Pagājušajā nedēļā zelta un sudraba cenas pieauga.
Atlantas FRB (ASV reģionālās bankas) priekšsēdētājs Rafaels Bostiks pagājušajā nedēļā teica:
Neskaidrība par ASV ekonomikas perspektīvām un notikumu straujā attīstība var nozīmēt, ka pārāk agresīva pieeja ASV FRS bāzes likmes paaugstināšanai nav attaisnojama.
Maz ticams, ka inflācija šopavasar palēnināsies, taču pastāv risks, ka pieprasījums samazināsies nenoteiktības un augstāku aizņemšanās izmaksu apstākļos. Pēc viņa domām, FRS likmi paaugstinās sešas reizes 2022. gadā, divas reizes – 2023. gadā (pašreizējās tirgus prognozes: 7x pieaugums 2022. gadā un 4x 2023. gadā).
- Vēlāk ASV FRS vadītājs Džeroms Pauels izteicās, ka maija sanāksmē ir iespējams nekavējoties paaugstināt procentu likmi par 0,5%, ja būs nepieciešama straujāka cenu stabilizēšanās.
- ECB prezidente K. Lagarda nesaskata stagflācijas vai recesijas risku ekonomikā augsta patēriņa cenu pieauguma apstākļos. Pat sliktākajā scenārijā, kad Eiropa atteiksies no Krievijas energopārvadātājiem, ECB optimistiski raugās uz eirozonas ekonomiku un sagaida tās izaugsmi par 2,3%. Viņa piebilda, ka jebkāda monetārās ECB politikas stingrība nebūs tik strauja kā ASV. Atgādināsim, ka pērn ECB inflāciju eirozonā nosauca par īslaicīgu parādību.
- Pagājušajā nedēļā ASV izskanēja sensacionālas ziņas par likumprojektu, ar kuru tiks noteiktas sankcijas Krievijas Bankai operācijām ar zeltu un ārvalstu valūtu rezervēm, kas atrodas ASV, Lielbritānijas un visās G7 valstīs (Kanāda, Francija, Vācija, Itālija, Japāna, Lielbritānija un ASV). Sankcijas skar sarakstā iekļauto valstu jurisdikcijā esošo privātpersonu un uzņēmumu grupu darbības saistībā ar Krievijas Bankas zelta un ārvalstu valūtas rezervēs iekļautā zelta tirdzniecību un transportēšanu. Jāņem vērā, ka šim likumprojektam nebūs būtiskas ietekmes uz dārgmetālu tirgu.
- Pagājušajā nedēļā pieprasījums pēc fiziskā zelta Āzijā stagnēja sakarā ar Covid-19 izplatību Ķīnā. Lokdauns Ķīnā apdraud gan juvelierizstrādājumu ražošanu, gan pārdošanu. Šenžena, Ķīnas lielākais juvelierizstrādājumu ražošanas un tirdzniecības centrs, pagājušajā nedēļā bija slēgts dēļ vīrusa izplatības, kas varētu samazināt saražotā zelta loģistiku uz Honkongu. Šonedēļ Šanhajā tika paziņots par lokdaunu, kas arī ierobežo pieprasījumu pēc juvelierizstrādājumiem un investīciju zelta.
Dārgmetālu cenu uzvedība pagājušajā nedēļā
- Pagājušajā nedēļā zelta cena pieauga līdz 1965 USD/oz, pēc kā tās atkal noslīdēja līdz 1935 USD/oz līmenim, ko ietekmēja dolāra nostiprināšanās, valsts obligāciju ienesīguma kāpums un zināma ģeopolitisko risku samazināšanās. Cerības uz ASV FRS paātrinātu likmju paaugstināšanu ierobežo augšupvērsto potenciālu, taču jāatceras, ka vēsturiski zelta cena vienmēr ir ievērojami samazinājās pēc pirmās likmju paaugstināšanas stingrākas monētārās politikas cikla sākumā, taču vēlāk sekoja dārgmetālu tirgus stabilizēšanās. Tas ir diezgan saprotami, jo monetārās politikas stingrība vienmēr noved pie ekonomikas izaugsmes palēninājuma, kas rada papildu pieprasījumu pēc aizsardzības aktīviem.
- Sudraba cena pagājušajā nedēļā, korelācijā ar zelta tirgu, pakāpās līdz 26.13 USD/oz, pēc tam atgriezās pie 25.05 USD/oz. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu bija 77.72 (5 gadu vidējā vērtība – 79.50).
Ģeopolitiskā spriedze un pieaugušie stagflācijas riski lielākajās ekonomikās izraisīja investoru interesi par portfeļa diversifikāciju ar aizsardzības aktīvu palīdzību. ASV FRS cerības uz strauju procentu likmju paaugstināšanu, no vienas puses, ierobežoja dārgmetālu cenu pieaugumu, taču no otras puses, palielināja interesi par tiem, jo investoriem ir pamatotas šaubas par šāda lēmuma savlaicīgumu. Rezultātā dolāra nostiprināšanās, valsts obligāciju ienesīguma pieaugums un akciju tirgus izaugsme radīja noteiktu spiedienu uz aizsardzības aktīviem.
Šonedēļ turpināsies centrālo banku pārstāvju runas, kā arī tiks publicēta svarīga tautsaimniecības statistika, kas var radīt paaugstinātu nestabilitāti dārgmetālu tirgos.
_____________________________
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.
Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.