Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Dārgmetālu cenas kopš pēdējā Tavex publicētā dārgmetālu pārskata (kopš 19. septembra) ir pieaugušas, tādējādi uz pozitīvās nots noslēdzot trešo ceturksni.
ASV dolāra kursa pavājināšanās un ienesīguma kritums obligāciju tirgū veicināja interesi par dārgmetāliem. Turklāt lielie investori aktīvi slēdza īsās pozīcijas un veica portfeļu ceturkšņa rebalansēšanu, kas nodrošināja atbalstu dārgmetālu cenām.
Mēneša sākums iezīmējas ar svarīgu ekonomikas statistikas datu publiskošanu, kas gaidāma šonedēļ. Uzstāsies arī daudzi regulatoru pārstāvji, kā arī notiks OPEC+ sanāksme.
FRS bilances mazināšana paātrinās, taču tās apjoms, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, joprojām ir liels.
Regulatora retorika pagājušajā nedēļā kļuva maigāka. Tika paziņots par iespējamo procentu likmju paaugstināšanas tempu samazināšanu 2023. gadā, kā arī par ASV ekonomikas mīkstās piezemēšanās scenārija lielāku iespējamību. Tomēr joprojām tiek uzsvērta nepieciešamība turpināt inflācijas kontrolēšanu līdz galīgo mērķu sasniegšanai. Tajā pašā laikā patēriņa cenu indekss, izņemot pārtiku un energoresursus (PCE Core indekss), augustā palielinājās vēl par 4,9%, lai gan analītiķi bija gaidījuši, ka tempi saglabāsies identiski jūlija rādītājiem. Tas liek domāt, ka runāt par inflācijas maksimuma sasniegšanu ir pāragri.
ES
ECB pagājušajā nedēļā palielināja savu bilanci par 20 miljardiem eiro līdz 8,777 triljoniem eiro. No maksimālajām vērtībām ECB bilance samazinājās par 59 miljardiem eiro, kas nepārprotami ir pretrunā iepriekš izziņotajiem plāniem. Tādējādi regulators savā bilancē palielina grūtībās nonākušo Eiropas valstu obligāciju skaitu, lai izvairītos no parādu krīzes scenārija. ECB vadītāja Lagarda sacīja, ka procentu likme joprojām ir tālu no neitrālā līmeņa, eirozonas ekonomika ļoti bremzē, un jautājums par QT (quantitative tightening – centrālo banku aktīvu samazināšana) tiks aktualizēts tikai pēc likmes normalizēšanas. Nākamās tikšanās laikā tirgus sagaida vēl vienu likmju paaugstināšanu par 75 bāzes punktiem.
Lielbritānija
Anglijas Banka ir krasi mainījusi monetārās politikas vektoru. Pēc septembra procentu likmju paaugstināšanas un paziņojuma par bilances samazināšanu Anglijas Banka atgriezās pie ilgtermiņa parādzīmju pirkšanas, reaģējot uz strauju valdības obligāciju ienesīguma pieaugumu. Šāda Anglijas Bankas rīcība deva tirgum signālu, ka līdzīgus lēmumus var sagaidīt arī no ASV Federālo rezervju sistēmas
Pasaules Zelta padomes (WGC) dati liecina, ka centrālo banku neto zelta pirkumi augustā sasniedza 19,6 tonnas. Šī gada lielākais zelta pircējs bija Turcijas Banka, kas papildināja savas rezerves ar 8,9 tonnām.
Āzija
Pieprasījums pēc zelta Āzijā pagājušajā nedēļā turpināja pieaugt, jo sākās kāzu un festivālu sezona.
Indijā sākušies festivāli, Ķīnā ir sākusies “Zelta nedēļa”. Šajos svētkos zelta rotaslietas un investīciju zelts ir tradicionālas dāvanas Āzijas reģionā. Šāds papildu reģionālais pieprasījums sniedz atbalstu dārgmetālu tirgum.
Zelts
Zelta cena kopš 19. septembra ir pieaugusi no 1669 USD/oz līdz 1706 USD/oz, ko nosaka ASV dolāra pavājināšanās un obligāciju ienesīguma samazināšanās. Apskatāmajā periodā turpinājās investoru pozīciju samazināšana no biržā tirgotajiem ETF.
Sudrabs
Sudraba cena kopš 19. septembra ir pieaugusi no 19,29 USD/oz līdz 20,40 USD/oz korelācijā ar zelta tirgu. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu apskatāmajā periodā mainījās par labu sudrabam.
Pieprasījums pēc fiziskā zelta un sudraba
Pieprasījums pēc zelta monētās un stieņos saglabājās diezgan augsts, taču joprojām zem pagājušā gada līmeņa. Zelta monētu pārdošanas apjoms, saskaņā ar US Mint datiem, 2022. gada septembrī bija 88,5 tūkst. unces, kas ir par 14,5 tūkst. uncēm vairāk nekā šī gada augustā, liecina ASV monētu kaltuves dati. Kopumā kaltuve 2022. gada pēdējos mēnešos pārdeva 1,268 miljonus unču zelta monētu, kas ir par 9,7% mazāk nekā pērnā gada identiskā periodā.
US Mint sudraba monētu pārdošanas apjoms septembrī sasniedza 833 tūkstošus unču pret 850 tūkstošiem unču 2022. gada augustā. Tikai šī gada 9 mēnešos tika pārdoti 13,24 miljoni unču sudraba monētu, kas ir par 48,4% mazāk nekā pērn par identisku periodu.