Izveidot jaunu Brīdinājumu par cenu

Eksperta viedoklis: zelts un inflācija

Zelta cena (XAU-EUR)
2522,45 EUR/oz
  
- 39,91 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,11 EUR/oz
  
- 0,51 EUR
zelts un inflacija

Sāksim ar jautājumu – kas ir inflācija? Inflācija ir termins, ko izmanto ekonomisti, lai aprakstītu, kā nauda/valūta laika gaitā zaudē savu vērtību, kā rezultātā paaugstinās cenas. Kā mēs varam novērst savu uzkrājumu vērtības samazināšanos? Viens veids, kā to izdarīt, ir turēt savā īpašumā fizisku aktīvu, piemēram, zeltu.

Protams, nedaudz vienkāršojot var teikt, ka inflācija ir cenu kāpums, kas nav globāls, jo cenu pieauguma iemesli atsevišķās nozarēs var būt dažādi. Bet parastajam cilvēkam ikdienā inflācija ir absolūti taustāma dažādu ekonomisko parādību un mehānismu izpausme.

Zelts un ASV dolārs

ASV dolāra cena būtiski ietekmē pasaules finanšu tirgus un līdz ar to arī tādu preču cenas kā zelts. Lai novērtētu ASV dolāra pirktspēju, ASV ekonomisti izmanto “tirdzniecības svērto dolāra indeksu”, kas tiek aprēķināts, izmantojot 26 ārvalstu valūtas, kas veido 90% no ASV tirdzniecības.

Tā kā zelts tiek uzskatīts par drošu patvērumu, zelta cena visbiežāk ir apgriezti saistīta ar ASV dolāra cenu, kas arī tiek uzskatīts par aktīvu. Kad ASV dolāra vērtība pazeminās, tā kļūst mazāk pievilcīga investoriem, kuri pēc tam pievēršas zeltam, kā rezultātā palielinās zelta cena. Tāpēc, dolāram nostiprinoties, zelta cenai ir tendence kristies. Turklāt viens no iemesliem atgriezeniskajai saitei starp zeltu un ASV dolāru ir tas, ka zelta cena par unci tradicionāli tiek izteikta dolāros, kas nozīmē, ka valūtas kursa izmaiņas uzreiz atspoguļojas zelta cenā.

Vājāks ASV dolārs nozīmē zelta cenu kāpumu. Stabils vai spēcīgāks ASV dolārs noved pie stabila vai zemāka dzeltenā dārgmetāla vērtības. Citiem vārdiem sakot, laika gaitā zelta cenas kāpums ir apgriezti korelēts ar ASV dolāra pirktspējas samazināšanos. Kad pagājušā gada augustā zelta cena sasniedza maksimumu līdz 2 060 USD par unci, tā bija simtreiz augstāka nekā sākotnējā fiksētā dolāra cena – 20,67 USD par unci pirms 100 gadiem. Tas gandrīz precīzi atbilst ASV dolāra pirktspējas kritumam par 99%.

Inflācija, procentu likmes un zelts

Nozīmīgs rādītājs, kas var mainīt zelta cenu, ir inflācijas risks, kas bieži rodas, reaģējot uz monetāro politiku, un atšķirību starp procentu likmēm ASV un ārvalstīs. Tomēr Pasaules zelta padome uzsver, ka bez dolāra un inflācijas, kā arī bailēm no inflācijas šodien par svarīgiem rādītājiem var uzskatīt arī tirgus nenoteiktību un faktisko pieprasījumu.

Analītiķis Robs MakEvens (Rob McEwen), kurš ir arī uzņēmuma “McEwen Mining” valdes priekšsēdētājs un galvenais īpašnieks, laikrakstam “The Investing Network” pastāstīja, ka viņš turpina būt noskaņots buļļu tirgum. Tomēr, pēc viņa teiktā, dārgmetāls nevarēs tikt uz priekšu, kamēr plašā sabiedrība neatzīs inflācijas pieauguma problēmu. Nesenā intervijā viņš runāja par savu pašreizējo skatījumu uz zeltu.

Inflācija kļūst redzamāka daudzās jomās, sacīja MakEvens, jo īpaši viņš norāda uz pārtikas izmaksām.

Pasaule tagad ir naudas pārpildīta – valdības tikko atvēra makus un sāka drukāt naudu vēl nebijušā apmērā.

MakEvens netic, ka ASV Federālās rezerves spēs ierobežot inflāciju, un iesaka aplūkot iepriekšējos inflācijas periodus, lai saprastu, kāpēc šodiena nav salīdzināma ar iepriekšējiem periodiem.

Šāda mēroga globāla parādība vēl nekad pasaulē nav piedzīvota.

Piemēram, šobrīd inflācija neaprobežojas tikai ar kādu konkrētu valsti vai valstu grupu, kā tas bija agrāk. Inflācija pārsniegs pieļaujamos radītājus un naudas drukāšana turpināsies. “Jūs redzēsiet, ka viss palēnināsies, tiklīdz viņi sāks ierobežot savu stimulējošo darbību, un tad tiks pieprasīti papildu līdzekļi,” sacīja eksperts.

Šie un citi faktori liek ekspertam pozitīvi izturēties pret zeltu un sudrabu, viņa intereses centrā ir arī varš.

Tikmēr MakEvens iesaka investoriem saglabāt optimismu. “Es domāju, ka oktobrī mēs redzēsim daudz augstākas dārgmetālu cenas. Akcijas ir diezgan daudz atrāvušās no saviem maksimumiem, tāpēc dārgmetāliem ir iespēja panākt nokavēto, tāpēc nezaudējiet ticību un iegādājieties zeltu un sudrabu. Ja uzskatāt, ka pašreizējā inflācijas ietekme ir nepietiekami novērtēta, tas nozīmē, ka pastāv zelta cenas kāpuma potenciāls. Tomēr inflācijas sekas ir neparedzamas.

Dārgmetāla cena nepalielinās no tā, ka cilvēki gaida inflācijas pieaugumu. Zelta cenas kāpums atspoguļo jau notikušo ASV dolāra pirktspējas zudumu. Turklāt var paiet gadi, pirms zelta vērtība atspoguļo papīra naudas pirktspējas zudumu.”

______________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga nodaļa
Avots: tavex.se; gold.ru

Komentāri

Zelta cena (XAU-EUR)
2522,45 EUR/oz
  
- 39,91 EUR
Sudraba cena (XAG-EUR)
29,11 EUR/oz
  
- 0,51 EUR

Jums būs interesanti lasīt arī