Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Pēdējās nedēļas dārgmetālu cenu grafiki nebeidz priecēt tos, kuriem ir vēlme fiksēt peļņu un mulsināt tos, kuri bija plānojuši iegādāties dārgmetālus. Dārgmetālu tirgi pagājušajā nedēļā pieauga, reaģējot uz publicētajiem datiem par inflācijas pieaugumu un ģeopolitisko risku pieaugumu, kas joprojām satrauc visu pasauli.
Dārgmetāli saglabā savu popularitāti kā aizsargaktīvs saistībā ar Rietumvalstu retorikas saasināšanos pret Krieviju, diplomātisko pārstāvniecību evakuāciju no Kijevas pagājušās nedēļas beigās. ASV dolāra nostiprināšanās un valsts obligāciju ienesīguma pieaugums būtiski neietekmēja dārgmetālu cenu dinamiku, savukārt kritums akciju tirgū veicināja interesi par dārgmetāliem.
Inflācijas ietekme
ASV inflācijas dati par janvāri sasniedza 7,5% līmeni, kas palielināja riskanto aktīvu volatilitāti un vēl vairāk pastiprināja cerības uz ASV Federālo rezervju sistēmas stingrāku nostāju. Reālās procentu likmes līdz šim joprojām ir negatīvas, saglabājot zelta kā droša patvēruma pievilcību augstās inflācijas apstākļos.
ECB pārstāvju viedokļi attiecībā uz ES monetārās politikas nākotni bija atšķirīgi:
Kristīne Lagarda ziņoja, ka procentu likmes paaugstināšana šobrīd nespēs samazināt rekordaugsto inflāciju eirozonā, bet gan kaitēs ekonomikai. Viņa uzstāja uz pakāpenisku stimulu atcelšanu un virzību uz augstākām likmēm.
Tajā pašā laikā Bundesbankas vadītājs Joahims Nāgels pauda viedokli, ka ECB šogad būs jāpaaugstina likmes, jo inflācija var saglabāties augsta ievērojami ilgāk, nekā tika gaidīts.
Regulatora padomes locekle Izabella Šnābele sacīja, ka gadījumā, ja augstās enerģijas cenas sekmēs kopējam inflācijas lēcienam virs ECB mērķa 2%, tad likmju paaugstināšana ir neizbēgama.
Zelta tirgus
Nedēļas spilgtākais dārgmetāls uzrādīja šādu rezultātu:
XAU/EUR +3.5% (līdz ar to zelta cena eiro sasniedza jaunu rekordu)
XAU/USD +2.5%
Pieprasījumu pēc fiziskā zelta Āzijā pagājušajā nedēļā veicināja inflācijas pieaugums un ģeopolitiskie riski. Indijā pieprasījums kritās iekšzemes cenu kāpuma dēļ.
Sudraba tirgus
Sudraba cenas pagājušajā nedēļā, korelācijā ar zelta tirgu, pieauga no 22.93 USD/oz līdz 23.95 USD/oz. Tajā pašā laikā sudraba tirgus pieauguma temps atpalika no zelta tirgus pieauguma tempa. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu bija 78.02 (vidējā vērtība 5 gados – 79.50).
Sudraba institūts ir publicējis savu sudraba tirgus novērtējumu 2022. gadam:
Paredzams, ka pieprasījums pēc sudraba pasaulē pieaugs par 8% līdz rekordlielam līmenim 1.112 milj unču, ko veicinās rūpnieciskā patēriņa pieaugums par 5%.
Investīciju pieprasījums pēc fiziskā metāla (monētām un stieņiem) pieaugs par 13%, kas būs augstākais līmenis pēdējo septiņu gadu laikā.
Sudraba juvelierizstrādājumu patēriņš un izmantošana utilitārajos mērķos pieaugs attiecīgi par 11% un 21%, par galveno juvelierizstrādājumu patēriņa dzinēju kļūs Indija.
Kopējais sudraba piedāvājums pasaulē pieaugs par 7% un sasniegs 1.092 miljardus unču. Tajā pašā laikā sudraba ieguve pieaugs par 7% (maksimums sešu gadu laikā), kas būs saistīts ar jaunu ieguves projektu uzsākšanu.
Deficīts sudraba tirgū sasniegs ap 20 miljoni unču, kas ir salīdzinoši pieticīgi, salīdzinot ar uzkrātajām rezervēm. Tas radīs spiedienu uz sudraba cenu visa gada garumā, lai gan gold/silver ratio līdz gada beigām varētu nokrist zem 70.
Vidējā sudraba gada cena 2022. gadā sasniegs 24,80 USD/oz.
Ko sagaidīt?
Šonedēļ dārgmetālu tirgos gaidāma paaugstināta volatilitāte, jo ir paredzēti vairāki regulatoru pārstāvju paziņojumi, lielāko ekonomiku cenu statistiku un IKP rādītāju publicēšana par ceturto ceturksni un visu 2021. gadu. Nedēļas beigās notiks arī Minhenes drošības konference.
Avots: The Silver Institute
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.
Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.