētījuma vadošais autors Edo Bergers no Hārvardas Smitsona Astrofizikālā centra (CfA) preses konferences laikā Masačūsetsas štatā, Kembridžā.
Novērtējot aptuveno zelta daudzumu, kas izveidojies šī GU laikā, un šādu sprādzienu skaitu, kas notikuši visā Visuma vēsturē, astronomi nonāca pie pieņēmuma, ka viss zelts Visumā, ieskaitot Zemi, iespējams, ir izveidojies šādas gammas staru uzliesmojumu laikā.
Ir zināms, ka, ja kopējo līdz šim iegūto zelta daudzumu vienādi sadalīt starp visiem planētas iedzīvotājiem, katram no mums piederēs aptuveni viena unce tīrā zelta.
____________
Rakstu sagatavoja Tavex Latvia mārketinga nodaļa
Komentāri