Tavex vietne (Tavex SIA) izmanto sīkdatnes, lai sniegtu jums pielāgotu informāciju par pakalpojumiem, kā arī uzlabotu tīmekļa vietnes darbību. Ja piekrītat, nospiediet “Piekrist visām sīkdatnēm”. Ja vēlaties pārvaldīt savu izvēli, nospiediet “Pārvaldīt sīkdatnes”. Jūsu izvēle tiks saglabāta 60 nedēļas.
Izvēlieties, kuras sīkdatnes ļaut izmantot šai vietnei:
Uzmanību! Dažas sīkdatnes ir nepieciešamas šīs tīmekļa vietnes darbībai. Šīs sīkdatnes tiek apstrādātas, pamatojoties uz mūsu leģitīmajām interesēm, tāpēc netiek lūgta lietotāja piekrišana. Plašāka informācija ir pieejama mūsu Sīkdatņu politika.
Pagājušajā nedēļā, pirms ASV Federālo rezervju sistēmas sanāksmes, kuras laikā bija gaidāms straujš procentu likmju pieaugums, dārgmetālu cenas ievērojami kritās. Tas veicināja ASV dolāra nostiprināšanos, kas ietekmēja iepriekš un joprojām negatīvi ietekmē dārgmetālu tirgu. Būtisku lomu spēlēja arī ievērojama investoru ieguldījumu aizplūšana no ETF (papīra zelta), kuru pamatā ir dārgmetāli.
Situācija ASV
Patēriņa cenas (PCI indekss) ASV augustā pieauga par 8,3%, kas liecina par nelielu inflācijas palēnināšanos. Tieši inflācijas nepietiekamā palēnināšanās stiprina investoru cerības uz straujāku procentu likmju pieaugumu.
FRS priekšsēdētājs Džeroms Pauels uzstāsies 23. septembrī. Paredzams, ka septembra sēdē (20.-21.septembrī) regulators ar 80% varbūtību paaugstinās procentu likmes līdz 3,0-3,25%. Šī iemesla dēļ šī nedēļa dārgmetāliem solās būt nepastāvīga.
Situācija ES
ECB pārstāvji ziņoja, ka banka paaugstinās procentu likmi, lai sasniegtu inflācijas līmeņa mērķa rādītājus. Oktobrī iespējams vēl viens pieaugums par 0,75%. ECB amatpersonas paziņoja, ka agresīvāks likmju paaugstinājums notiks stingrās monetārās politikas darbības cikla sākumā.
ZELTS
Pieprasījums pēc fiziskajiem metāliem Āzijā pagājušajā nedēļā pieauga cenu krituma un kāzu un festivālu sezonas sākuma dēļ. Juvelieri aktīvi iegādājās metālu, cerot uz mazumtirdzniecības pieprasījuma pieaugumu. Augustā zelta imports pieauga, un arī septembrī gaidāms piegāžu apjoma pieaugums. Ja cenas saglabāsies pašreizējā līmenī vai turpinās samazināties, mazumtirdzniecības pieprasījums varētu ievērojami pieaugt.
Ķīnā “Zelta nedēļas” tuvošanās oktobra sākumā uztur pieprasījumu pēc zelta, taču karantīnas ierobežojumu ieviešana var negatīvi ietekmēt zelta vairumtirdzniecības pieprasījumu.
Zelta imports uz Ķīnu jūlijā sasniedza 178 tonnas, kas bija augstākais importa rādītājs jūlijā kopš 2017. gada. Augstais iekšzemes pieprasījums, dārgmetālu cenu korekcija pasaules tirgū stimulēja zelta piegādes Ķīnai.
Pagājušajā nedēļā zelta cenas nokritās no 1715 $/oz līdz 1663,2 $/oz, ko noteica ASV dolāra nostiprināšanās un gaidāmais straujais FRS procentu likmes pieaugums. Investori turpināja iziet no zelta ETF (e-zelta), nedaudz paātrinājās tā tempi.
Saskaņā ar WGC datiem, 36. nedēļā, kas noslēdzās 9. septembrī, investoru zelta ETF rezervju samazinājums sastādīja 13,7 tonnas. Kopējais zelta rezervju līmenis ETF bija 3 632,7 tonnas.
Krievijas prezidenta uzstāšanās satricināja tirgu
Krievijas prezidenta runa šorīt, 21. septembrī, kurā viņš paziņoja par daļēju mobilizāciju, satricināja tirgus. Zelta cena pakāpās uz augšu, dažu stundu laikā sasniedzot gandrīz 1689 EUR par 1 Trojas unci. Jāatzīmē, ka arī ASV dolārs nostiprinājās.
SUDRABS
Sudraba tirgus saglabāja augstu volatilitāti. Sudraba cenas pagājušajā nedēļā nokritās no 19,42 $/oz līdz 18,82 $/oz korelācijā ar zelta tirgu, bet pēc tam atkal atgriezās 19,68 $/oz līmenī, pēc kura bija novērojama neliela lejupejoša korekcija. Cenu attiecība starp zeltu un sudrabu (gold/silver ratio) nokritās līdz 86,0 (vidēji 5 gadu laikā – 79,50).