Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Kāpēc zelta cena šovasar nepieaug?

Zelta cena (XAU-EUR)
2605,71 EUR/oz
  
+ 8,16 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,22 EUR/oz
  
+ 0,29 EUR
Kāpēc zelta cena šovasar nepieaug?

Šogad vasara zeltam nav bijusi dāsna. Cenas jūnijā – jūlijā samazinājās no 1899 USD līdz 1826 USD par Trojas unci. Tikmēr šobrīd varam vērot dažādus ekonomiskus faktorus, kuriem teorētiski vajadzēja izsaukt strauju zelta vērtības pieaugumu.

Uzskaitīsim galvenos no faktoriem:

  1. Bitcoin vērtība divu vasaras mēnešu laikā samazinājās no 37 līdz 29 tūkstošiem ASV dolāru un pēc tam atkal pieauga līdz 40 tūkstošiem dolāru.
  2. ASV kotēto Ķīnas uzņēmumu akcijas nokritās līdz 13 gadu zemākajam līmenim.
  3. ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums samazinājās no 1,7% līdz 1,3%.
  4. ASV ir fiksēts augstākais inflācijas līmenis kopš 2008. gada.

Uz šī fona zelta cena negaidīti noslēdzas šaurā diapazonā. Kāds ir šīs dīvainās uzvedības iemesls?

Vēsturiski vasaras mēneši zeltam paiet bez lielas augšupejošas dinamikas. Ne mazāk tas ir saistīts ar patērētāju pieprasījuma samazināšanos Ķīnā un Indijā pēc garajām brīvdienām un kāzu sezonas (gada pirmie pieci mēneši). Pēdējo 7 gadu laikā dārgmetāla cena samazinājās četras reizes vai bija šaurā diapazonā līdz jūlija beigām, proti, 2015., 2017., 2018., 2021. gadā, un zelta cenas rallijs tika reģistrēts 2016., 2019., 2020. gadā.

Visos šajos gados straujais cenu kāpums skaidrojams ar ģeoekonomiskās un ģeopolitiskās nestabilitātes saasināšanos: Brexit un kara risks starp ASV un Ziemeļkoreju 2016. gadā, bailes no ekonomiskās lejupslīdes un zemākas procentu likmes ASV 2019. gadā, globālā Covid-19 krīze 2020. gadā.

2021. gadā, neraugoties uz izaugsmes faktoriem, zelta cena pazeminās šādu iemeslu dēļ:

  • Pirmkārt, pandēmija daļēji tiek kontrolēta Rietumu valstīs, pateicoties masveida vakcinācijai.
  • Otrkārt, vadošo valstu iestādes turpina iepludināt ekonomikā triljonus dolāru.
  • Treškārt, Fed brīdināja par iespēju paaugstināt procentu likmes 2023. gadā, taču tas varētu notikt agrāk, ja inflācijas pieaugums izrādīsies pārāk straujš.
  • Ceturtkārt, investorus iedrošina lielais akciju tirgu rallijs, tāpēc viņi ir pārliecināti par ātru pasaules ekonomikas atveseļošanos.

Līdz ar to faktori, kas veicina zelta cenas pieaugumu, darbojas ekonomiskā optimisma apstākļos.

Kad zelta cena atsāks augšupejošo tendenci?

Ja ģeoekonomiskā situācija attīstīsies tikai par labu dārgmetālam, tad rallijs nebūs ilgi jāgaida. Piemēram, ekonomisko stimulu uzpūsts “finanšu burbulis” var pārsprāgt, un nākamais pandēmijas vilnis būs daudz draudīgāks. Šādos apstākļos investori būs piesardzīgi, un viņu acīs zelts kļūs pievilcīgāks par tradicionālajiem aktīviem.

______________

Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa
Avots: www.gold.ru

Komentāri

Jums būs interesanti lasīt arī