Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Incrementum AG publicētajā pētījumā “In Gold We Trust 2025” tiek apgalvots: pasaulē sāk pietrūkt uzticības, nevis naudas. Pēc ziņojuma līdzautora Ronalda Pētera Štēferles teiktā, uzticība ir kļuvusi par visretāko resursu finanšu tirgos. Arvien vairāk investoru liek likmes nevis uz fiat naudu, bet gan uz cietajiem aktīviem – galvenokārt zeltu.
Attālināšanās no fiat valūtām
Štēferle norāda, ka atrodamies pagrieziena punktā: globālā monetārā sistēma nonāk pārmaiņu fāzē. Cilvēki zaudē uzticību dolāriem, eiro un citām valūtām, kuras var drukāt bezgalīgi, un sāk meklēt ilgtspējīgas alternatīvas.
Pieaugošais parāds un “lipīgā” inflācija
ASV valsts parāds ir sasniedzis 34,8 triljonus dolāru un turpina strauji pieaugt. Aptuveni 1 triljons dolāru tiek tērēts tikai procentu maksājumiem. Investori kļūst piesardzīgāki – pieprasījums pēc ASV valsts obligācijām ir nestabils, neskatoties uz ienesīgumu. Vienlaikus inflācija joprojām pārsniedz FRS mērķa līmeni: PCE pamatindekss var uzrādīt cenu pieaugumu par 2,8% gadā.
Štēferle brīdina: inflācija ir izrādījusies “lipīgāka” nekā gaidīts, un iespējams tam sekos otrais vilnis, līdzīgi kā tas bija 20. gadsimta 70. gados. Ja patērētāji sāks ticēt, ka cenas turpinās pieaugt, ekonomiskie modeļi vairs nedarbosies.
Jauna zelta buļļu tirgus fāze
Zelts 2024. gadā jau ir sasniedzis vairāk nekā 60 rekordaugstus vērtības noslēgumus, tirgojoties aptuveni 3300 USD līmenī par unci. Saskaņā ar Incrementum bāzes scenāriju cena līdz 2030. gadam var sasniegt 4800 USD, bet, paātrinoties naudas emisijai (uz ko Tramps jau ir devis mājienu), – līdz 8900 USD.
Centrālās bankas jau trešo gadu pēc kārtas aktīvi uzkrāj zeltu, īpaši jaunattīstības valstīs. Tas rada noturīgu pieprasījumu. Investori Ziemeļamerikā tikai tagad ir sākuši masveidā ieguldīt zeltā, un Eiropā pārdošana joprojām ir izplatīta, taču eksperti uzskata, ka situācija drīz mainīsies.
Incrementum iesaka portfelī iekļaut 15% fiziskā zelta, 15% “efektīvā zelta” (sudraba un kalnrūpniecības akcijas) un 5% bitkoina kā digitālu cieto aktīvu analogu.
Globāla monetārā pārstartēšana?
Štēferle neizslēdz, ka ASV varētu atgriezties pie dolāra devalvācijas idejas, kā tas notika pēc Plaza vienošanās 1985. gadā (vienošanās par pakāpenisku, kontrolētu ASV dolāra devalvāciju). Tas varētu ietvert zelta pārvērtēšanu. Tajā pašā laikā Ķīnai mūsdienās ir daudz lielāka ekonomiskā vara, kas padara iespējamu globālu monetāro pārkārtošanos.
Kopumā ziņojums liek domāt, ka
tradicionālais 60/40 (akcijas/obligācijas) investīciju portfelis zaudē savu efektivitāti.
Incrementum iesaka samazināt obligāciju īpatsvaru līdz 15%, palielināt izejvielu aktīvu īpatsvaru un daļu līdzekļu paturēt skaidrā naudā tirgus svārstību gadījumā. Tā kā investori šaubās par fiat sistēmas stabilitāti, zelts joprojām ir galvenais šo bažu ieguvējs.
Šeit ir sabalansēta ieguldījumu plāna piemērs 2025. gadam, kas balstīts uz In Gold We Trust 2025 ziņojuma ieteikumiem un pašreizējām tirgus tendencēm:
📊 Sabalansēts ieguldījumu portfelis 2025. gadam (piemērs)
Aktīvu klase
Portfeļa daļa
Komentārs
Fiziskais zelts
15%
Inflācijas hedžēšana un uzticības zaudēšana valūtām. Vislabāk uzglabāt ārpus bankām.
Sudraba un kalnrūpniecības akcijas
15%
Straujākas izaugsmes potenciāls metālu buļļu tirgus vēlīnā fāzē.
Bitcoin
5%
Zelta papildināšana ar ierobežota piedāvājuma digitāla aktīvu. Augsta svārstība..
Izejvielas (ETF, fondi)
10%
Piemēram: varš, urāns, lauksaimniecības produkti. Aizsardzība pret stagflāciju.
Avots: ingoldwetrust.report
Atruna Rakstu sagatavoja Tavex Latvia Mārketinga departaments. Šis nav investīciju ieteikums. Pirms investīciju zelta izvēles izvērtējiet šādus riskus:
Nav ieteicams visus savus ietaupījumus ieguldīt zeltā zelta cenas nepastāvības dēļ.
Izvēlieties zeltu tikai tad, ja esat pārliecināts, ka ieguldītie līdzekļi tuvāko 5 gadu laikā nebūs nepieciešami ikdienas tēriņiem.
Vēsturiskā zelta atdeve negarantē identiskus rezultātus nākotnē.
Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.