Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Likviditāte - kas tas ir? Kāda ir zelta likviditāte?

Zelta cena (XAU-EUR)
2595,99 EUR/oz
  
+ 0,26 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
28,98 EUR/oz
  
+ 0,03 EUR
zelta likviditāte
Likviditātes jēdziens palīdz noteikt aktīva reālo vērtību. Likviditāte burtiski nozīmē sekojošo: spēju īsā laikā pārvērst esošās preces naudā. Augsta likviditāte nozīmē arī lielāku iespējamību ātri pārdot preces par cenu, kas ir pēc iespējas tuvāka tirgum.
Aktīvu saraksts ar augstu likviditāti – likviditātes TOPS:
  • Skaidra nauda
  • Zelts
  • Akcijas un obligācijas
  • Nekustamā īpašuma objekti
  • Intelektuālais īpašums
  • Sudrabs, pallādijs un dārgakmeņi
  • Mākslas priekšmeti
  • Esošais bizness

Vai Tev pieder zelts?

Tas ir apsveicami, jo zelta likviditāte vienmēr ir likviditātes topa pirmajās pozīcijās, neatkarīgi no tā, vai tas tiek turēts stieņu, monētu, juvelierizstrādājumu vai citu izstrādājumu veidā.
Likviditātes reitinga līderi, nauda un zelts, noteiktos apstākļos var arī samainīties vietām. Ekonomisko un politisko satricinājumu laikā valūtas vērtība parasti mēdz pazemināties, zaudēt pirktspēju un pat nonākt likviditātes saraksta beigās. Tajā pašā laikā zelts spēj faktiski pārņemt naudas norēķinu funkciju (labs mūsdienu piemērs situācija Venecuēlā).
Praksē aktīvu likviditāte var atšķirties no augstāk norādītā saraksta. Viss ir atkarīgs no konkrētās dzīvesvietas un ekonomiskajiem apstākļiem.
Piemēram, Latvijā tādi dārgmetāli kā sudrabs un palādijs ir apliekami ar PVN, kas sākotnēji padara tos mazāk konkurētspējīgus likviditātes ziņā – investors automātiski zaudē 21% no savas ieguldītās summas. Tas pats sudrabs valstī, kurā darījumi ar šo dārgmetālu nav apliekami ar PVN, šajā likviditātes sarakstā būs blakus zeltam.
Augstā zelta likviditāte un pieprasījums investoru vidū ir saistīts ar to, ka šis metāls cilvēces vēsturē ir pierādījis savas īpašības kā aktīvs, kas spēj aizsargāt un saglabāt uzkrājumu vērtību, būdams universāls maksāšanas līdzeklis de facto.

Zelta cena un likviditāte

Salīdzinot ar vērtspapīriem un pat naudu, zelts ir taustāms aktīvs, kas nav atkarīgs no tā, vai valsts vai uzņēmums pilda savas saistības pret jums. Zelts ir sava veida “visas pasaules pilsonis”, kurš nav atkarīgs no vienas valsts vai uzņēmuma lēmumiem. Tas ļauj zeltam darboties kā uzticamam drošam patvērumam (no angļu Safe Haven), kas var glābt jūsu kapitālu pat neparedzamajos apstākļos.
Citu ieguldījumu instrumentu būtība ir sniegt tiesības uz to pārvaldīšanu, bet fiziski nebūt jūsu īpašumā. Var būt problemātiski izmantot šādas tiesības nelabvēlīgos apstākļos. Šī iemesla dēļ valstu iestādes bieži ir skeptiskas par zeltu kā ieguldījumu – zeltu ir grūti kontrolēt, “atcelt” vai citādi ietekmēt.
No visiem aktīviem zeltam ir visaugstākā reālā likviditāte. To jebkurā laikā var apmainīt pret jebkuras valsts valūtu vai nepieciešamajām precēm naudas vērtības samazināšanās gadījumā. Dārgmetālu spredu (starpību starp pirkšanu un pārsošanu) var salīdzināt ar līdzīgām izmaksām, ieguldot veiksmīgu uzņēmumu vērtspapīros. Turklāt zelta pārdošana ir daudz vienkāršāka, ātrāka un parastajam cilvēkam saprotamāka nekā obligācijas, akcijas un nākotnes līgumi.
Ja pēkšņi jums steidzami nepieciešama nauda un jūsu aktīvs ir nekustamais īpašums – cik ātri jūs varat pārdot nekustamo īpašumu par tirgus cenu? Cik ātri, ņemot vērā dokumentu kārtošanas procesu, var saņemt naudu par, piemēram, dzīvokļa pārdošanu? Faktiski nekustamā īpašoma pārdošana var aizņemt mēnešus.
Kā ir ar zeltu? Jūs varat saņemt naudu no zelta pārdošanas dažu stundu laikā! Zelts tiek tirgots visā pasaulē katru dienu un visu diennakti.

_____________________________

Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.

Atruna

Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī