Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Zelta un sudraba tirgi pagājušajā nedēļā bija zem spiediena. ASV dolāra un valsts obligāciju ienesīgums turpināja augt, akciju tirgus turpināja kristies uz gaidāmā likviditātes samazinājuma fona finanšu sistēmā, kas sāka negatīvi ietekmēt dārgmetālu tirgu. Investori joprojām pārdeva likvīdus aktīvus, lai segtu nenodrošinātas pozīcijas.
Pašreizējais ASV ekonomikas stāvoklis tika novērtēts pieticīgas izaugsmes līmenī. Tas, savukārt, atbalstīja dārgmetālu tirgu, atgādinot, ka ekonomikas atveseļošanās joprojām nav ilgtspējīga.
Uzstājoties pirms gaidāmās sanāksmes, ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Džeroms Pauels signalizēja tirgum par lielu procentu likmju paaugstināšanas iespējamību maija sanāksmes laikā (uzreiz par 0,5%). Sanāksme paredzēta 2022. gada 3. vai 4. maijā.
Inflācijas spiediens ASV ir saglabājies spēcīgs kopš iepriekšējā ziņojuma publicēšanas, uzņēmumi turpina strauji augošās izmaksas pārnest uz klientiem. Ekonomiskā aktivitāte divpadsmit ASV reģionos pieauga mērenā tempā no februāra vidus līdz aprīļa vidum. Turpmākās izaugsmes perspektīvas ASV aptumšo ģeopolitisko notikumu un inflācijas izraisītā nenoteiktība, teikts ziņojumā.
ECB vadītāja Kristīne Lagarda sacīja, ka banka, visticamāk, pabeigs savu aktīvu atpirkšanu jūlijā vai augustā un uz gada beigām sāks paaugstināt likmes . Aktīvu atpirkšana varētu notikt 2022. gada trešajā ceturksnī, ja saglabāsies pašreizējā ekonomiskā situācija. Kopumā ECB īsteno piesardzīgāku politiku nekā ASV Federālo rezervju sistēma. Tirgus dalībnieki uzskata, ka ECB 2022. gada jūlijā vai septembrī paaugstinās procentu likmes par 0,25%.
Zelts
Fiziskā zelta pieprasījums Āzijā pagājušajā nedēļā nedaudz pieauga pēc cenu pazemināšanās. Aktivitāti Ķīnā turpināja ierobežot karantīnas ierobežojumi. “Neskatoties uz notiekošo kāzu sezonu, augsto cenu dēļ pieprasījums nepieaug ierastajā tempā,”- informēja tirgotāji Mumbajā.
Daudzi klienti sāka pārdot zeltu un zelta lūžņus, tādā veidā fiksējot peļņu pie augstām cenām.
Zelta cenas svārstījās no 1,940 USD/oz līdz 1,888 USD/oz, kas nozīmē, ka cena pazeminājās zem spēcīgā atbalsta līmeņa 1900 USD/oz. Akciju tirgus kritums, valsts obligāciju ienesīguma pieaugums un ASV dolāra nostiprināšanās negatīvi ietekmēja zelta cenu dinamiku. ASV Federālo rezervju sistēmas asie soļi nobiedēja investorus.
Tomēr interese par zeltu kā apdrošināšanas aktīvu saglabājas, kā arī tirgu atbalsta arī ģeopolitiskie riski. ETF, kas investē zeltā, rezervju pieaugums pagājušajā nedēļā sasniedza 17,4 tonnas. Kopējais līmenis ETF ir 3881,2 tonnas zelta. Pieaugums galvenokārt tika novērots Eiropas un Ziemeļamerikas ETF.
Sudrabs
Sudraba cenas pagājušajā nedēļā korelācijā ar zelta tirgu nokritās no 24.98 USD/oz līdz 23.32 USD/oz. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu ir pieaugusi, kas liecina, ka šis aktīvs varētu būt pārpārdots.
The Silver Institute ziņojums liecina, ka 2021. gadā pasaules sudraba piedāvājums palielinājās par 5% gadā līdz 997,2 milj. oz, ražošanai palielinoties par 5% gadā. Būtiski – par 28% – palielinājies sudraba pārdošanas apjoms oficiālajā sektorā. Lielāko pieaugumu nodrošināja investīcijas fiziskajos metālos (+36% gadā), sudraba izstrādājumos (+32% gadā) un juvelierizstrādājumos (+21% gadā).
2022. gadā globālais sudraba piedāvājums, saskaņā ar The Silver Institute, turpinās pieaugt (+3%), taču izaugsme palēnināsies. Sudraba patēriņš pasaulē pieaugs par 5% gadā, jo turpinās sudraba piederumu, juvelierizstrādājumu un saules paneļu ražošanas pieaugums. Sudraba tirgus bilance jau otro gadu būs ar deficītu, un gada vidējās prognozētās izmaksas būs 23,90 USD/oz.
Ko sagaidīt?
Šī nedēļa būs “klusuma nedēļa” pirms FRS sanāksmes, kas paredzēta 3./4. maijā. Tomēr dotā lejupejošā tendence var turpināties. Papildus tiks publicēti 1. ceturkšņa dati par IKP pieaugumu ASV un eirozonā, kas var ietekmēt cenu dinamiku maija pirmajā nedēļā.
Rakstu sagatavoja Tavex mārketinga un dīlinga nodaļas.
Atruna
Ziņojums sagatavots, kā mārketinga paziņojums, vienīgi informācijas nolūkos. Šajā ziņojumā iekļauto informāciju vai viedokļus (neskatoties uz informācijas avotu) nevajadzētu uztvert kā ierosinājumu, padomu vai aicinājumu veikt jebkura finanšu instrumenta pirkšanas vai pārdošanas piedāvājumu. Šajā pārskatā ietvertā informācija nesatur ieteikumus nedz ieguldījumu, nedz nodokļu jautājumos, un tajā netiek ņemti vērā konkrēti investīciju mērķi, tieksme pēc riska un ziņojuma saņēmēja finansiālais stāvoklis. Šo ziņojumu nedrīkst izplatīt, kopēt, pavairot vai mainīt bez uzņēmuma iepriekšējas rakstiskas piekrišanas. Papildu informāciju, kuru, lai izvairītos no iespējamām neprecizitātēm, nevar uzskatīt par ieteikumu un / vai padomu, var saņemt no uzņēmuma pēc pieprasījuma.