Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Strauji augot akcijas vērtībām tirgū, miljardieri Īlons Masks, Marks Zukerbergs (Zakerbergs) un citi insaideri* aktīvi pārdod savu dibināto un vadīto uzņēmumu akcijas. S&P 500 insaideri novembrī pārdeva akcijas 63,5 miljardu dolāru vērtībā, kas ir par 50% vairāk nekā par to pašu periodu iepriekšējā gadā, ziņoja The Wall Street Journal.
Lielākā daļa šo pārdošanas apjomu ir attiecināmi uz tehnoloģiju nozares uzņēmumu insaideriem – 41 miljards USD.
2021. gadā 48 augstākā līmeņa vadītāji vienlaicīgi pārdeva savu uzņēmumu akcijas par summu, kas pārsniedz 200 miljonus USD, raksta Wall Street Journal, atsaucoties uz InsiderScore datiem. Tas četras reizes pārsniedz vidējo insaideru veikto akciju pārdošanas apjomu no 2016. līdz 2020. gadam.
Tajā skaitā ir vairāk nekā desmit miljardieri, kuri ir pārdevuši savas akcijas pirmo reizi vairāku gadu laikā.
Zemāk apkopoti lielākie pārdošanas darījumu veicēji un to apjomi. + Rādīt vairāk
Estee Lauder līdzīpašnieks Ronalds Lauders pārdeva akcijas par 600 miljoniem USD, kas ir viņa pirmā akciju pārdošana kopš 2016. gada.
Google līdzdibinātāji Lerijs Peidžs un Sergejs Brins pēdējo reizi pārdeva Google mātesuzņēmuma Alphabet akcijas 2017. gadā. 2021. gadā katrs no viņiem ir pārdevis akcijas 1,5 miljardu eiro vērtībā.
Maikls Dells no Dell Technologies pārdeva akcijas pirmo reizi kopš 2018. gada (par 253 miljoniem USD).
Deivids Rubenšteins no Carlyle Group pirmo reizi kopš 2020. gada (par 495 miljoniem USD).
Voltonu ģimene (Walmart īpašnieki) šogad pārdeva četras reizes vairāk akciju nekā pagājušajā gadā, par tām piesaistot 6,5 miljardus dolāru (2020. gadā – 1,5 miljardus USD).
Zukerbergs pārdevis septiņas reizes vairāk Meta akciju nekā pērn, saņemot 4,5 miljardus dolāru.
Masks novembrī pārdeva Tesla akcijas vairāk nekā 10 miljardu dolāru vērtībā.
Microsoft izpilddirektors Satja Nadella – par 374 miljoniem dolāru.
Daniels Teilors, Pensilvānijas Universitātes Vārtonas Biznesa skolas profesors komentēja situāciju šādi:
Insaideru akciju pārdošanu var nosaukt par bezprecedentu, šī situācija atgādina dot-com uzplaukuma kritumu 2000. gadu sākumā.
Jāņem vērā, ka insaideri parasti vislabāk izprot situāciju un tiem ir zināma plašāka informācija par procesiem kompānijā. Tiem mēdz būt arī ilgtermiņa skatījums uz ieguldījumiem savas kompānijas akcijās. Dažkārt notiekošo var mēģināt arī ļoti tendenciozi pārfrāzēt, ka šādiem uzņēmumiem paši tuvākie cilvēki īsti vairs nav pārliecināti par kompānijas (vai visas ekonomikas) veikumu attiecībā pret to, cik pašlaik biržā vērtas ir viņu akcijas. Tāpēc tiek izmantotas biržas piedāvātās iespējas, lai laikus atbrīvotos no saviem vērtspapīriem.
Vienlaicīgi eksperts atzīmē, ka potenciālie nodokļu ietaupījumi šogad kļuvuši arī par spēcīgu stimulu tirdzniecībai.
*insaiders – kompānijas uzticamības persona, kurai ir pieeja konfidenciālai informācijai par firmas lietām, pateicoties savam dienesta stāvoklim un radniecības saitēm, ar kuru palīdzību rodas iespēja saņemt konfidenciālu informāciju.
Komentāri